takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

17 Ağustos 2020 - 10:42:31 - 201 Okunma

ALZHEİMER

Sümer ile karşılaştık köşe başında. Dirsek teması selamlaşmasından sonra:

-Annemi yıkadım, yeni çıkıyorum dedi.

-Peki, babanı kim yıkıyor?

-O, kendi kendine yıkanabiliyor. Biz yalnız sırtını sürüyoruz.

-Geçen uğradık, Tapar ile. Yardımcı bulmuşsunuz. Çok sevindik. O yardım etmiyor mu?

-Ben gelince o gelmiyor…

Mahmut Gürel öğretmenim bacaklarından rahatsız. Yürüyünce düşüyormuş. Eşi Fadik yengem, alzheimer olmuş. Hayattan elini eteğini çekmiş gibi. Bu çiftin üç oğlu, bir kızı var. Çocuklar, nöbetleşe bakıyorlar sanıyorum. Türkay Amasya’da, Feramuz İstanbul’da, Sümer İzmir’de yaşıyorlar. Memlekette yalnız, Cengiz kalmış. Cengiz ise hem büyükleriyle ilgileniyor hem de evin önündeki küçük bahçeyle.

Bir yardımcı bayanla anlaşmışlar. Her gün gelip sabah kahvaltılarını yaptırıyor, evi temizleyip, çamaşırı, bulaşığı yıkıyor, akşam yemeklerini yedirip evine dönüyormuş.

Sokakta en çok Sümer ile karşılaşıyorum. Geçen gün diyor “Sümer, annemi ile babamı bindirdim. Babamın öğretmenlik yaptığı köyleri bir bir gezdirdim. Varzıl’da bir ihtiyara “Mahmmut Gürel’i tanır mısın?” deyince “Tanımaz olur muyum, o beni birinci sınıfta okuttu.” “Gel öyleyse öğretmeninle görüştüreyim. Otomobilde oturuyor.” Babamı görünce “vıyy, öğretmenim, amma da ihtiyarlamış” dedi. Sanki kendi çok gençmiş gibi…”

İki yılı geçkindir hocam ve yengem, dışarı çıkamıyorlar. Onlara bıkıp usanmadan evinizde bakıyorsunuz. Ne valileri, ne komutanları duyuyoruz ki, büyüklerini derhal huzur evine yerleştirmişler.

Hele sen Sümer, hele sen, sık sık İzmir gibi uzun yolları tepip onlarla ilgilenmen her türlü takdirin üstündedir. Annen ile baban yaşlandılar, rahatsızlandılarsa da sizler gibi hayırlı evlatlar yetiştirdikleri için ne kadar şükretseler, azdır.

Darısı önce cümle âleme, sonra bize inşallah!

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku