Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.298,84 0,85%
Çeyrek Altın 2.289,00 0,79%
Yarım Altın 4.592,00 0,79%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
ALMUS BARAJINDA KİRLİLİK YOK

ALMUS BARAJINDA KİRLİLİK YOK

ABONE OL
03 Şubat 2020, 10:26:13

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Almus’a 5 bin adet yöreye uygun cins ceviz fidanı dağıtıldığını söyledi. Almus su ürünlerinin değerlendirilmesi için DOKAP destekli entegre tesis projesi hazırlandığını belirten Şahin, Almus barajında tarıma ve balıkçılığa zarar verecek bir kirlilik olmadığını da kaydetti. Şahin, Çevreli’de sulu tarıma geçiş  çalışmalarının da devam ettiği bilgisini verdi.

Tokat’ta yaşayan Almuslulardan oluşan Almuslular Sohbet Sofrasının 9’uncu yılında ocak ayının konuğu Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin ile müdür yardımcısı Halil İbrahim Sever, Şube müdürleri Selver Tali ve Salih Çelik katıldı.

Almuslular sohbet sofrasında misafirlerle Almus konulu sohbet karşılıklı sorular ve cevaplar ile devam etti. Almuslular Sohbet Sofrası müdavimlerinin soruları üzerine Tokat Tarım İl Müdürü Orhan Şahin, “Bu yıl fidan dikimi mevsiminin başlamasıyla birlikte Tokat Valimiz Sayın Ozan Balcı beyefendinin de destekleri ile Almus ilçemize beş bin adet (5000) Almus’un iklimine ve rakımına uygun Ceviz fidanı dağıtımı yaptık. Dağıtımı yapılan fidanların piyasa değeri yaklaşık 20 TL (yirmi lira) olmasına rağmen yapılan destekleme ile iki lira (2 lira) bedelle dağıtılmıştır. Son yıllarda Almus baraj gölünde su kirliliği dillendirilmekte idi. Bunun üzerine üç yıldır yaptığımız bilimsel çalışmalar sonunda varılan sonuçta Almus baraj gölünde balık üretimini ve Kazovanın sulanmasında zarar verecek herhangi bir kirliliğin olmadığı tespit edildi. Göl suyunun yüzeyinde görülen ince zar gibi olan yağımsı tabakanın ise kullanılan balık yemleri ile göle akan atık sulardan oluştuğu ve bunun da gölün dolusavaktan taşarak dolması halinde yüzeyden akıp gidecek olan bugün için zararı tespit edilememiş bir yağlanmadır. Almus baraj gölündeki balıkçılığın ihracata Almus’ta hazırlanabilmesi ve depolanabilmesi için soğuk hava deposu da dahil olmak üzere DOKAP destekli entegre balık işleme tesisi projemizin hazırlığını tamamlamak üzereyiz. Çevreli beldemizde sulama barajı ve basınçlı kapalı sulama tesisi yapıldı arazi toplulaştırma çalışmaları da bitmek üzere, artık burada planlı tarım sürecimiz başlayacak, bunun içinde arazi çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

DİKKAT!  CİNAYET ZANLILARI 4 AY SONRA BULUNDU

Her ayın son cuma akşamı Almus merkezli farklı bir konu üzerinde sohbet eden, soran sorgulayan ve çözüm yolları bulmaya çalışan Sohbet Sofrası gurubunda Avukat Nuri Karaca, Okul Müdürü Ömer Faruk Aybek, Diş Hekimi Mehmet Ürkmez, İşadamı Eşref Armağan, İşadamı siyasetçi Mustafa Çakır, Dr.Hasip Sapçı, Eczacı Mustafa Arslan, İl Spor Şb.Md.Celal Yurdakul, Emekli Hastane personel şefi Üzeyir Akti, eski Çevreli belediyesi başkanı Ercan Gürel, eski Kınık Belediyesi Başkanı Hacı Yusuf Geçene, İşadamı Fazlı Tazegül, Dursun Aytaç, iş adamı Yıldıray Yılmaz , Almus Belediyesi Fen işleri Müdürü Hasan Barış bulunuyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments