takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

17 Nisan 2020 - 11:28:07 - 1179 Okunma

ALMANYADA BİR TÜRK ÇOCUĞU

Bir yaşamın kısa bir öyküsüdür. Eşit koşullarda ve eşit şartlarda insanlara fırsat verilirse içlerinden nice cevherler çıkar. Bunlardan biriside Uğur Şahindir. 1965 yılında İskenderun’da doğdu. Daha üç yaşına yeni basmıştı ki ailesiyle Almanya’ya gitti. Ailesi Almancayı yeterince bilmiyorlardı. Uğur konuşmaya ana dili Türkçe ile başladı. Elerinde Türkçeden başka dil kullanılmıyordu. Babası da işte birkaç kelime Almanca öğrenmişti. Uğur ilkokulu okurken oldukça zorlanıyordu. Alman eğitim sistemi oldukça katı kurallı bir eğitimi vardı. Öğretmenleri “bu okuyamaz” dediler. Derslerinde başarısız olan, eğitim algısı nispeten düşük çocukların gönderildiği (Hauptschule’ye ) gönderilmek istendi.
Bu olay işçi göçünün ilk yılları ( 1970’li yıllar.) Almanca dilini konuşamayan on binlerce Türk çocuğu bu durumdaydı. Her biri bir değer olan çocuklar, şiddetli rüzgârın önünde savrulup ziyan olup gidiyordu.
Uğur Şahin şanslıydı. Altın kalpli dünyalar iyisi Alman komşusu Uğur’un elinden tuttu. Anne babasını temsilen okula götürdü. Velisi oldu. Veli toplantılarına katılarak, tüm sorunlarını bire bir karşıladı. Öğretmenleri Uğur Şahin’i suçladıkça karşı çıkan alman veli; “ yapamazsınız, sadece ders notlarıyla bu kararı veremezsiniz? Çocuk belki hepimizden akıllı ama lisan bilmiyor, kendisini ifade edemiyor, ona bir şans tanımak zorundasınız? ” Dedi. Bu Alman kadının çabası Uğur’un hayatının dönüm noktasıydı. Öğretmenleri ikna oldular. Yeniden sınava aldılar. Uğur Şahin sınavı kazanarak kendisini kanıtladı. Yıllar sonra Şahin Köln Üniversitesinde tıbbi çalışmalarını 1990 yılında tamamladı. İç hastalıkları ve hematoloji/ onkoloji doktoru olarak çalışmaya başladı. Şahin tümör hücrelerinde immünoterapi konusundaki çalışmaları nedeniyle aynı üniversitede doktorasını yaptı. 2000 yılından bu yana Mainz Üniversitesi Hastanesi’nde bağımsız bir onkolojik araştırma gurubunun başkanıdır. Şahin kurucu ortak GANYMED Phamaceuticals AG’nin kurucu yardımcı ve Baş Tıbbi Memuru, bilimsel danışma kurulu üyeliği yaptı. Uğur kendisi gibi Türk işçi ailesinin kızı Özlem Türeci ile tanışır, evlenir. Çalışmalarına iki koldan devam eder.
Şahin, GANYMED’in hedef tanımlama keşif motorunda kullanılan SEREX ve Mikro GATE ™ teknolojilerini birlikte geliştirdi. TÜMÜR aşı merkezi başkanı olarak görev yaptığı dönemlerde Şahin Mainz Üniversitesi Deneysel ve Çeviri Onkolojisi Anabilim Dalı’nda Doçent oldu. Şahin 2009 yılında kurduğu BinoNTech AG’nin temelini attı. 2010 yılında TRON çeviri araştırma enstitüsünü kurdu. Kurucu direktör olarak başında CIN3 Bireyselleştirilmiş Bağışıklık Müdahalesi Bölgesel Kümesi Kapsamında TRON Projeleri için Şahin BMBF Spitzencluster Ödülü’nü aldı.
Şahin birçok ülkelerde sayısız prestijli ödüller aldı. 1995 yılında Amerikan Onkoloji Derneği’nin Başarı Ödülü’nü, Alman Hemoto- Onkoloji Derneği’nin Vincenz Czerny Ödülü’nü, lenfoma hücreleri üzerinde yeni bir antijen belirlediği için aldı. 1997’de Calogero-Peglierello araştırma ödülü, Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) GoBio ödülü…
Umut Şahin çalışmalarıyla öylesine umut verici gelişmeler sağladı ki Alman ilaç sanayinin devleri Andreas ve Thomas Strüngmann kardeşlerin dikkatini çekti. Bir Türk çocuğunun elinden tutacaksın, bireysel çalışması ve azmi sonsuz başarılara imza atacak. Dört er milyar dolar kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanları listesinde yer alan Strüngnann kardeşler Uğur’la Özlem’in şirketine 180 milyon dolar başlangıç sermayesi koydular. Amerikan yatırım şirketi Fidelity, İngiliz yatırım şirketi Jonus Henderson, Alman yatırım şirketi MIG Fonds para koydular. Bill Gates’in dikkatini çektiler… Bil ve Mehinda Gates Vakfı 100 milyon dolar koydu.
ABD teknoloji borsası Nasdağ’ta halka açtılar. Biontech’te şu an 1.100 kişi çalışıyor. 400’ü seçilmiş bilim bulunmaktadır. Virüsleri taklit eden nano parçacıkları geliştirdiler. Kişiye özel aşı üreterek kanser tedavisinde umut oldular. 60’dan fazla patent aldılar. Şirketin şu andaki değeri Dokuz milyon dolar! Almanya’nın, A.B.D’ nin en saygın tıp ödüllerini aldılar. İran Tarhan’da düzenlenen törende, İran’ın en prestijli tıp ödülü Profesör Uğur Şahin’e verildi. BionNTech’in yönetiminde bilimsel araştırma kurulu var. Bilimsel Danışma Kurulu’nun başkanlığını İsviçreli Profesör Rolf Zinkernagel yapıyor. Prof Zinkernalgel’in Nobel Tıp Ödülü var!
Dünyada corona virüsü aşısı üretmeye en yakın durumda gösterilen dokuz şirketten biriside BioNTech’dir. Profesör Uğur Şahin’le Özlem Türeci’nin şirketi BioNTech, Çin’in yatırım devi Fosun İnternationel’le anlaşma imzaladı. Çinliler şimdilik 135 milyon dolar ödedi. Fosun şirketi bu ödediği paranın karşılığında aşının Çin’de ki pazarlama haklarına BioNTech’le birlikte ortak olacak. BioNTech ayrıca Amerikan ilaç devi Pfizer’le anlaşma imzaladı. Pfizer 120 milyon dolar ödedi. Pfizer şirketi toplam 305 milyon dolar ödeyecek. Pfizer bu ödediği paranın karşılığında aşısının Çin dışındaki dünya pazarlama haklarına BioNTech’le birlikte ortak olacak. BioNTech bilimsel adı “BNT126” olan aşının klinik denemelerine Nisan ayı sonunda başlayacak.
Almanya da bir Türk çocuğuna verilen eğitimde fırsat eşitliğiyle dünya insanına faydalarını görürken, bulunduğu ülkenin ekonomisine yaptığı katkıları gereğinden fazladır.
Bizi yönetenlere düşen öncelikli görev başında Milli olan eğitim sisteminin ücretsiz olması, tüm yurttaşlarının eğitim fırsatından yararlanmasıdır. Yetişmiş beyinleri ülkemizde tutulması, onlara çalışma, geliştirme imkânı sağlanmasıdır. Siyaseten “dünyanın en büyüğüyüz” demekle olmuyor? Almanya, Fransa “ bizi kıskanıyor” demekle de olmuyor. Bilimle, ilimle, sanatla ve çalışıp üretmekle büyüme oluyor.
Ne yazık ki geçmişte Almanya’ya “ acı vatan” diyorduk. Günümüzde ne yazık ki Almanya tarikatların, cemaatlerin, cahillerin koalisyonu sayesinde “ sorunlu, acıklı vatan” oldu.
Şunu unutmamak gerek ” Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit bir vatanı kurtarır.” Tüm çocuklarımız okusun, sanat, meslek sahibi olsun. ne var bilinmez. Kimde
Süleyman ERKAN 12-04-2020 Pazartesi Hasköy-Beyoğlu-İstanbul.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku