takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

18 Kasım 2019 - 10:06:39 - 192 Okunma

ALICI GÖZÜYLE BAKMAK

Kağnı ve karasabanla üretim yapıldığı yıllarda,   Gara Mahmut Bekir’i azap tuttu. Evin her işinde ücretle çalışan işçiye “ azap “ denir.

Bekir, hayvanların yemini suyunu verdi. Sırtlarını taradı. Ahırı temizledi. Hayvanların gübrelerini ahırın uzağına taşıdı biriktirdi.  Birikeni, kağnıyla tarlaya taşıdı.

Karasabanla tarlayı birkaç defa sürdü. Ekime hazır duruma getirdi. Ekti, biçti… Ala öküzü bir yıl boyunca çalıştırdı Bekir.

İşten ayrılma zamanı yaklaştı. Bekir artık ayrılacaktı . Parasını alıp evine dönecekti.  Bir gün gara Mahmut Bekir’e:

“Bekir senin paranı ödemem gerekiyor.  Süren doldu. Param yok. Ala öküzü satıp senin paranı ödemeye karar verdim. Bana bir hafta süre verir misin, öküzü satan kadar?

–  Aldığım paraya ben öküz alacaktım.  Ala öküzü ben alırım. Verirsen.

-Veririm pazarlıkta anlaşırsak…

– Bekir :  “ Ağam ben ala öküzü bir göreyim de sonra pazarlık yaparız.” dedi. Ahıra yöneldi.

– Bekir sen bir yıldır yanındasın. Hiç bakmadın mı öküze?

– Her gün bakıyorum ağam.  Ama senin öküzün olarak görüyordum  onu.. Şimdi alıcı gözüyle bakayım sonra pazarlık yaparız.” Dedi.

Sosyal medyada bir arkadaşımın paylaşımını gördüm.

“ Körler sağırlar, Birbirini ağırlar ödülleri “

Başlığıyla yazılmış uzun bir paylaşımdı. Sonuna kadar dikkatle okudum. Okuduklarıma inanamadım.  Ben de Meydan projesini yazmıştım daha önce. Buna bir ödül verildi de ben mi duymadım acaba. Diye düşündüm.  Meydana gittim.

Bekir’in ala öküze baktığı gözle meydana bakmak için gittim.

Gezerken yazdıklarımı hatırladım. O günden sonra yapılanlara daha dikkatlibaktım. Halk arasında ATM yeri olarak ayrılan yere birkaç çiçek dikilmiş. Havuzun fıskiyeleri açılmış, su sesi duyuluyor. Uygun yerlere ahşap banklar, bankların iki ucuna ahşapça kutuları yapılmış.  Oturanlar güneşin altında. Ancak yakıcı güneş olmadığı için oturanlar halinden memnun.

Güneşin yakıcı olduğu günlerde buralarda oturanların gölgeye ihtiyacı olacak. Bunun için tek çözüm, sabit bank ve masaların yanına şemsiye konulması uygun olur. Şemsiyelerin ters olmamasına özen gösterilmeli. Gölgesi büyük olacak şemsiye daha iyi olur. Bunlar benim tespit ettiklerim. Bir gün tamamlanırsa, Kanal Tokat’a verilen ödülün meydan projesine de verileceğine inanıyorum.

"Osman Kablan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku