takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

3 Aralık 2019 - 10:04:29 - 233 Okunma

ÂLİM’İN KIRAATHANESİ (3)

Bu konuda daha önce de yazmıştım. Okuyanlar hatırlayacaktır. Kuruluşundan sonra her geçen gün büyüdü.  Bu büyümeyi Alim ve Salimin birlik beraberlik içinde olmaya önem vermeleriydi.

Her işte kazanmak için çalışanlar arasında uyum olması önemlidir. Uyum içinde çalışıyorlardı. Müşteri yapılan değişiklikleri söz etmiyor, her yaptıklarına teşekkür ediyorlardı.

Önce binanın yanındaki arsaya ek bina yaptılar.  Çok para harcadılar.  Boyasını, çay ocağını zevklerine göre süslediler. Büyük salondan taşınan masalar biraz sıkışık olsa da itiraz eden yoktu.

Herkes teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyordu. Çünkü müşterileri aynı kişilerden oluşuyordu. Her gün aynı emekli ve çalışanlar geliyor, oyun oynuyor, okuyor toplu halde sohbet ederek günlerini tamamlıyor, akşam yakın evlerine gidiyorlardı. Daha önceden boşaltılan geniş salonları olduğu şekliyle değerlendirmediler.

Oradaki malzemeleri yeni yapılan küçük salona sıkıştırdılar. Herkes sıkışıklığın farkındaydı. Kimse söyleyip de onların çalışma azmine  zarar  vermiyordu.

Yıllardır yapmadıkları ilkler yaptılar. Bedava ikramlarda bulundular.

Tüm müşterileri ilgilendiren özel bir gün vardı.

Bu senede bir gün olurdu.  Herkes gününü kendi imkânlarıyla kutlayıp geçiştiriyordu.

Âlim ve Salim, bu yıl kutlamayı beraber yapmaya karar verdiler. Aylar önce hazırlıklara başladılar.  Önemli güne  üç gün kala,yarı fiyatına çay verdiler.

O gün bir gurubu, bir günlük geziye götürdüler. Geziye eşleriyle katılanlar da oldu.

Gördükleri manzaralar,  uzun süre bir araya gelememiş arkadaşlarıyla bir gün geçirmeleri, öyle etkilemişti ki kalabalığı, kendilerini ilgilendiren büyük hataları görmezden geldiler.

Ancak sesi çıkmayan bu gurup, akşam klavye başına oturunca, sosyal medyadan ders vermeye başladılar. Âlime, Salime,  Onlara dışardan ve içerden destek olanlara sosyal medyadan dersini verdiler

O guruptan olmayan sosyal medya kullanıcıları biraz ileri gittiler ama Âlim ve Salim önemli özel gün hatırına olgunluk gösterdiler,

Kıraathane tek salondan ibaretti. Ek bina yapılmadan önce ikiye bölündü. Her bölüm başka amaçlarla kullanıldı.

Her bölüm tekrar ikiye bölündü.  Çeyrek salon halinde dört bölüm oluştu. Bu bölümlerin aydınlanma sorunu büyüdü.

Okumayı önemsemeyen kalabalıkta çok azınlıkta olan okuyanlar için ayrılmış koltuklar en karanlık yerlerde olduğu dikkat çekiciydi. İnsanlar o karanlıklarda okuyor ( okur gibi görünüyor) .

Geçen yıllarda aralarında olumsuzluk yaşamayan bu ikili, ilk defa görüş ayrılığına düştüler. Yapılanlar tamamen Âlimin görüşü, Salim’ in hiç fikri alınıyordu. İlk kez Salim sessisini yükseltti:

-Döşemek için günlerce emek verdiğimiz bu salon ne hale geldi?  Köstebek yuvasına döndü.

Alim sert cevap verdi.:

-Senin aklın almaz bu işleri, çalışmana devam et..

Salim kırıcı olmadan fikirlerini sıraladı. Yapılan işleri ilk gören sesini yükseltiyor. Öneride bulunanlar “ sözümüz dinlenmiyor.”  Diye sitem ediyorlar.

Âlimle Salim bu savurganlıkların nereye gideceğini düşünmüyorlardı.  Olanlardan sonra ileriki günlerde zam yapmak zorunda kalacakları fısıltısı dolanıyordu. Aralarına ihtilaf girmeyen bu ikili ekonomik sorunları olunca nasıl çalışacaklarını, kendileri de bilmiyorlardı.

"Osman Kablan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku