takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

16 Mayıs 2019 - 09:43:19 - 167 Okunma

AKKOCA SULTAN

Akkoca köyü Sivas ilinin, Yıldızeli ilçesine bağlı güzel bir köyümüzdür. Yozgat, Tokat il sınırları ile komşudur. Sulusaray ilçesine Yedi-Sekiz km mesafededir. Gelmuhat çayı vadisince uzanan tarıma, verimli toprağa sahiptir. Dağları kayalık, taşlık olmasına rağmen orman bitkisiyle birçok yerleri kaplıdır.

                Akkoca köyüne Mahmut Karaca’nın misafiri olarak gittim. Akkoca köyü Seksen hanedir. Anadolu’nun tüm köyleri gibi burada ki gençlerde büyük şehirlere göç etmişler. Köyde kışın Yirmi İki hane kalıyor. Yazın Kırk –Kırk Beş haneye değişik illerden bu köye gelip kalıyorlarmış. Akkoca köyünün önünde Gelmuhat çayı akmaktadır. Hıdır Ellez tepesine sırtını dayayan Akkoca köyünün ortasından Selli söğüt deresi akmaktadır. Köyün alt kısmında Horasan erenlerinden Akkoca türbesi bulunmaktadır.

                Akkoca’nın doğusunda Beyazıt köyü, Kuzeyinde Belpınar, Batısında Çöte, Güneyinde Taspınar köyleriyle çevrilidir. İklim bakımından Karadeniz bölgesiyle, İçanadolu bölgesi arasında yer alan Akkoca köyü ve çevre köylerinde genç kalmamış. Büyük şehirler birer sünger gibi okuyanlarını, çalışanları alıp bağrına basmış. Akkoca’ya Beş kilometre uzaklıkta Hıdır Ellez tepesi bulunmaktadır. Tepe bulunduğu yerlerin en yükseğindedir. İnanışa göre bu tepeye kurbanlar kesilir, birlikte yenir. Ardıç ağacına dilek bezleri bağlanır. Hıdır Ellez tepesinde ki ardıçlar 300-400 yaşlarında olduğunu söylemekteler. Ardıçların yarısı kurumuş, yarısı yeşil. Bir tek dalını evine götürenlerin başına felaket geleceğine inanırlar. Bulunduğu ovaya hâkim. Yazın sıcağını, kışın tipisini, soğuğunu yemiş ama varlığından bir şey kaybetmemiş. Büyük salon şeklinde küçük taşlarla bir metre yükseklikte örülmüş, yerin kim ve ne zaman çevrildiği bilinmiyor. Bu tepeye Mahmut Karaca, Veli Yıldırım’la beraber çıktık. Veli köye muhtar adaylığını koymuş ama az bir oyla karşısında ki aday Muharrem Çörekçi kazanmış.

                Akkoca Sultanı en iyi Rıza Özçakmak anlatır,  hadi onun ziyaretine gidelim dedi, Mahmut bey. Kalkıp yanına gittik. Rıza Avrupa da yıllardır çalışmış, orada gördüğü teknik ve teknoloji ata yurduna köyüne getirmiş. Büyük bir bahçesi, iki katlı yeni binası, yanında da kerpiçten baba evi durmaktadır. Güneş panellerinden elektriğini üretiyor, bahçe ağaçları damlama sulama sistemi döşetmiş, meyve ağaçları yerli yerince dikilmiş. Rıza beyle oturduk Akkoca Sultan hakkında bizlere şunları anlattı;

                "Şu aşağıda gördüğünüz evliya Horasan Piri Seyit Akkoca Sultan Türbesidir. 80 Bin Rum erenleri, Rum diyarına gitmiş. 90 Bin Horasan Pirleri, Horasan ve çevresinde kalmışlar. 100 Bin kayıp Horasan Erenleri de Anadolu ve çevrede ki ülkelere dağılmışlar. Akkoca Sultanda Yüz Bin Horasan Erenlerinden birisidir. Akkoca Sultanı Kayserinin Develi bölgesinden, Sivas Gelmuhat bölgesine vali olarak gönderiliyor. Dört kardeşiyle Akkoca Sultan Zile’nin Deveci dağı yöresine gelirler. Kardeşinin birine; (- sen buraya sap oğul) der. O kardeşi oraya sapar. Köyün adı Sap oğul köyü kalır. Biraz yol aldıktan sonra ikinci kardeşine ;( – Sende burada kal, tekke kur oğul ) der. Köyün adı Tekke köyü kalır. Diğer kardeşiyle yol alırken yorulurlar. Biraz dinlendikten sonra Akkoca ile kardeşi koç donuna bürünürler, spor niyetiyle vuruşmaya, tokuşmaya başlarlar. Ağızlarından akın köpükten göl olur. İki kardeş yenişemezler. O gölün suyu uyuz olanlara iyi gelir. Zamanımızda uyuz olanlar bu göle gider vücuduna suyu çalarak şifa bulurlar. Tokat’ın Sulusaray’a bağlı Uylubağ köyü yakınlarındadır. Üçüncü kardeşi (- Ağbi kardeşlerimi her birini bir yere bıraktın, ben ne olacağım.) Akkoca; ( -Oğul sende burada kal. Çöçelen dur.) Der. Köyün adı Çöte kalır. Dördüncü kardeşiyle şimdiki ıssız kimsenin olmadığı topraklara Akkoca köyünü kurar. Dördüncü kardeşini de On Altı kilometre ilerde bir yer gösterir. O kardeşi de oraya Şeyh Halil köyünü kurar.(Bu kardeşin adı Halil olmalı.) Akkoca’nın ziyaretine, tekkesine gelen giden oldukça fazla olurmuş. Kurbanlar kesilir semahlar dönülür, cemler yapılırmış. Gece geç vakitlere kadar dualar edilirmiş. Çevre köylüleri de misafir götürüp getirmekten bıkmışlar. Çareyi Akkoca Sultanın çevresine yerleşmeye karar vermişler. Günümüze kadar Akkoca köyü olarak anılmaktadır.  Hace Bektaş’ı Veli’nin makalatında kısaca Akkoca’dan bahseder. Hace Bektaş’ı Veli Akkoca köyüne gelip konaklamıştır. Akkoca Sultan Selli söğüt deresinin adı Selim söğüt deresi denirmiş. Bu derenin çevresi, dağ taş meyve ağaçları ile doluymuş. ‘’  09-05-2019 Perşembe günü Rıza Özçakmak’ın bana anlattıkları.

 

  Yüz Bin Horasan Erenleri bilgisiyle aldığı terbiye görgüsüyle Anadolu’ya büyük ışık saçanlardandır. Akkoca Sultan Valilik fermanını Padişah Orhan Gazi tarafından miladi 1289 tarihinde verildiği duvarda ki taşında yazmaktadır. Bu köy için şöyle bir şiir yazdım:

 

GÖNÜL DOSTUM

 

1-Akkoca’nın Gelmuhat çayı önünden akar.          

Hıdır Ellez türbesi diktir, yüksekten bakar.             

Gelen geçen kurtla, kartallar selamlar çakar.         

Akkoca da bir Horasan gönül dostu yatar.              

 

2-Enğin ovasında Beyazıt doğusunda.

Bel Pınar batısındadır, Çöte Güneyinde,

Malı, davarı boldur Taspınar köyünde.

Akkoca da bir Horasan gönül dostu yatar.

 

3-Hıdır Ellez paylaşır, erler inanç tepesi.                

Kayalarda biter çam, pelit, ardıç ağacı,                     

Orada istenir, Allah'tan tüm dilekleri.                       

Akkoca da bir Horasan gönül dostu yatar.                

 

4-Hace Bektaş Veli uğramış Akkoca’ya,

Bırakmış dört kardeşini dört köşeye.  

Niyaz, Selli söğüt deresinde ki dedeye

Akkoca da bir Horasan gönül dostu yatar.

 

Şiiri Yazan; Süleyman Erkan tarih. 09-05-2019

Süleyman Erkan 12-05-2019 Bedesdenlioğlu-Tokat.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku