takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

4 Mart 2015 - 09:59:19 - 28 Okunma

Aday Adayları ve Seçimler

2011 Genel Seçimleri daha sanki dün gibi geliyor insana. Aradan koca dört yıl geçmiş. 07 Haziran 2015’de yeniden genel seçimler yapılacak ama yine milletvekillerini asıl olan millete seçtirmeyecekler. Ya nasıl olacak dersiniz? Ankara’da oturan partilerin Genel Başkanları sözünden çıkmayan, yumuşak huylu 550 kişiyi 81 ile, seni şuraya, seni de şu ile atadım diye listeleri yapacak. Ankara’da parti Genel Merkezi ve Genel Başkanlar tarafından belirlenecek.

            Seçim günü sandık görevlisi seçmenin eline “Oy Pusulası” ile bir de “mühür” veriyor. Milletvekilini seçme ve tercih yapma şansı olmayan seçmen elindeki mühürü hangi siyasi patiye oy verecekse pusuladaki o partinin ambleminin üzerine basıyor. Milletvekilini değil, partiyi seçmiş ve tercih etmiş oluyor. Ne güzel demokrasi değil mi? Böylece tabi her parti ne kadar oy aldıysa ona göre milletvekili çıkartıyor. Yani Türk Milleti milletvekillerini değil, partileri tercih edip, seçiyor.

            Seçim kanunları eskimiştir. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinin getirdiği yüzde 10 barajı asla ve asla demokrasiyle bağdaşmayan bir usuldür. Siyasiler “Bu kanunu biz yapmadık, Anayasa’ya biz koymadık.” diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyor, bilakis çoğunluk partisi bunu yapıyor. Beyler; 12 Eylül Anayasası kaldı mı? Günümüze kadar o Anayasa’nın bildiğim kadarıyla 80’ine yakın maddesi değiştirildi. Sonra bakın o Anayasa’nın 67. maddesi ne diyor? “Seçim kanunları, temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde düzenlenir.” diyor. 32 yıl içinde gelen iktidarlar muhalefetle de anlaşarak Anayasa’nın 80 maddesini değiştirirken seçimle ilgili maddelerini unuttular mı? Tabi işlerine gelmiyor. Yüzde 10 barajı ile milletvekillerini halka seçtirmemek büyük bir demokrasi ayıbı olduğu gibi halka güvensizlik değil midir? Vekilini asılın seçmesinden daha demokratik ne olabilir?

            2002 genel seçimlerini hatırlatmak istiyorum. Sadece AKP ve CHP barajı aşmıştı. TBMM’de grubu olan MHP, DSP, DYP, ANAP ve RP barajı aşamamış, Meclis dışı kalmışlardı. Bu 5 partinin toplam oyu yüzde kırk altı idi. Yani Türk halkının yüzde 46’sı TBMM’de temsil edilmiyordu. Bu mantığı eşitsizliği, adaletsizliği kim savunur? Buna kim demokratik der.

            07 Haziran seçimlerinden sonra inşallah yeni oluşan iktidar ve muhalefet kısa süre içinde kalıcı, köklü bir seçim kanunu yapar. Seçim barajını kaldırır ve milletvekillerini doğrudan halka seçtirme yolunu açar. Milletvekili seçmenin en adaletlisi, en doğrusu, demokrasinin ruhuna en uygun olanı ise tercih sistemi veya delege sistemi değil, partilere kayıtlı tüm üyelerin katılacağı hakim huzurunda yapılan ön seçim sistemi olmalı.

            Şimdi görüyoruz, duyuyoruz; Partilerin aday adayları daha çok iktidar partisi AKP’nin aday adayları köylerde, kasabalarda dolaşıyorlar. Resmi olmayan tespitimize göre AKP’nin 64, MHP’nin 12, CHP’nin 8 veya 10 aday adayı olduğu söyleniyor. MHP ve CHP’nin aday adaylarının sesi pek çıkmıyor. AKP’nin kalabalık olan aday adayları gece, gündüz koşturuyorlar. Sanki milletvekili olacakları Tokatlı veya partilerin teşkilatı, yahut üyeler seçecek.

            Beyler boşa yorulmayın. Şuanda muhatabınız parti teşkilatları ve üyeleri değil, beş kişilik listeye girmeniz, o listede iyi bir sırayı almanız partinizin Genel Başkanı’nın iki dudağının arasındadır. Ankara’dan Genel Başkanı’nızdan söz aldınızsa bu iş olur. 07 Haziran’da milletvekili olursunuz.

            Şunu ifade edeyim ki 07 Haziran için kimse rüya görüp hayal etmesin. Tokat için sürpriz beklemesin. 3-1-1…

            AKP delegelerini ve parti teşkilatlarını toplayıp temayül yoklaması yaptı. Sayım Ankara’da olacakmış. 2011’de temayül yoklaması yapılmıştı. Sandıkta sonuca uyuldu mu? Bakalım, göreceğiz. Haydi hayırlısı…

 

            

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku