takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

7 Ağustos 2019 - 13:56:20 - 20 Okunma

AĞ GELİN

Ağ gelin türküsünü radyodan, televizyonlardan duyar efkârlanır, dinleriz. Türküleri dinleriz de pek azının öykülerini biliriz. Öyküsünü bildiğimiz türküleri daha bir dikkatle, önemle dinleriz. Dinlediğimiz öykülerde kendimizden çevremizden bir şeyler buluruz? Eğer bir türkü söyleniyorsa orada yürek yangını ya da yürekten gelen sevinç vardır. Yaşanmış bir olayı kısa, öz müzikle anlatma olayıdır türküler.

Ağ gelin indimi ola yayladan,

Kaşın değil de gözün beni ağlatan.( Ağ Gelin, sürmelim oy.)

Bu güzellikte sana kadir mevladan,

Alırım ahtı mı da koymam ağ gelin.

Bir taş atımda şu camlığın ardına,

Vardı düştü mü ola ağ gelinin yurduna. (Ağ Gelin, sürmelim oy.)

Bilmem bu feleğin benle kasti ne

Alırım ahtı mı da koymam ağ gelin.

Kayseri’nin Develi İlçesi’nde yaygı anlatılan taş kesilme motifinde ki Ağ gelin( Ak gelin) efsanesi araştırma konusu olmuş. Gazi Üniversitesi’nden öğretim üyeleriyle TRT program yapımcıları Develi ilçesine gelerek, araştırmacı yazar Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar efsaneyi şöyle anlatır.

“  Koçgun devri adı verilen 1603-1607 yıllarındaki isyan ve soygun hareketlerinde Develi de etkilenmiştir. 1603 yılında ünlü ekşiye Tevil Mehmet’in yine Han Mehmet adında ki eşkıyanın yaptığı kötülükler ile aşiretler aşiretler arasında ki kanlı çatışmalar meşhurdur. Ağ gelin efsanesi de bu kötü günlerin izlerini taşımaktadır. Develi’den bir Türkmen obası, Erciyes’in Güney eteklerinde bir yaylaya çıkarlar. Bu obada ahlaki ve fiziki güzelliğinden dolayı Ağ( Ak) gelin adı verilen bir gelin vardır. Kocası ve İki çocuğu ile mutlu yaşarlarken, kocası gurbete çalışmaya gitmiş. Develi ve çevresinde yaşayan bir eşkıya, güzelliği ile şöhret bulan Ak Gelin’e göz koymuştur. Sahipsizliğini de anlayınca bir gece obayı basarak kaçırmak ister Ağ gelini. Namus timsali Ağ gelin olayı anlar. Gece karanlığında iki çocuğunu ve küçük sandığını yanına alarak, karışıklıktan da faydalanarak gizlice Erciyes’e doğru kaçar. Erciyes’in ortalarında öyle bir yere gelirler ki ilerisi uçurum gidilmez. Geriye dönse ekşiye! Gözyaşları ve çaresizlik içerisinde ellerini açar, Allah’a yalvarır. ( Allah’ım, beni ve çocuklarımı ya taş et, ya da kuş!) Duası kabul edilir. Güneş doğunca oba sakinleri ve ekşiye; Ağ(Ak) gelin iki çocuğu ve çeyiz sandığının heykele döndüğünü şaşkınlıkla görürler.

Günler sonra obaya dönen kocası olayı annesinden öğrenir. Koşarak ailesinin taş kesildiği yere gider. Uzaklardan bir ses duyar,( Yiğidim namusunu bir eşkıyaya çiğnetmedim. O eşkıyadan ahımı koma). Bu ses Ak Gelin’in sesidir.  Delikanlı taş kesilen ailesine bakarak; ( Alırım ahını koymam Ağ Gelin!) diyerek haykırır. “

Ak Gelin gibi yüzlerce efsane anlatılmaktadır. Zorbalığa, eşkıyaya baş kaldıran Anadolu insanı gerektiğinde mücadelesini dişiyle, kanıyla mücadele ederek verir. Türk insanı toprağına ve bayrağına düşkündür. Nereden ve kimden hainlik gelirse ölümün üstüne şahin gibi gider. Selam olsun yürekli Ağ Gelinlere.      Süleyman Erkan 03-08-2019 Bedesdenlioğlu Tokat

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku