takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

16 Eylül 2020 - 11:51:06 - 204 Okunma

AH NERDE O GÜZELİM ÖLÜMLER

“Ah nerde o güzelim ölümler”!… Bu nasıl bir söz, ölümde mi özlenir demeyin, özleniyor işte…

Bu Covid 19 var ya insanın aklına gelmeyen nice şeylerin değerini bildirdi bize. Dostlukların, komşulukların, öğrenciliklerin, arkadaşlıkların, özgürlüklerin, yolculukların, düğünlerin, bayramların, hatta ölümlerin bile…

Büyüklerimiz “Allah ölümün bile hayırlısını versin” diye dua ederlerdi. Demek ki ölümün de hayırlısı olurmuş.

Günümüzde ölümler o kadar çok arttı ki, eşten, dosttan, arkadaştan, tanıdık tanımadık o kadar çok kişi var ki kimi kanserden, kimi kalpten, kimi şekerden, çoğu da Covid 19’dan ölüyor. Zamanımız ölümleri ne kadar da acı değil mi?. Ölen bir yakınımızın cenazesinde bile bulunamamak. Son bir defa görüşememek, vedalaşamamak, helalaşamamak. Hatta cenazesinde bile bulunamamak.

Eski ölümleri onun için özledik. İnsanlar hastalanır, günlerce, haftalarca, aylarca yatağında yatardı. Ölüm anı yaklaşan kişinin başucunda oğlu, kızı, kardeşi, sevdikleri ve sevenleri… Vedalaşmalar, ağlaşmalar, helalleşmeler… Son bakışlar, son dokunuşlar… Yasinler, dualar ve aminler.

Ölmeden önceki nasihatler… Fani bir alemden baki bir aleme gidecek olan birinin dünyadan çıkarken ki samimi ve halisane son sözleri ne kadar da değerliymiş.

Ardından taziye çadırı kurmak, acını eşinle, dostunla, komşunla paylaşmak, dostlarınla birlikte ağlamak ne büyük bir nimetmiş de haberimiz yokmuş meğer.

Covid 19’dan ölmek demek; ailene hasret gitmek demek, evinden, yatağından, sevdiklerinden uzakta, son nefesini acılar içinde yalnız başına vermek demektir.

Bunu bile bile dikkat etmiyoruz, kendimizi de sevdiklerimizi de yeterince korumuyoruz. Hala çarşı pazar kalabalıklara giriyoruz. Nişanımızdan, düğünümüzden, seyahatimizden, gezmemizden yeme içmemizden, lüksümüzden ödün vermiyoruz.

Okullar açılsın açılmasın tartışıyoruz ama oteller ve plajlar dolup dolup boşalıyor, büyük adamların düğünlerinde ve eğlencelerinde hiçbir değişiklik, hiçbir tedbir yok… Yemekler yeniyor, eğleniliyor. Onlar büyük adam ya konserleri ve siyasi mitingleri, ve diğer programları devam ediyor. Kafeler, barlar, eğlence mekanları, AVM’ler yeterince denetlenmiyor.

Buna rağmen vaka sayısı ve ölümler çok az bile… Çok az derken etraftan o kadar çok vaka duyuyoruz ki rakamlar gerçekleri yansıtmıyor haberiniz olsun..

Hâlbuki herkes üzerine düşeni yapsa, sorumluluğunun farkına varsa, kurallara uysa vaka falan kalmayacak aslında…

"Durmuş Koç" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku