Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.474,08 0,88%
Çeyrek Altın 2.460,00 1,19%
Yarım Altın 4.905,00 0,74%
Tam Altın 9.686,87 -0,52%
Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? 7 Şahane Çözüm

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? 7 Şahane Çözüm

ABONE OL
09 Mayıs 2023, 10:47:27

Alerjik öksürük, kişiyi oldukça rahatsız edebilen bir durumdur. Bu öksürük tipi genellikle alerjenlere maruz kalındığında ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Alerjik öksürüğe iyi gelen bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında bal, ıhlamur çayı, lavanta yağı gibi şahane çözümler bulunmaktadır. Bu yazımızda, alerjik öksürüğe iyi gelen 7 şahane çözümü sizlerle paylaştık. Okuyarak öksürük sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Alerjik Öksürüğe İyi Gelenler: Doğal Çözümler

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

Alerjik öksürük, çeşitli alerjenlerin neden olduğu yaygın bir öksürük türüdür ve bu yüzden birçok insan alerjik öksürüğe ne iyi gelir, diye merak etmektedir. Alerjik öksürük, ağaç poleni, çimen poleni, hayvan tüyü, toz akarları ve küf mantar sporları gibi alerjenler tarafından tetiklenebilir. Alerjik reaksiyonlar, burnunuzdan boğazınızın arkasına doğru akan geniz akıntısına neden olabilir ve boğazınızda öksürüğe neden olan bir kaşıntı veya gıdıklanma hissi meydana gelebilir.

1. Bal

Bal, öksürük için en eski çarelerden biridir. Bilimsel bir araştırmaya göre bal, diğer reçetesiz ilaçlara kıyasla öksürük tedavisinde daha etkilidir. Balın antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Her yaş grubundan insan için etkilidir. Ancak bazı durumlarda bebek botulizmine yol açabileceğinden 1 yaşından küçük bebeklere asla verilmemelidir.

2. Sarımsak

Birçoğu keskin kokusu nedeniyle sarımsak tüketmez, ancak sarımsak en sağlıklı gıda maddelerinden biridir. Sarımsak, antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip bileşikler içerir. Düzenli olarak sarımsak tüketmek kan basıncını (yüksek tansiyonu) düşürebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Sarımsağın alerjik öksürüğe İyi gelmesi de dahil olmak üzere sayısız faydası vardır.

3. Zencefil

Zencefil mide bulantısı, soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi çeşitli sağlık rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı olabilecek süper bir besindir. Zencefilin iltihap önleyici özellikleri, solunum yollarındaki zarları gevşetebilir ve öksürüğü azaltabilir. 2013 yılında yapılan bilimsel bir çalışmaya göre, zencefildeki kimyasal bir bileşik, alerjik öksürük de dahil olmak üzere astım semptomlarını tetikleyebilen hava yolunun aşırı duyarlılığını baskılayabilir. Zencefilin faydaları nelerdir?

DİKKAT!  Kan Vermenin Faydaları Öğren

4. Zerdeçal

Zerdeçal, her Hint evinde bulunan yaygın bir baharattır ve farklı sağlık sorunlarının tedavisinde etkilidir. İçindeki curcumin bu baharatın kahramanıdır ve virüs, bakteri ve iltihap özellikleri ile bilinir. Bu sarı baharat, yüzyıllardır solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Zerdeçal, öksürüğünüze iyi gelebilecek çok etkili bir baharattır.

5. Tuzlu su gargarası

Gargara yapmak, doktorların bile boğaz ağrısını ve öksürüğü hafifletmek için önerdiği bir ev ilacıdır. Tuzlu suyla gargara yapmak, kaşıntılı boğazı ve alerjik öksürüğü yatıştırabilir ve akciğerlerde ve burun geçişinde mukus birikimini azaltabilir. Ayrıca şişlik ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Bu ilaç küçük çocuklar için uygun değildir, çünkü düzgün bir şekilde gargara yapamayabilirler ve tuzlu suyu yutabilirler.

6. Okaliptüs yağı

Okaliptüs esansiyel yağı sadece alerjik öksürükten kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ciğerlerinizde iltihap varsa bunu bile temizleyebilir. Okaliptüs esansiyel yağında bulunan çok önemli ve faydalı besinler, göğüs tıkanıklığında da kullanılır. Bunun dışında, okaliptüs yağı iltihabı azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve kas gerginliğini hafifletmeye de yardımcı olabilir.

7. Meyan kökü

Meyan kökünden yapılan sıcak çayı yudumlamak da boğaz tahrişini azaltmak için etkili bir çare olarak uzun zamandır kabul edilmiştir. Bu şahane bitki, bazıları virüs ve mikrop önleyici özelliklerinden dolayı boğaz ağrısı ve alerjik öksürük sorununu hafifletmeye yardımcı olabilecek 300’den fazla farklı bileşik içerir.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir? (Video)

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler