Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439699 -0.72428%
Ethereum 31144 0.76132%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Albaraka Türk kimin? Hangi Ülkeye Ait

Albaraka Türk kimin? Hangi Ülkeye Ait

ABONE OL
16 Ocak 2023, 19:01:08

Albaraka Türk kimin? Hangi ülkeye ait? gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Üllkemizin ilk katılım bankası olan Albaraka Türk kime ait? Faizsiz bankacılığa öncülük ederek kurulan Albaraka Türk’ün ortaklık yapısını gelin birlikte inceleyelim.

Kaliteyi bir yaşam biçimi olarak kabul eden, eğitimli ve kendini sürekli yenileyen çalışanlarla; Müşterilerinin beklentilerini karşılayarak sürekli yeni ürün ve hizmetler sunan, ilgi ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla müşteri memnuniyetini arttıran, tüm süreçlerini ve ürün/hizmet kalitesini sürekli iyileştiren, teknolojik ve sektörel gelişmeleri yakından takip ederek hızlı bir şekilde katma değere dönüştüren AlBaraka Türk’ün kime ait olduğu ve ortaklık yapısıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

ALBARAKA TÜRK KİME AİT

Bir katılım bankası olarak Türkiye’de hizmet veren AlBaraka Türk, Türkiye’de faizsiz bankacılığa öncülük etmek amacıyla kuruldu. Ortadoğu’nun güçlü sermaye gruplarından olan AlBaraka Bankacılık Grubu (ABG), İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile Türkiye ekonomisine hizmet vermek amacıyla yerli bir sanayi grubunun öncülüğünde kurduğu katılım bankasını, Türkiye’deki faaliyetlerini Bankacılık Kanunu’na uygun olarak sürdürmeye devam etmektedir. AlBaraka Bankacılık Grubu, 15 ülkede 500’ün üzerinde şubeyle finansal faaliyetler yürüten tecrübeli ve güçlü bir finansal gruptur. Ayrıca pek çok sosyal sorumluluk projesinde de yer alarak Türkiye’nin önde gelen bankaları arasına girmeyi başarmıştır. AlBaraka Türk  ‘Dünyanın En İyi Katılım Bankası Olmak’ vizyonuyla; ana ortakları Albaraka Bankacılık Grubu (ABG) öncülüğünde sosyal sorumluluk programlarını yürütmeye devam etmektedir. AlBaraka Türk, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında eğitim, sağlık, çevre ve erişilebilirlik alanlarına katkı sağlamıştır. ABG ile birlikte ‘Sürdürülebilir Küresel Hedeflerine’ ne ulaşmak maksadıyla da  birçok çalışma sürdürmeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra çalışanlarının da katkılarıyla insana ve çevreye duyarlı, ekonomik ve küresel kalkınmaya destek olacak sosyal sorumluluk projeleri üretmektedir. AlBaraka Türktoplumsal meselelere çözüm bulmak için var gücüyle çalışarak ülkemize değerlerine değer katmaya ve Türkiye’nin saygın bankaları arasında gösterilmeye devam edecektir.

ALBARAKA TÜRK HANGİ ÜLKENİN

AlBaraka Türk bir Katılım Bankası olarak çoğunluk hissesi ortadoğuda bulunan Bahreyn ülkesine aittir. Türkiye’de faizsiz bankacılığa öncülük etmek amacıyla 1984’te kuruldu ve 1985’te aktif olarak hizmet vermeye başladı. 30.06.2018 tarihi itibariyle ortaklık yapısında; yabancı ortakların payı %65,99, yerli ortakların payı %8,78, halka açık olan pay ise %25,22’tür. AlBaraka Türk’ün sermayesine dolaylı yoldan sahip olan gerçek kişi Saleh Abdullah Kamel’dir ve sermayedeki payı %31,80’dir.

Albaraka kimin? Albaraka Türk’ün sahibi kim?

Albaraka Türk’ün sahibi Albaraka Bankacılık Grubudur. AGB’nin Başkanı olan Şeyh Saleh Abdullah Kamel ise bankanın sahibi olarak kabul edilebilir. Ancak bankanın yabancı bir girişim olması, sadece yabancılar tarafından işletilmesini işaret etmez. Aynı zamanda yerli bir sanayicinin de bankanın kuruluşuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments