takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

1 Temmuz 2020 - 12:19:21 - 205 Okunma

ALLAH VERGİSİ YETENEK

Sevgili gençler Allah’ın verdiği zeka kabiliyet ve yeteneklerimizi zamanında ve yerinde kullanmalıyız. Şu anda çeşmeniz akıyor. Önümüzdeki imkanlar elimizden gitmeden değerlendirmemiz gerekir. İnsan hayatı dağdaki patika gibi inişli çıkışlıdır. Okuyan kafa bu iniş çıkışlarda pes etmeden yoluna devam eder. Diğer isteklerinizi ikinci plana bırakıp yeteneklerinizi değerlendirmelisiniz. Çeşme akmaz olunca keşkeler fayda etmez. Ekmeğimiz ve işimiz en kutsal varlığımızdır.

Aşık Veysel yedi yaşında gözlerini kaybediyor, dünyası kararıyor. İç dünyası ve kalbiyle her şeyi düşünüyor ve görüyor. Allah’ın verdiği yeteneği ve cevheri seziyor. Bu nimeti değerlendirerek çalıp söylemeye başlıyor. Zenginliğin insanlara faydalı olmakla çoğalacağını görüyor. Yeteneğini tanıtarak ulvi bir insan oluyor. Hayatta yediği sert yumrukları boşa çıkarıyor. “Benim sadık yarim kara topraktır” diyerek toprağa sahip çıkmamızı öğütlüyor. Daha nice altın gibi değerler sunuyor. Böylece ölümsüzlüğe ulaşıyor.  Okur-yazar olmamasına rağmen yeteneğini değerlendirerek Allah’a karşı görevini yerine getiriyor.

Edison sadece sekiz hafta okula gitme imkanı buluyor. Annesi ve kendi gayreti ile ilim meclisine kavuşuyor. Zekasını olumlu kullanarak elektriği bulup karanlıkları yok ediyor. İnsanlığa en büyük hizmeti getiriyor. Yeteneklerini değerlendirenler sayesinde insanların yaşamını kolaylaştıran teknoloji hızla ilerliyor. Onlara minnet borçluyuz.

Bazı insanlar da kendilerine verilen yetenekleri değerlendirmeden yaşamlarına devam ederler. Kış uykusuna yatarlar. Yeteneklerini değerlendirseler dünya daha güzel olurdu. Hep iyinin, doğrunun yanında olmadan göçüp giderler.

Aklıma dayımın oğlu Cafer geldi. Allah öyle bir yetenek vermişti. Aklına takılan bir konuda on kıta şiir yazardı.Kendi teranesi ile çalıp söylerdi. Bir ırmak gibi coşkun akıyordu. İstese büyük bir ses sanatkarı olabilirdi. Şimdi yere göğe konulamayanların çoğundan daha iyiydi. Aşkına kavuşunca yeteneğini uykuya yatırıp başka yollara yöneldi. Değerli ve olumlu bir insandı. Hep iyinin doğrunun yanındaydı. Yücelik tepesine çıkmak için alçakgönüllülük merdivenine sahipti. Ölümünü Mekke’de duyunca çok ağladım. Genç yaşta ve yeteneğini değerlendiremeden gidişine hala içim yanıyor. Allah rahmet etsin.

Saygılarımla

29.06.2020

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku