Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 442037 -1.30128%
Ethereum 30870 -1.56523%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
Alçılı Ayakta Karıncalanma Nasıl Geçer?

Alçılı Ayakta Karıncalanma Nasıl Geçer?

ABONE OL
11 Ocak 2023, 23:44:16

Alçılı Ayakta Karıncalanma Nasıl Geçer? Alçıda olan ayağım karıncalanıyor ne yapmalıyım gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Birçok kişi kendisinin ya da bir başkasının hayatında kırık problemi ile karşılaşmıştır. Kırıklar pek çok bölgede kendini gösterir. Parmak, el, kol ve bacak gibi bölgelerde sıklıkla görülür. Kafatası ve kaburga kırılmaları genellikle bir kaza ya da şiddetli darbe sonucu ortaya çıkar. Bu bölgelerde kırılan kemikler başka organlara da hasar verebilir. Kırıkların tedavisi genellikle alçı ile olur. Alçının kullanımı sırasında bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi olan karıncalanmaların nasıl geçtiğini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kırık Nedir ve Neden Oluşur?

Kırık, iki kemiğin birbirinden ayrılması sonucu meydana gelir. Kemikler vücudu ayakta tutan parçamızdır. Burada meydana gelen bir hasar sonucu vücudumuz tam işlevini göremez hale gelir. Kırıklar hem vücudu hem de iç organları yerinde tutar. Kırık yaşanan bölgeye göre gündelik hayatımızı etkiler. Hasta, bazen günlerce yatmak zorunda kalır. Ama parmak gibi küçük bölgelerde kırık yaşandıysa bu sizi çok etkilemez.

Kırıklar pek çok neden ile oluşabilir. Bazıları kendi yaptığımız hatalar sonucu meydana gelirken bazıları ise bir darbe sonucu olur.

Kemik kırılmalarının çeşitleri vardır. Bu çeşitlere göre hastanın iyileşme süreci değişir. Bazı kemiklerin kaynaması çok uzun sürer. Örneğin bacağınız kırıldı ise 3 ay dinlenmek zorundasınız. Ama eğer kolunun kırıldı ise 1 ay gibi bir süre sonra iyileşirsiniz. Ayrıca yaşa bağlı olarak da iyileşmede değişimler gözlenir. Yaşlı insanların kemikleri daha geç kaynar.

Kırılma nedenleri:

 • Bilinçsiz spor yapmak sonucu,
 • Düşme,
 • Trafik kazası,
 • Vücuda alınan bir darbe,
 • Osteopoz rahatsızlığı gibidir.

Alçıya Alınan Bölgede Karıncalanma Nasıl Geçer?

Doktorlar, kırıkların anlaşılabilmesi için genellikle sizden röntgen gibi kemikleri görebileceği testler ister. Bunun sonucunda sizin için en doğru tedavi yöntemini uygular. Kırıkların genel tedavisi genellikle kırılan bölgeyi alçı ile kaplanmasıdır. Bu sayede kırılan bölge hareketsiz kalır ve kemikler kaynamaya başlar. İlk 24 saat içinde bu durum gerçekleşti ve alçının şeklini bozacak hareketler yaptıysanız hemen gidip alçıyı değiştirmeniz gerekir. Uzun süre alçı kullanımı gerçekleştiyse ayakta birçok sorun ortaya çıkabilir. Bunlar; hareket kısıtlanması, kasların zayıflaması gibi. Bu sorunların çözümü için doktor size fizik tedavi önerebilir.

Alçılı ayak yavaş yavaş hareket ettirilir, koruma için bandaj ile sarılır ve kasların ısınması için hareketler yapılırsa karıncalanmanın önüne geçilebilir. Bu hareketleri uyguladıktan sonra hasta daha aktif hale gelebilir. Bu şekilde karıncalanmanın önüne geçilir.

Tedavi için alçı kullanıldığında hem alçının çok sıkı bir şekilde sarılması hem de uzun süre hareketsiz kalmak ayakta his kaybına ve sinirlere baskı yapmasına sebep olabilir. Bunların sonucunda ayakta karıncalanma ve uyuşukluk hissi oluşur. Alçının içeriden şişmesi de alçıya baskı oluşturur,  bunun için alçı kalp hizasında tutulmalıdır. Eğer bu şikayetleriniz var ve geçmiyorsa doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu durum devam ederse bölgedeki sinirler hasar görebilir. Ek olarak alçılı bölgenin yeterince oksijen ve vitaminlerini alamaması sonucu da bu durumla karşılaşılabilir. Kırılma döneminde dengeli ve sağlıklı beslenmeye ve D vitamini almaya özen gösterilmesi gerekir.

Kırılma Durumunda Hangi Olumsuzluklar Yaşanabilir?

Kemik kırılmasında kırılan yerin neresi olduğu çok önemlidir. Çünkü kırılma sonucu bazı organ ve dokuların hasar görme olasılığı vardır. Eğer iç organların hasar görmesine neden olabilecek bir kırık varsa acilen doktora gitmeniz gerekir. Kırılma ile birlikte aşırı kan kaybı meydana gelebilir. Yine böyle bir durumu aksatmamak önemlidir.

Kırılma tedavisi sonrası alçının yanlış ayarlanması ve kemikte yaşanan yanlış kaynama sorunu çok ciddidir. Yanlış kaynama kişiye çok acı verir. Bazen dışarıdan anlaşılabilir, bazen ise kişinin çektiği acılar buna belirti olur. Yanlış kaynayan kemiğin tek çözümü cerrahi müdahaledir. Yanlış kaynayan yer; kemik tekrar ayrılır ve kaynaması için yine alçıya alınır. Bu süreç ilkine göre daha sancılı ve ağrılı geçer. Bu yüzden alçının yapım aşaması çok önemlidir ve enfeksiyon gibi nedenler kırığın iyileşmesini geciktirir.

Kemik Kırılmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle hasta asla hareket etmemelidir.
 • Kanayan bir bölge varsa sargı bezi ile tampon uygulayarak kanamayı engellemeye çalışın.
 • Enfeksiyon kapmaması için yarayı temiz bir örtü ya da bez ile sarın.
 • Kemiklere bir müdahalede bulunmayın.
 • Kırılan yer bacak ya da kol bölgesi ise, altına yastık koyarak yüksekte tutabilirsiniz.
 • Şişlik ve morarma oluşmasının önüne geçmek için soğuk kompres uygulayın.
 • Cerrahi müdahale riskine karşılık yemek yemeyin.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments