takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Temmuz 2019 - 08:00:31 - 6 Okunma

AFAD’IN GÖSTERİSİ

Sabah sabah cumhuriyet meydanına doğru yaklaşırken Atatürk Heykeli’nin huzurunda bir küçük kalabalığın kaynaştığını gördüm.

Kimi uzay adamları giysili, kimi bilmediğim bir mesleğe ait olduğunu tahmin ettiğim kıyafetli, kimi polis, çokça da sivilden oluşan topluluk, tatlı bir telaş içindeydi. Daha doğrusu siviller meraklı, değişik kıyafetliler telaştaydı. Yoldaki polislerden birine insanların neden toplandığını sordum. “Afad, gösteri yapacakmış.” dedi.

Hemen kalabalığa karıştım. Tam da gösteri başlamak üzere iken yetişmişim. Bir görevlinin işaretiyle çok tekerli araç hareket edip kül renkli eski bir renoult 12X otomobilin yanında durdu. Görevliler, afad aracının raflarından gerekli malzemeleri indirirken bir çocuğun “Taksiyi keseceklermiş” dediğini duydum.

Otomobilin direksiyon bölümüne önce bir bayan oturdu. Boz bir battaniye ile koruma altına alınan bayanın yalnız spor ayakkabıları görünüyor, bir yandan da yüzünü gözünü iyice kapatmak için battaniyeyi çekiştirdiği fark ediliyordu.

Görevliler, benzinle çalışan testere benzeri aygıtla otomobili parçalamaya başladılar. İçerdeki zarar görmesin diye dikkatli ve titiz çalışıyorlardı. Önce ön camları tuz buz ettiler. Sonra ön camlardan itibaren kapağı geriye doğru kaldırdılar.

Tam sedyeyi çağırıyorlardı ki topluluk başka yere yöneldi. Meğer topluluğun içinde yalnız ben yokmuşum Vali Bey de varmış. Vali nereye yönelirse, objektifli kalabalık da onu gölge gibi takip ediyor. Bu yüzden kazazedenin nasıl çıkarıldığını kaçırdım, maalesef…

Yeni gösteri vinç yardımıyla yükseklere adam çıkarıp indirilmesiydi. Üçüncü gösteri, sanırım zehirli gaz dolu bir bidonun uzay giysili görevlilerce muayene ve etkisizleştirilmesiydi.

Bundan sonra Sayın valimizin basın mensuplarına ilimizin deprem kuşağında bulunduğunu, bu ve benzeri uygulamaların halka ve okullarda öğrencilere de göstererek insanımızın bilgilendirmesinin amaçladığını anlattı.

Sonra ağızdan ağza bir “BAĞLAMAK” lafı dolaşmaya başladı. Duayen gazeteci Hayrettin hocaya ne bağlanacağını sordum. "Emniyet kemeri" dedi.

Makam aracı uygun bir yere çekildi. Trafik durdu. Valimiz aracına bindi. Hem emniyet kemerini bağladı. Ham de basın mensuplarını bu konuda uzun uzun aydınlattı.

Araç hareket edince her şey eski haline döndü. Trafik açıldı. Millet dağıldı. Ben de yoluma devam ettim.

Acaba hanım ne ısmarlamıştı ki?

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku