Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,53 0,26%
Çeyrek Altın 1.930,00 0,36%
Bitcoin 441404 -1.65352%
Ethereum 30945 -1.75096%
Yarım Altın 3.858,00 0,29%
Tam Altın 7.672,02 -0,99%
Adetim Gecikti Hamile Olabilir miyim?

Adetim Gecikti Hamile Olabilir miyim?

ABONE OL
28 Aralık 2022, 02:00:26

Adet gecikmesi, kadınların aklına hamileliğin gelmesine neden olur. Adet gecikmesi gebeliğin en bilindik belirtilerinden biridir. Ancak her adet gecikmesi, hamileliği işaret etmez. Adet gecikmesinin gebelikten kaynaklı olup olmadığı, evde uygulanabilecek doğum kontrol testleri sayesinde anlaşılabilir. Eczanelerden temin edilerek uygulanabilen doğum kontrol testlerinin pozitif ya da negatif çıkmasına göre akla gebelik ihtimali getirilebilir.

Adet gecikmesi çoğu kadında görülebilen bir problemdir. Ortalama olarak 28 günde bir beklenen adet kanaması, bazı kişilerde çeşitli sebeplerden 8-10 gün kadar gecikebilir. Aşırı stres, endişe gibi psikolojik durumlar adet gecikmesine neden olabilir. Psikolojik etkenlerin dışında bazı hastalıkların sonucunda ve kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da adet gecikmesi problemi yaşanabilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres ve endişe gibi yoğun hissedilen duygular, bir çok konuda olumsuz etkiye sahiptir. Hissedilen aşırı stres ve endişe, kadında cinsiyet hormonunun salınımını olumsuz etkileyerek adet gecikmesine neden olabilir. Stresten uzak durmaya çalışarak, adet gecikmesi önlenebilir.

Kullanılan İlaçlar

Herhangi bir hastalıktan kaynaklı düzenli ilaç tedavisinde olan kişilerde, ilaçların yan etkisi olarak adet gecikmesi problemi yaşanır. İlaç tedavisinden sonra görülen adet gecikmesi durumunda, doktora sorun hakkında bilgi verilmelidir.

Hastalıklardan Kaynaklı

Bazı hastalıkların sonucu olarak adet gecikmesi sorunu ortaya çıkar. Hastalıktan kaynaklı gecikme problemi genelde geçicidir. Doktor kontrolü ve muayenesi gerekir.

Aşırı Kilolu Olmak

Fazla kilonun vücut üzerinde bir çok olumsuz etkisi vardır. Aşırı kilo vücuttaki hormon dengelerini olumsuz etkileyerek, adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir.

Hamilelik

Adet gecikmesi, hamileliğin en bilindik belirtisidir. Ancak adet gecikmesinin her zaman sebebi, gebelik değildir. Evde uygulanabilecek basit doğum kontrol testleri ile adet gecikmesinin gebelikten mi kaynaklı olduğu kolayca anlaşılabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments