takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Temmuz 2020 - 10:33:49 - 309 Okunma

AKKUŞ

Niksar –Ünye yolunun rakımının zirvesi Akkuş olmalı. Giderken Çamiçi’nin havası da soğuk ve kapalıydı ama Akkuş’a puslu, kirli, yapışkan bir duman çökmüştü. Öyle ki aracın sis farları, yalnız yol çizgilerini aydınlatabiliyordu, belli belirsiz… oysa Niksr’ı 20-25 derecelerde bırakmıştık.

Akkuş’a ulaştığımızda araç termometresinin ibresi 13 lere inmişti. Gel de anımsama üstat Faruk Nafiz Çamlıbel’i “Ardımdaki arazi, anlaşırken baharla / Önümdeki arazi, örtülü şimdi karla:” yine aynı şiirin bir başka yerinde de “Ben değişmiş üç mevsim, görüyorum üç günde” demişti. Üstat, üç günde görmüş değişen mevsimleri, biz dakika farkıyla yaşadık. Canım ülkemiz böyle işte. Görmesini bilen gözlere kısa aralıklarla, değişik görüntüler sunabilen kaç ülke var acaba yeryüzünde?

Dönüşte hava açık, güneş, aşağı doğru eğilmiş, batmaya hazırlanıyordu. Tek Kiraz’dan hatta Ünye’den Akkuş’a kadar bol virajlarla tırmanan ve uzanan iki yanı çimeni, dalı, yaprağı ile öyle bir orman ki yıkanmış, temizlenmiş taze orman yaprakları, akşam güneşinin parıltısıyla yeşil yeşil coşuyordu. Orman diye bunlara derim ben. Öyle ki arazi yalnız, yeşil yapraktan oluşmuş gibi. Yapraklar öyle gümrah, öyle sağlıklıydı, tutunduğu ağacın dalını gövdesini saklamıştı, sanki… Yolda seyrederken uçaktan bakar gibi ormanın yalnız yaprakları görünüyor. Görünen varlığa orman değil, bir yapraklar denizi, hatta bir yaprak cenneti denilse yeridir.

Ormanı zevkle izlerken Tema’nın kurucusu rahmetli Hayrettin Karaca’yı anımsadım. “Ağaç dikerek orman elde edilemez demişti. Olsa olsa fidanlık yapılır. Bir yerin orman olabilmesi için en az yüz yıl geçmesi gerekir. Orman, yalnız ağaç değildir. Kurdu, kuşu, yılanı, çayanı, börtü böceği, her şeyi ile bir canlılar dünyasıdır…”

Sayılan özellikleri taşıyıp taşımadığını bilmem ama hareketli yoldan çok, ormanı izledim, zevkle ve doya doya.

Tatil için kilometrelerce yolu göze alıp Ege’ye Akdeniz’e gideriz. Yollarda yer yer yeşilliklere rastlarız ama bana göre hiçbir yerin yeşilliği Ünye –Akkuş arasındaki yeşillikle boy ölçüşemezler. Gerçi burası Türkiye. Türkiye’nin güzelliği mi tükenirmiş?

Yine üstada dönelim: “İçinden tanırım ben bu elleri / Onlar ki zahirde viran olurlar / Ardıçlı dağları çamlı belleri / Aşanlar şiirine hayran olurlar.

Akkuş’da üşüyorduk. Çam icine doğru gelirken aracımız çatırdamaya başladı. Sebebini sorduğumda olgum, “Baksana baba dedi. Asfalt erimiş. Üzerine kum serpmişler. Tekerler kumları atıyor arabaya.”

İşte güzel ülkem bu: Dakika farkıyla hem donduruyor, hem de yandırıyor.

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku