takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Ocak 2020 - 10:13:48 - 445 Okunma

Ahbap Derneği

Dün gece bir ulusal kanalda Haluk Levent’in kurucu başkanlığını yaptığı “Ahbap Derneği” kurucuları ve bir kısım il başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirdikleri programı izledim. Hayran kaldım. Hayran kaldım, çünkü popülizm yok, bencillik yok, şahsi bir beklenti yok. Üstelik tek kişinin neredeyse altına gövdesini koyduğu bir faaliyet.

Derneğin ve üyelerinin yaptıkları çalışmaların hikâyelerini izledim ve ülkem adına çok sevindim. Bu ülke gençleri bambaşka. Hayırseverlikte köklerimiz kurumadı, hala sağlam. Toprak sulandığında, küllerimize üflendiğinde, oksijenle buluşturulduğumuzda değerlerimizin yeniden ortaya çıkacağına ve dünyaya yeniden ilaç olacağımıza inancım yeniden filizlendi. Seyrettim, izledim, dinledim ve içim rahat etti. Rahat etti, çünkü Haluk Levent’in bir siyasi görüşü olduğunu biliyorum ama derneğin bir siyasi görüşü olmadığına, Haluk Levent ve arkadaşlarının bunu aştığına kanaat getirdim. Nereden mi anladım? Otuz yıldan fazladır bu işin içindeyiz, artık bu kadar da anlayalım artık. (Şunu da belirteyim ki biz zahire göre karar veririz, batını Allah bilir. Batını araştırması gereken de devlettir ve bir sıkıntı varsa devlet büyüktür, işini yapar.)

Düşkünün, muhtacın dini, mezhebi, siyasi görüşü olmadığı gibi onlara yapılacak iyiliğin de tarafı olmaz diyor Haluk Levent. Toplumun aşırı politize olduğu, övünülerek “mozaiğe” benzetildiği bir dönemde kendisi ifade etmese bile yaptığı işle beraber; hayır “biz mozaik değiliz, biz iyilik etrafında birleşen bir toplumuz” diyor aslında. Bu bir yeniliktir. Bu millet bir çatı altında birleşebilir. Bu da “iyilik” ortak paydasıdır ve bu siyaset üstüdür. Şunu da burada belirtmeden geçemeyeceğim. “İyilik” hareketi kimsenin tekelinde olmayıp, Türk Toplumunun ortak değeridir.

İşte sanat, işte sanatçı profili bu. Bu kadar insanı tek başına iyilik etrafında toplamak bir sanattır, onu sevk ve idare etmek sanatçı işidir. Özlediğimiz ama bir türlü yakalayamadığımız sanatçıyı bekledi bu millet on yıllardır. Arada böyle tek tük çıkıyor ama mahalle baskısından dolayı sesi ya kısılıyor ya da tam olarak kesiliyor. Tıpkı Ahmet KAYA’da olduğu gibi…

Sanatçı deyip geçmeyin. Sanat, insani duyguların estetik hüviyet kazanmasıdır. Sanatçı da bu duyguları insanlara taşıyandır. Sanatçı asla bencil, egoist, ayrımcı olamaz. Sanat sanat için değil, insan için yapılır, sanatçıda bu ideale hizmet eder. Sanatçının ideolojisi; iyinin güzelin, taşıyıcısı olmaktır. Onun partisi insanlıktır, doğruyu her yerde haykırmaktır.

Atatürk seksen yıl önce “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir” demişti. Ne kadar doğru söylemiş. Yüz yıldır sanatçı diye bize takdim edilen, ekranlardan evimize kadar giren, çocuklarımıza “ideal Türk” diye lanse edilen ve bunlarla bizi oyalayanlar ülkenin bu hale gelmesinin baş sorumlusudur.  Alkol masalarından kalkmayanlar, boşanmayı özendirerek neredeyse gelenek haline getirenler, ilişkilerinde sınır tanımayıp aile yapımızı bozanlar, gecede 10.000 ile 250.000 arasında para kazanıp zevkine harcayanlar, kuruş yardımda bulunmayan ya da ideolojisi doğrultusunda yardım edip bunu da milletin başına kakanlar sanatçı olamazlar. Sanatçı mı arıyorsunuz? İşte size Haluk LEVENT, işte size rahmetli Barış MANÇO… Ölçüyü görüyor musunuz? Ama heyhat, ne gezer. Anlı şanlı bir sanatçı(!) lüks araba koleksiyonu olduğu halde hiçbir yardımını duymadığımız, milli hassasiyetini hiç görmediğimiz bir sanatçımız Haluk LEVENT’in bu girişimine “büyük vurgun yakında sinemalarda” şeklinde takılabiliyor. Mizahçı olan bu sanatçı kıvırıp mizah yaptım diyecek ama kendisine sorarlar. “Dervişin fikri neyse zikri de odur” babından söylemiş olmayasın. Bu millet zannettiğiniz kadar aptal değil!

Yığınla sanatçımız, ölçüyü gördünüz mü? Bundan sonra millet sizi Haluk LEVENT’in metresiyle ölçecek. Boyunuz kaç dm, beyin çapınız kaç cm, göreceğiz. “El terazi göz mizan” daha iyi çalışacak. Elle tartıp ağırlığınızı  gözle bakıp hacminizi daha kolay kestirebilecek bu millet.

Tek başına Türkiye’de dernek kurup teşkilatlanmak mangal gibi yürek ister. Heyecan ister, enerji ister. İyilik duygusu insana neler yaptırmaz ki?. Allah insanın gönlüne “vererek huzur bulmayı” nakşetmiş ise onun için hiçbir zorluk söz konusu olamaz. Evet, huzur “vermekle” olur, “almakla” değil. Sadece “almaya” göre kodlanmış insanların mutlu olmaları imkânsızdır. Bu milletin parasını almayla, mutluluğunu çalmayla iflah olmuş, huzur bulmuş kimse yoktur. En azından piyango zenginlerinden bilirsiniz. “Ah alma dua al” demiş atalarımız.

Programı izlediğim gecenin sabahında derneğin resmi sayfasını dolaştım ve basında dernekle ilgili haberleri izledim. Daha önce az çok haberdar olduğum bu olayı hem canlı olarak kendi ağzından dinledim hem de resmi sitelerinden takip ettim. Derneğin amacını ve yaptıkları hizmetleri ve de resmi yönünü gördüm. Derneğin amacını şöyle ifade ediyorlar: “Ahbap Derneği, ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni işbirliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak, yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur” denilmektedir.

Sanatçıları her zaman magazin gündeminde ya da yeni çıkardıkları albümlerin isimleri sayesinde gündemde görmeye alışkınız. Ancak bazı sanatçılar, bu duruşlarından bir adım daha öteye gidebiliyor.  Haluk Levent’in kurduğu ve 60 ilde teşkilatlanan bu derneğin yaptıkları işlere kısaca bir göz atalım. Zira son zamanların en büyük iyilik hareketine olarak basında yer alıyor.

AHBAP’ın fidan dikme kampanyası, ihtiyaç sahipleri belirlenip yardımlar,  öğrencilere yardım, çocuklara bayram yardımı, lösemi hastalarına yardım, kanser hastalarına yardım, gönüllü öğretmenlik, kitap okuma ve okutma, zor duruma düşen küçük esnafa yardım, sokak hayvanlarına yuva yapımı, yardıma muhtaç amcalara ve teyzelere yardım, çocukların tedavisi… Bütün bunları bağışçı bularak veya bağış toplayarak gerçekleştiriyorlarmış.

Ben Haluk Levent’i şahsen tanımam. Müziği severim ama kendim bizzat ilgilenemem. Ancak sanatçıları az çok tanırım, memleket meselelerine meraklı biri olarak. O yüzden milli ve gayrı milliyi ayırt ederim. Haluk LEVENT aykırı biri ama gayrı milli olduğunu zannetmiyorum. Basında hakkında ithamların olduğunu gördüm. Amerikancı, soroscu olarak itham ediyorlar. İkinci bir gezi olayının alt yapısını oluşturuyormuş vs. Ancak dernek şeffaf, MİT çok iyi çalışıyor, millet de eski millet değil. Devlet araştırmalı, sıkıntılı durumların olup olmadığını denetlemeli, duruma göre tavır almalı.

Ancak sakın şu da olmasın? “Çamur at izi kalsın” ya da “benim çalışmamdan daha iyi olmasın” veya “kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş” babından bir saldırı olmasın. Bu bizde çok olmuştur. Bazı zihniyetler bu ülkede güzel şeylerin olmasını oldum olası istemiyor. Ya düşmanın içimizdeki yardımcılarıdır ya da kendi beceriksizliklerinin, asalaklıklarının ortaya çıkmasını istemeyenlerdir. Yıllar önce Deniz Feneri‘ne aynı şey yapılmadı mı? Ha içerden birileri yanlış yönetti, farklı mecraya evrildiler ya da dış saldırıyla palazlanmakta olan çocuğu öldürdüler. Kızılay, Yeşilay, Diyanet bu derneğe yardımcı olursa, tecrübe paylaşımı yaparsalar çok güzel bir yapı ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Haluk LEVENT sen devam et. Ama ne olur sözünle eylemin ayı olsun. Doğru ol, şayet doğru değilsen Allah seni doğrultsun. Eğer niyetin kötü ise ve iflah olmayacaksan Allah sena fırsat vermesin. Milli ol, gönül insanı ol, millet dostlarını sevindir, millet düşmanlarını sonuna kadar üz. Bu millet asil millettir, bu milleti kandıranlar asla iflah olmamıştır. Doğru istikamette yolun açık olsun. Umarım yolda çok fazla dürüst insanlara rastlarsın.

 

İsmet YALÇINKAYA

05.01.2020

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku