takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

23 Ekim 2019 - 10:08:33 - 404 Okunma

AİLE VE ŞİDDET

Evlenen bireyler eğitimsiz, bilgisi cahil olursa gelecek günler olaylara gebedir. Aile büyükleri de yeni evlenmiş bireyleri iyi yönlendiremiyorsa, toplumda istenilmeyen olaylar olabilir. Aile bağını bağlayan en iyi bağların başında, gelenek görenekler ve törelerdir. Sosyal yaşamımızı etkileyen ekonomi gelirleri, karşılıklı iletişim eksikliği, dedikodu, iftiralardır. Kavgaların temelinde ekonomi, cahillik, eğitimsizlik yatmaktadır.

34 yıllık bir ailenin sizlere kısa dram dolu hikâyesini anlatacağım. Bu hikâyeden ders alınacak bölümler olduğuna inanıyorum.

Genç evlilik yaşına geldiğinde, kendi yaşında köyde yaşayan bir kızla evlenir. İki genç sanki evliliği oyun sanarak, anasının pişirdiğini, babasının kazandığıyla yaşarlar. Babasının küçük bir lokantası birde ahşap iki katlı küçük bir evi vardır. Baba ölünce genç lokantalarda bulaşıkçılık, aşçılık, garsonluk işlerini yapar. İşverenler gündelikçilik çalıştırıyorum bahanesiyle sigortasını ödememişlerdir. Kadın tarlalarda günlük tarım işlerinde çalışır. Ama evini geçindiremezler. İki kızları olmuştur. Aile içi ufak tefek şiddetler olur. Bir ara eşine terlikle kafasına vurarak hastanelik eder. Erkek üç ay hapiste yatar. Sonra kefalet ödeyerek dışarı çıkar. Büyük kızları lise yıllarında tarikatın kucağına düşmüştür. Zekidir üniversitede matematik öğretmenliğini kazanır, okur. Tarikatın emri ile başka bölüme geçer. Bir yılı kaybolmuştur. İkinci yılı tarikatın emri ile tanımadığı bir gençle evlendirilmek istenir. Kız tarikatın emrinde, ailesi kızını tarikattan kurtarmaya çalışmaktadır. Kız psikoloji bölümüne hastayım diye yatırılır. Hastana de tarikat, evleneceği kızla, genci tanıştırır. Kız okulu bırakır. Bir müddet sonra kız uzak bir ilde cami imamına kaçar, Evlenir. Ailede düzen yoktur, birlik beraberlik olmadığı gibi görüntü süsü verilmiş bir evlilik yaşanır. Erkek akşam lokantada sabaha kadar çalışır, sabah eve gelir. Kadın sabahın erken saatinde işe gider akşam gelir. İki yabancı, bir evde otel gibi yıllardır yaşamaktadır.

Kadın evin ufak işlerini yaptırmak için üstteki erkeği evine çağırırmış. Musluk tamiri, kapı, pencere tamiri yaptırırmış. Kadının evde olduğu bir gün, adamın işe gideceği bir saatte evin küçük kızı annesinin telefonunu alır. Kızı, “Anne sana bu mesajı kim yazdı” diye yüksek sesle söyler. Baba kızının elinden telefonu alır bakar. Masajda “-aşkım nasılsın” yazar. Eşi bu mesajla çılgına döner. Tartışma, konuşma yerine kavgaya başlar. Erkek ekmek bıçağıyla kadını On Altı yerinden ufaklı büyüklü yaralar acar. Kadını hastaneye kaldırırlar, erkeği polisler tutuklar. Bıçaklanan eş tedavi görür, hastaneden çıkar. Eşi yargılanmak için ceza evine konulur. Mesajı çeken üst kattaki adamın eşi kıskançlık nedeniyle, eşinin telefonundan çektiği öğrenilir. Bu ailenin eşi gibi görünen ailede nikâhsız yaşadığından olay sonrası ayrılırlar.

34 yıllık evlilikleri boşanma ile sonuçlanır. Mahkeme: “eşini kasten öldürmeye tam teşebbüsten 82/1 d maddesi uyarınca müebbet hapse çarptırılır. Sanığın eylemi teşebbüs aşamasında kaldığından TCK’nin 35/ 1-2 maddeleri uyarınca sanığa 18 yılla cezalandırılmasına; Verilen cezanın TCK’nin 62. Maddesi gereğince takdirden 1/6 oranında indirilerek sanığın 15 yıl ile cezalandırılmasına, sanığın başka yasal ve takdiri artıran indirim yapılmamasına yer olmadığına karar verilir.”

Bir aile eğitimsizliğin, cahilliğin, sahipsizliğin yangınının külleriyle yok olup gitmiştir. Aile kuracak gençlerimizi iyi eğitim almış, bilgi birikimi ile donanımlı olursa, sağlıklı aileler oluşur. Sağlıklı aileden sağlıklı çocuklar yetişir. Sağlıklı ailenin çocukları gelişen, üreten bir ülkenin yaratılmasına yardım eder. Aile ne kadar güçlü olursa Cumhuriyet ve ülke kanunlarına uyan insanlar, demokrasi ve huzurun mimarı olur.

Ailenin temeli eğitimdir. Bireyin iyi yetiştirilmesi, kalkınmışlığın temeline dayanır. Bilinçli aileler, bilinçli bir toplum yaratırlar. Bilinçli toplum zengindir, huzurludur mutludur.

 

Süleyman Erkan 21-10-2019 Pazartesi. Bedesdenlioğlu-Tokat.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku