takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

30 Mart 2019 - 08:07:12 - 16 Okunma

AHLAT’TA TAZİYE EVLERİ

AHLAT’TA TAZİYE EVLERİ

İnsanların iyi ve kötü günlerinde yakınlarının, dostlarının, tanıdıklarının yakınlarında durması olumlu davranıştır. İnsanlığın gereğidir. Dinimize göre doğru yapılan iş en büyük ibadettir. Dinimiz sevgi ve güzellik ister. Taziye evlerinde bunlar yaşatılıyor.

                Zaman sessiz bir testere gibi çalışır. Bize neler getireceğini göremeyiz. Dostum Mahmut Çağlar’ın gelinini zalim bir hastalık ellerinden alıyor. Definin ikinci günü Tatvan’a ulaştım. Öğrencim Mevlüt’ün oğlu Ahlat’a götürdü. Dostumun evine gitmek istedim ama onların taziye evinde olacağını söyledi, kahvaltı yapıp gidelim dedi.

                Burada esas olan taziye evlerinin güzelliği. Cami yanında bulunan evler buraya gelenlerin ibadetlerini yapmalarını kolaylaştırıyor. Evlerin içi kanepeler ve sandalyelerle doldurulmuş ve en az yüz elli kişi oturabiliyor. Bir köşesinde çay yapılıyor ve gelenlere sürekli çay ikram ediliyor. İkinci katı yemekhane isteyenler kahvaltı ve öğle yemeği yiyebiliyorlar. Taziye evindeki çay ve yemek masrafını cenaze sahipleri ve yakınları ortaklaşa paylaşıyor.

                Gelelim taziyenin yapılışına: Cenaze sahiplerinin aile reisi kolay ulaşılan yerde oturuyor. Görevli imam Fatiha okumalarını buyuruyor. Fatiha’dan sonra gelenler ayağa kalkarak bir ellerini göğse koyup taziyelerini bildiriyorlar. Cenaze yakınları gelenlere hoş geldiniz diyor. İkinci Fatiha’dan sonra taziyeciler başta aile reisinden başlayıp tokalaşarak ayrılıyorlar. Okunan dualar arsı boşluk iki dakikayı geçmiyor. Böylece kimse sohbet etmeye fırsat bulamıyor. Taziyeye gelemeyenler telefonla taziyelerini bildirip vekaleten Fatiha okunmasını istiyor. Çoğunlukla aile reisi aranıyor. Gelenlerin taziye evinde kalışları beş – on dakikayı geçmiyor. Böylece yeni gelenlere yer açılıyor. Taziye evinde cenaze yakınları sürekli kalıyor. Üç gün boyunca taziye evine ilçe halkı, hatta komşu illerden insanlar akıyor. Taziye sabah sekizde başlayıp akşam bitiyor. Öyleyken salon her daim dolu oluyor. Bu kadar kişinin cenaze evinde kabul edilmesi imkansız. Ancak hanımlar evde kabul ediliyormuş. Üç günün sonunda gelenler ancak evde kabul ediliyor. Taziye evleri hem cenaze sahipleri hem de taziyeye gelenler için büyük kolaylık. Yurdumuzun her yerinde yaygınlaşmalı.

                Yukarıda yapılanlar toplumun değerleridir. Yapılmazsa geleceğimiz kaybolur. Gösterilen bu ilgiler ailenin acılarını bir derece azaltacaktır. Burada gösterilen tevazu insanları yüceltiyor. İslam’ın iyi insan projesi ve yardımlaşma güzelliğini sergiliyor. Yani güzellik içinde güzellik yansıtıyor. İnsanlığın gerçek yüzü görülüyor. “Bir insan için yüz dost az bir düşman çok” sözü sergileniyor. Bencillik yok olup dostluk, kardeşlik gelişiyor. Gençlerimize faziletli, faik, asude, semih olmaları aşılanıyor. Hayatta tatlı ve acıların beraber yaşanacağını öğretiyor.

                Tekrar başsağlığı ve merhumeye rahmetler diliyorum.

29.03.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku