takip et takip et takip et
Manşet

14 Ocak 2020 - 429 Okunma

ALINAN VERESİYE DEFTERLERİ HAYIR VE ZEKAT YERİNE GEÇECEK

Abone Ol

Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili Osmanlı’da zenginlerin esnaftan “zimem” denilen veresiye defterini satın alması geleneğinin sürdürülmesi amacıyla Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığınca başlatılan çalışma kapsamında veresiye defterlerinin satışa çıkarılması kampanyasına yapılan her yardımın hayır ve zekat yerine geçeceğini onayladı.

Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, Osmanlı’da zenginlerin esnaftan “zimem” denilen veresiye defterini satın alması geleneğinin yaşatılması ve zor durumda olan vatandaş ve esnafın durumunu bir nebze rahatlatmak adına bir çalışma başlatıldığını duyurmuştu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin veresiye defterlerinin satışa çıkarılması kampanyasına yapılan her yardımın hayır ve zekat yerine geçeceğini onayladığı duyuruldu.

Tokat Bakkallar, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, yaptığı açıklamada, “Mahallelerimizde bulunan yardıma muhtaç, dul, yetim ve geçim sıkıntısı çeken komşularımızın daha rahat alışveriş yapabilmeleri için bugünlere kadar onları idare eden mahallenin emini, koruyucusu bakkal amcalarının veresiye defterindeki borçlarını satıyoruz.

Bu kampanyayla hedeflediğimiz esnafımızın ihtiyaç sahiplerini koruma ve idare etmesi güçlenecek zor durumda kalan vatandaşlarımızın da rahat alışveriş imkânı sağlayacaktır.

Bu kampanya zengin fakir arasındaki sevgi, merhamet dayanışmasının sağlam köprü oluşmasına, fakir ve muhtaç ailelerin onuru kırılmadan ve rencide edilmeden sağ elin verdiğini sol elin görmeden geçmişten gelen bu yardım geleneğini ecdadımızın yaptığı gibi Tokat şehrinde mahallesinde, sokaklarında hayata geçirmektir.

Başlatmış olduğumuz bu kampanya daha önce bireysel olarak yapılmıştır. Biz bunu Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası olarak Tokat’ın her mahallesinde her sokağında bulunan esnafımızla Tokat şehrini zengin ve fakiriyle hep birlikte güzel, yaşanır bir hale getirmeyi hedefliyoruz.  Değerli hayırsever halkımızdan başlatmış olduğumuz kampanya ya desteklerinizi bekliyoruz. Tokat İl Müftümüz Ömer Faruk Bilgili bu yardımların hayır ve zekat yerine geçeceğini onaylamıştır.” diye konuştu.


" ALINAN VERESİYE DEFTERLERİ HAYIR VE ZEKAT YERİNE GEÇECEK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ALINAN VERESİYE DEFTERLERİ HAYIR VE ZEKAT YERİNE GEÇECEK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ALINAN VERESİYE DEFTERLERİ HAYIR VE ZEKAT YERİNE GEÇECEK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku