takip et takip et takip et
Merkez

18 Eylül 2019 - 326 Okunma

AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR

Abone Ol

Tokat'ta Ahilik Haftası etkinlikleri Cumhuriyet Meydanında yapılan törenle başladı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na, Tokat TSO Başkanı Ali Çelik, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Fehmi Çankaya ve Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan Ahmet Hamdi Aydoğan çelenk sundu.

VALİLİK VE BELEDİYE ZİYARETİ

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından ‘Ahilik Haftası’ kutlama heyeti Vali Dr. Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nu ziyaret etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet  Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar ve kutlama komitesinin katıldığı ziyaret nedeniyle duyduğu memnuniyeti belirtti.

Esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutlayan Vali Dr. Ozan Balcı, “Ahilik Haftası’nın esnaf ve sanatkarımıza  hayırlı olmasını ve Ahilik ilkelerinin bu günler vesilesi ile tekrar hatırlanıp hayata geçirilmesini temenni ediyorum.” dedi.

Ahilik kutlama heyeti Vali Dr. Ozan Balcı’ya teşekkür ederek, kutlamalar kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

AHİLİK HAFTASI MESAJLARI

Öte yandan Vali Dr. Ozan Balcı ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ahilik Haftası dolayısıyla kutşama mesajı yayınladı.

Vali Dr. Ozan Balcı’nın mesajı şöyle oldu:

“Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik teşkilatı; insanlara zanaat ve güzel ahlak kazandırmak için kurulmuştur. Ahilik geleneği; doğruluğu, iyi ahlakı, kardeşliği, dayanışmayı, emeği içinde barındıran, esnaf ve sanatkârımızı daima hak ve adalet etrafında birleştirmiş, birlik ve beraberliğimizin tesis edilmesinde öncü rol oynamıştır.

Ahi Evran’ın Türk esnaf ve sanatkârlarına miras bıraktığı yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişme açısından, hem de sosyal barışın yaygınlaşması açısından büyük önem taşımaktadır.

Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün tüm insanlığın ihtiyacı olan ortak değerlerdir. Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde de Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür.

Ahilik, dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da bu toplumun yoluna ışık tutacak; iyiliğe dair yürüyüşümüz ahiliğin manevi muhafazası altında güvenli ve istikrarlı çizgisini devam ettirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, birlik beraberlik, dayanışmanın artarak devam etmesini ve bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerin hayırlar getirmesini diliyorum.”

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Ahilik; Yiğitlik, Mertlik ve Cömertliktir. Esnaflarımız toplumun aynasıdır. Anadolu topraklarına bir taraftan İslam’ı ve ahlakı aktarırken bir taraftan ticaretin doğrusunu aktaran Ahi Evran’ın torunları olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ahilik Haftası dolayısıyla tüm esnaflarımızın haftasını kutluyor, hayırlı bereketli bol kazançlar diliyorum.”


" AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku