Dolar 32,9461 -0.3%
Euro 35,8856 -0.17%
Gram Altın 2.537,73 -0,52%
Çeyrek Altın 4.224,00 -2,11%
Yarım Altın 8.439,00 -2,12%
Tam Altın 16.809,46 -0,61%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
Anadolu’da yaşamış ilk kavme ait olduğu rivayet ediliyor

Anadolu’da yaşamış ilk kavme ait olduğu rivayet ediliyor

ABONE OL
21 Nisan 2023, 11:58:28

Anadolu’nun tarihi, ilk kavimlerin yerleşik düzene geçtiği döneme kadar uzanıyor. Bu dönemde yaşamış olan ilk kavimlerin kimliği kesin olarak bilinmese de, pek çok kaynak onların Anadolu’nun asırlık tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. İşte bu sebeple, bu kavmin tarihine dair edinebileceğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Anadolu’nun tarihini öğrenmek ve en eski kavimlerin izinde ilerlemek istiyorsanız, bu yazı tam size göre!

Anadolu’nun İlk Kavmi

Anadolu’da yaşayan ilk kavme ait olduğu söylenen tapınak birçok rivayete konu olurken, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Luvi Kavminin Tapınağı

Tokat’ın Niksar ilçesine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta Efkerit Vadisi’nde dağın yamacında oyularak yapılan tapınak dikkat çekiyor. Anadolu’nun ilk kavimlerinden olan Luvi kavmine ait olduğu söylenen tapınak, halk arasında birçok rivayete konu oluyor. Yamaçtaki ilginç ilkel yapının, Danişmentli devleti tarafından cephanelik ve Hristiyan din adamları tarafından tapınak olarak kullanıldığı ileri sürülüyor. Bölge halkı yapının halkı tarafından turizme kazandırılması bekleniyor.

Rivayetler ve Turizm

Dağ yamacında bulunan yapı hakkında birçok rivayetin bulunduğunu belirten Sedat Öztürk, “Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan Efkerit Vadisi’ndeyiz. Burada Anadolu’nun ilk kavmi olan Luvilere ait olduğu düşünülen bir tapınak var. Dağın yamacına oyulmuş çok enteresan bir yapı gibi duruyor. Bu tapınak hakkında çeşitli rivayetler var, bu rivayetlerden bir tanesi Luvi kavminin Nuh Tufanı’ndan kaçmak ve korunmak amaçlı yaptırdığı söyleniyor. Diğer bir rivayete göreyse Danışmentli hükümdarın burayı silah deposu olarak kullandığı söyleniyor. Başka bir rivayete göreyse Hristiyan din adamlarının burada inzivaya çekildiği iddia ediliyor. Halkın bu bölgeye turizm açısından bakış açısı var. Turizme kazandırılmasını istiyorlar” dedi.

Turizme Uygun Vadideki Tapınak

Serenli kasabası Beyazıt Mahallesi muhtarı Salih karabacak, vadinin turizm için uygun olduğunu belirterek, “Efkerit Vadisi çok eskiye dayanan, gelmeye ve görmeye değer bir yer. Turizme kazandırılmasını arzu ediyoruz. Vadide bir tapınak var, Nuh Tufanı’ndan kaçan bir kavmin oraya sığındığı söyleniyor. Tapınağın turizme elverişli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

DİKKAT!  Tokat Müftülüğü, Hacı Nâciye Aksoy 4-6 Yaş Kur’an Kursu’nu Açtı

Hürsöz

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Tokat Nöbetçi Noterler

 

Tokat Nöbetçi Eczaneler

 

Tokat Bugün Vefat Edenler

 

Tokat Planlı Su Kesintileri

kingroyal meritking meritking giriş kingroyal giriş madridbet Portobet Giriş Ajaxbet Güncel Giriş Ajaxbet Whatsapp Ajaxbet Tv Ajaxbet Para Yatırma Ajaxbet Para Çekme Ajaxbet Güvenilir Mi Ajaxbet Güncel Giriş Ajaxbet Para Çekme Ajaxbet Güncel Link Ajaxbet Güvenli Mi?
Ertesi Gün Hapı