Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432584 0.33949%
Ethereum 29837 0.71449%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Akar: “Yunanistan Uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından vazgeçmeli”

Akar: “Yunanistan Uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından vazgeçmeli”

ABONE OL
06 Ocak 2023, 15:42:03

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ı uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından vazgeçmeye davet ederek, “Güvendiğiniz dağlara karlar yağmadan, aklınızı başınıza alın, ayaklarınız yere bassın. Biz gerçekten samimi olarak dostluk elimizi uzatıyoruz, bu dostluk elimizi tutmakta gecikmeyin, tereddüt etmeyin” dedi.

Akar, AK Parti’nin “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” kapsamında düzenlenen basın toplantısında, küresel boyutta yaşanan gelişmelerin, değişikliklerin Türkiye’yi de yakında ilgilendirdiğini belirtti.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda özne haline geldiğini ifade eden Akar, hem sahada hem masada Türkiye’nin hakkını ve hukukunu korumaya çalıştıklarını aktardı.

Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerinin de görev ve sorumluluğunun arttığını ifade eden Akar, “85 milyon vatandaşımızın güvenliği, refahı, savunması için yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinin en yoğun operasyon ve tatbikatlarını yaptığını dile getiren Akar, “Bu çerçevede kahraman ve fedakar ordumuz egemenlik ve bağımsızlığımız için ‘Hudut namustur’ anlayışı ile hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içinde ve sınır ötesinde başta PKK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadele etmekte, denizlerimizde ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizi kararlılıkla korumaktadır” dedi.

Terörle mücadelenin artan bir şiddet ve tempoda ve taarruzi bir ruhla, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla, azim ve kararlılıkla, başarılı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Akar hedeflerinde sadece teröristlerin bulunduğunu, Türkiye’nin başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularının toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı olduğunu söyledi.

Türkler ve Kürtlerin kardeş olduğunu belirten Akar, bunun açık göstergesinin şehitliklerde yan yana yatan şehitler olduğunu belirtti.

Tahıl koridoru

Türkiye-Rusya-Suriye savunma bakanları ve istihbarat başkanları arasında Moskova’da gerçekleştirilen üçlü toplantıya da değinen Bakan Akar, şunları söyledi:

“Açık ve net bir şekilde pozisyonumuzu ortaya koyduk. Terörle mücadele konusunda hiçbir şekilde taviz vermeyeceğimizi, terörle mücadeleden başka amacımız olmadığını ifade ettik. Bununla birlikte daha fazla Suriyeli mülteci kabul edemeyeceğimizi, yeni bir göç dalgasının bizim için kabul edilebilir olmadığını, bu nedenle de bizim oradaki faaliyetlerimizle Suriyeli kardeşlerimizin topraklarında kalmalarına gayret gösterdiğimizi belirttik. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı ve bütüncül şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladık. Ayrıca bizim Suriye’de ve Türkiye’de beraber olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onların aleyhine olacak, haklarını, hukuklarını çiğneyecek herhangi bir karara da ‘evet’ demeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini ifade ettik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgenin huzur ve güvenliği için gösterdiği gayrete dikkati çeken Akar, Türkiye’nin çalışmaları sonucu oluşturulan tahıl koridorundan şu ana kadar 17 milyon tona yakın tahılın sevkiyatının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bölgeye huzur ve barışın gelmesi için Türkiye’nin elinden geleni yaptığını, yapmaya devam edeceğini aktaran Akar, “Bunu dünyanın görmesi, bilmesi lazım. Bazı önyargılı kişiler ortaya bazı iddialar atıyor. Bunlar çok yanlış. Bölge barışına bu kadar katkı sağlayan bir ülkeye yönelik gerçek dışı iddiaların ortaya atılması çok yanlış ve acıdır” dedi.

“Yunanistan’dan olumlu bir yanıt alamıyoruz”

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözümü ve gerginliğin giderilmesi için barışçıl yol ve yöntemlerin, diyalogun önemine vurgu yapan Akar, “Bu kapsamda bir tarafta istişari, diğer tarafta güven ve güven artırıcı önlemler çerçevesindeki görüşmeler bunlarla birlikte ayrıştırma usullerine yönelik görüşmeler var. Fakat maalesef bunların hiçbirine komşumuz Yunanistan’dan olumlu bir yanıt alamıyoruz” diye konuştu.

Yunanistan’ın yapılan davetlere gelmediğini, bununla birlikte Türkiye’yi “yeni Osmanlıcılık”, “revizyonizm”, yayılmacılık” gibi kavramlarla suçlamaya çalıştığına dikkati çeken Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu tür söylemlerin hiçbir anlamı, temeli yok. Mevcut statükoyu bozan, adaları silahlandıran Yunanistan. Ülkemizin dibine kadar gelip provokasyon yapan Yunanistan. Daha dün balıkçı teknemize ateş açan Yunanistan. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır anlayışıyla iç politik sebeplerle her şeyi yapıyor, gerginliği artırıyorlar. Yunan halkının da refahının aleyhine olacak şekilde bu tür girişimlerde bulunmaya devam ediyorlar. Biz de bunlara hem sahada hem masada gerekli cevabı verdik, vermeye devam ediyoruz. Biz herhangi bir şekilde provokasyonda, saldırıda, tacizde bulunmuyoruz ama bize yapılan hiçbir tacizi de karşılıksız bırakmayacağımızı söylüyoruz. Tüm birliklerimiz de bu konuda talimatlı. Bu konuda azimli, kararlıyız. Güvendiğiniz dağlara karlar yağmadan, aklınızı başınıza alın, ayaklarınız yere bassın. Biz gerçekten samimi olarak dostluk elimizi uzatıyoruz, bu dostluk elimizi tutmakta gecikmeyin, tereddüt etmeyin.”

“Başkalarını arkanıza alarak bir maceraya sakın heveslenmeyin”

Yunanistan’ı uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından vazgeçmeye davet eden Akar, “Bununla bir yere varamazsınız” dedi.

Problemlerin diyalogla, barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesinin önemine değinen Akar, şunları kaydetti:

“Doğrudan gelin konuşalım, görüşelim diyoruz. Kendimize güveniyoruz çünkü haklıyız. Fakat bu konuda maalesef karşı tarafta bir sıkıntı görüyoruz. Başkalarını arkanıza alarak bir maceraya sakın heveslenmeyin. Tarihte bunu yaptınız sonuçları malum. Türkiye hiçbir şekilde kimseye tehdit değildir. Türkiye güçlü, güvenilir, etkin bir müttefik. Garanti ve ittifak anlaşmaları çerçevesinde Kıbrıs’taki varlığımız devam ediyor. Orada bulunmaya devam edeceğiz. Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını, hukukunu bugüne kadar çiğnetmedik, bundan sonra da çiğnetmeyiz. Orada KKTC kuruldu, mesele artık onun tanınması. Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor.”

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments