Dolar 27,4198 1.91%
Euro 28,9883 1.96%
Gram Altın 1.654,47 2,04%
Çeyrek Altın 2.786,00 -0,04%
Yarım Altın 5.574,00 -0,02%
Tam Altın 11.058,67 -0,37%
AHMET YESEVİ İÇİN ANMA PROGRAMI

AHMET YESEVİ İÇİN ANMA PROGRAMI

ABONE OL
16 Ekim 2019, 18:35:46
Tokat Valiliği himayesinde ve Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Ahmet Yesevi’yi  Anma Programı düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız kurum müdürleri, davetliler ve çok sayıda kişinin katıldığı programın açış konuşmasını Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali yaptı. Ardından Ahmet Yesevi hakkında doyurucu bilgilerle Prof. Dr. Musa Yıldız sahne aldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi öğretmenleri Mahmut Hasgül ve Dursun Dalkılıç yönetiminde hazırlanan program için sekiz müzik öğretmeni Ahmet Yesevi’den besteledikleri 8 şiir icra etti. Müzik öğretmenleri Tibet Sarıca, Murat Ağıl, Murat Kadakoğlu, BaşarBaşçıoğlu, Ömer Engin Güler, Çetin Buz, Metin Buz, Dursun Dalkılıç uzun ve meşakkatli çalışmalarla birbirinden güzel eserler seslendirdi. Video ve teknik destekte Türkçe Öğretmeni Mevlüt Duyar programın zenginleşmesinde büyük pay sahibi oldu.

Ezan okuma yarışması Türkiye İkincisi olan müezzin Okan Şağdıç muhteşem ezan kıraatiyle kulakların pasını sildi. Meddah öğretmen Hüseyin Kodal Ahmet Yesevi’yi anlatırken anlatımda Mahmut ve şiirde Mahmut Hasgül, Niksar Halk Eğitim Müdürü Bünyamin Çelik şiirlerle eşlik etti.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencisi Abdullah Işkın semazen olarak Mahperi Hatun Kız Meslek Lisesi öğrencileri ve antrenör Saliç Sansar semah gösterileriyle programa renk kattı.

Programın sonunda konuşma yapan Vali Dr. Ozan Balcı emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra bu tür anma etkinliklerinin her ay düzenli olarak yapılacağı müjdesini verdi.

“Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfanı Temsil Eder”

Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin çok kıymetli insanlar olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencileri Anadolu’nun harcını karan insanlar. Türkler öncelikle gönül dünyasını fetheden insanlardır . Önce insanların gönlünü alan, kırmadan dökmeden işleri halleden insanlardır. Bunları adaletle, şefkatle, merhametle yapıyorlar. Kısacası bu insanlar Anadolu’nun mayasını yoğuran insanlardır. Bir kez daha Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerini rahmetle anıyorum. Tokat’ın çok kıymetli öğretmenleri var. Verilen görevi çok güzel yapıyorlar. Memleketimizin medarı iftiharı öğretmenlerimiz. Hoca Ahmet Yesevi bizde ilim ve irfanı temsil ediyor. Hem aklımızı hem kalbimizi beraber kullanacağız. Aklımızla kalbimizi beraber kullandığımız zaman irfan olur. Bunlar akılla kalbin nasıl kullanıldığını gösteren insanlardır. İş yaparken yorgunluk göstermeden, yılmadan ama aşkla, şevkle, adaletle, merhametle yapmamız lazım. Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin öğretisi de bizlere bunu yansıtıyor, içselleştiriyor.” dedi.

DİKKAT!  LG, Su Tasarrufu Sağlayarak Kuraklıkla Mücadeleye Destek Veriyor

“Tokat’ta Çok Güzel Projeler Yürütülüyor”

Vali Dr. Ozan Balcı, “Milli eğitim müdürlüğümüz başka bir proje daha yürütecek. Dede Korkut, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli için yine anma programları düzenleyeceğiz ve lise öğrencilerimize de tanıtmış olacağız. Kitaplarla, seminerlerle çok güzel olacağını düşünüyorum. İnşallah Tokat’ta eğitim anlamında çok güzel işler olacak. 30 bine yakın öğrencilerimizi etütlere kaydettik. Akademik anlamda da çocuklarımız başarılı olsunlar istiyoruz. Akademik anlamda Tokat ilk üç yılda ilk 20’e ilk beş yılda ise ilk beşe girecek. Yine Tokat’ı Türkiye’nin en zengin kitaplarının olduğu il haline getireceğiz. Spor Tokat’ta devam ediyor. Biz akademik başarının yanı sıra sanat, müzik ve sporla bunu destekleyeceğiz. Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Daha güzel işler olacağına inanıyorum.” dedi.

Program sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Türtep Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül’e günün anısına hediye takdiminde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, anma gecesine katılan herkese teşekkür etti.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments