takip et takip et takip et
Gündem

13 Temmuz 2020 - 320 Okunma

AFGAN GENÇLİK KONSEY BAŞKANI ÜLKESİNE UĞURLANDI

Abone Ol

Afgan Gençlik Konsey Başkanı Farhad Hoshmand Afganistan’a uğurlandı. Yıllar önce Tokat’a gelen ve şehrimizde başarılı çalışmalara imza atan, sonrasında ülkesine dönme kararı alan Afgan Gençlik Konsey Başkanı Farhad Hoshmand için veda töreni düzenlendi. Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer, Afganistan’a dönme kararı alan Afgan Gençlik Konsey Başkanı Farhad Hoshmand’a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür plaketi sundu.

Proje Konağında düzenlenen veda töreninde bir konuşma yapan Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer, “Dernek olarak pek çok projeler yaptık. Birleşmiş Milletlerle Sosyal Uyum Entegrasyon Çalışmasında gençlerle bir araya geldik. Gençler yaşamakta olduğumuz kültürel değerleri devam ettirsin diye hem çalışıyorlar, hem de okuyorlar bunun yanında kendi kültürel değerlerini unutmasınlar diye dernek çatısı altında bir araya geliyoruz. Özellikle gençlik Konseyi konağımızı çok seviyor, sık sık programlar yapıyoruz. Müziksel aktiviteler düzenliyoruz, beraber türküler söylüyoruz. Afgan Türkülerini ve müziğini tanıyoruz. Beraber Muhammed İkbal’i daha derinlemesine anladık, paylaştık. Onlar Mehmet Akif Ersoy’u öğrendiler. Biliyorlardı ama her yönüyle bilmiyorlardı. Diğer şair ve yazarlarımızı öğrendiler, kitap okuyorlar. Beraber takı üretimi yapıyoruz. Yemekler yapıyoruz. Hem onların yemek kültürlerini, örneğin Afgan Pilavını öğrendik. Onlarda bizim yemeklerimizi öğrendiler. Paylaşmayı bir ve beraber olmayı öğrendik. Mutlu huzurlu ve güvenli bir yaşam için bir araya geldik. Bu sanattan, kültürden geçiyor, birbirimizi daha iyi anlamamızı daha iyi kaynaşmamızı sağlıyor. Afgan Gençlik Grubu hepsi birbirinden kıymetli idealist çocuklar içlerinde üniversite öğrencisi çocuklar var. Çalışan üretime katkıda bulunan gençlik var. Afgan Büyükler Konseyi var, onlarda birbirlerini kolluyorlar. Onlardan da kültürü devam ettirme noktasında çok şey öğreniyorlar. Kültür devam ettirilmediği takdirde unutuluyor. Afgan Gençliğiyle biz bir araya geldik güzel çalışmalar yaptık ama gençlik liderimiz Afganistan’a gidiyor. Kendisi bir savcıydı, ona veda ediyoruz kendi memleketine dönecek. Buradaki dostlukları hatıraları gönlünde götürecek. Oradaki arkadaşlarına çevresine anlatacak. Bunlar uzun süreli paylaşımlar, anılarında güzellikler biriktirmesi bizim için önemli, ona yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etmek için bir plaket sunduk. Yerine yeni arkadaşlarımız gelecek ve aynı çalışmaları daha güzel, geniş kitlelerle beraber sürdüreceğiz.” Dedi.

“FARKLI KÜLTÜRLERİ ÖĞRENDİK”

Teşekkür plaketi verilen Farhad Hoshmand, “Öncelikle Fatma Hanıma çok teşekkür ederiz. Kendisiyle birlikte çok çalışmalar yaptık, burada farklı kültürleri öğrendik. Biz büyüklerle bir araya geldik. Afganlar Konseyi olarak kitap okuma, müzik, şehir gezisi gibi farklı ve güzel projeler gerçekleştirdik.” Şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DEN ÇOK MEMNUNUZ”

Afgan uyruklu Yama Hoshmand ise, “2016 yılında Türkiye’ye geldim. Geldikten sonra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine Türkçe öğrenmek amacıyla başvuru yaptım. Burada ikinci lisansıma Kamu Yönetimi Bölümünde başladım. Bir sene Türkçe okuduktan sonra bölüme girdim ama maddi durumumdan dolayı devam edemedim. Yüksek Lisans okumak istedim ama harç ücreti yüksek olduğu için devam edemedim. Biz abimle beraber Türkiye’de kaldık, yaklaşık dört sene oldu. Ailemizin yarısı Afganistan’da ve ülkemizin durumu biraz daha düzeldiği için biz gitmek istedik. Memleketimizi çok özledik. Biz Türkiye’den çok memnunuz, çok teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

“YENİ ŞEYLER ÖĞRENİYORUZ”

Afgan uyruklu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde öğrenim gören Can Ağa Veziri, “Etkinlikler sayesinde farklı kültürleri tanıma imkanımız oldu.  Kendimiz çalışmalar yapıyoruz yeni şeyler öğreniyoruz. Fatma Hanıma çok teşekkür ediyoruz. Afgan öğrencilerimizde buraya geliyor, bize çok yardımcı olundu.” Dedi.


" AFGAN GENÇLİK KONSEY BAŞKANI ÜLKESİNE UĞURLANDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere AFGAN GENÇLİK KONSEY BAŞKANI ÜLKESİNE UĞURLANDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda AFGAN GENÇLİK KONSEY BAŞKANI ÜLKESİNE UĞURLANDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku