Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 442037 -1.30128%
Ethereum 30870 -1.56523%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı,  Normal Değeri Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı, Normal Değeri Nedir, Düşüklüğü Ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

ABONE OL
15 Kasım 2022, 12:01:47

Açlık kan şekeri kaç olmalı, açlık kan şekeri, kişinin aç olduğu saatler içinde kan dolaşımında bulunan şeker miktarını gösteren ifadedir. Açlık kan şekeri seviyesi çeşitli durumlar ve hastalıklara göre değişir, bu sebepten de oldukça önemlidir. Açlık kan şekeri sağlık ve hastalık durumunun bir göstergesidir. Sağlık kuruluşlarında en çok istenen tahlillerden birisi de açlık kan şekeri tahlilidir. Açlık kan şekeri, açlık kan glukozu olarak da bilinir.

Açlık kan şekeri tahlili yaptırmak için belli bir süre aç kalmak gerekir. Bu süre genellikle 8 ila 10 saat arasıdır. Bu süre sonunda alınan kan örneğinde yapılan açlık şekeri ölçümü hekim tarafından değerlendirmeye alınır ve kesin teşhis konulur.

Şeker denildiğinde akla pek çok besinde bulunan tatlı bileşikler gelir. Şekerler, karbonhidrat adı verilen besi grubuna dahildirler ve yapılarında belli ölçüde karbon, oksijen ve hidrojen barındırırlar. Besinler yoluyla vücuda giren karbonhidratların büyük kısmı glukoz olarak adlandırılan şekerdir. Karbonhidratların hazmıyla ortaya çıkan glukoz, yemek sonrasında kısa bir süre içinde bağırsaklardan emilir ve dolaşıma girer. Kan dolaşımında şeker seviyesi yükselir. Sağlıklı bir bireyin kanında dolaşan şeker seviyesi belirli bir aralıkta olmalıdır.

Peki kan şekeri seviyesini nasıl ayarlayacağız? Dolaşımdaki glukoz seviyesi, insülin ve glukagon isimli hormonlar aracılığıyla ayarlanır. Bu hormonlar pankreas tarafından düzenli olarak salgılandığında vücutta işlenir ve kan şekeri düzeyi, gıda alımından sonra aşırı yükselmez ve açlık hallerinde de aşırı derecede düşmez.

Bu hormonların vazifesi açlık ve tokluk hallerinde kan şekeri düzeyinin ayarlanmasını sağlar. Açlıkta açlık kan şekeri, toklukta ise tokluk kan şekeri gibi tahlillerle kişilerin kan şekerleri belirlenir.

Glukoz olarak da bilinen şeker, vücuttaki tüm hücreler için en temel enerji kaynağıdır. Dokular ve organlar çalışabilmek için ve hücreler hayatlarını sürdürebilmek için kan dolaşımında buluna şekeri kullanırlar. İşte bu sebeple kanda şeker seviyesinin artması kadar düşmesi de hayati tehlike oluşturur. Hekimlerin hastalarında en çok istediği testlerden birisi de, açlık kan şekeri testidir.

Kan şekeri testi aç karnına yapılması gerektiğinden açlık kan şekeri olarak bilinir. Açlık kan şekeri testinde ölçülen madde, kandaki glukoz seviyesidir.

Gıdalarla alınan şekerin, açlık kan şekerini etkilememesi gerekir. Bu sebeple de kişinin açlık kan şekerinin ölçülebilmesi için en az 8-10 saat aç olması gerekir. Besin alımından sonra kandaki şeker düzeyi hızlı bir şekilde artar. Eğer açlık kan şekeri testine tok karnına gidilirse, kanda doğal olarak yüksek çıkan kan şekeri, kişinin şeker hastası olabileceğini düşündürtür ve hekimi yanıltır.

Tok karnına açlık kan şekeri ölçtüren birisinin tahlil sonuçları yüksek çıkacağından, kendisine şeker hastası teşhisi konulabilir ve yanlış tedavi uygulanır. Bu sebeple açlık kan şekeri tahlili yapılmadan önce sorulan “Aç mısınız?” sorusuna hastanın mutlaka doğru yanıt vermesi gerekir.

Açlık Kan Şekeri Normal Değeri Nedir?

Açken şeker kaç olmalı sorusunun yanıtı, alınacak tedbirleri ve tedaviyi şeklini de belirler. Açlık kan şekeri seviyesi sağlıklı kişilerde 70-99 mg/desilitre arasındadır. Açlık şekeri değeri, sınırı bu seviyelerin altındaysa sebebi mutlaka araştırılmalı ve altında yatan nedenler ortaya çıkarılmalıdır. Açlık kan şekeri testi sonucu 126 mg/dl ve üstünde çıkarsa, kişide şeker hastalığı varlığından söz edilebilir.

Ancak her ihtimale karşı birkaç gün sonra yeniden açlık kan şekeri tahlili yapılır. Sonuç yine 126 mg/dl’den fazla çıkarsa kesin olarak şeker hastalığından söz edilir. Açlık kan şekeri 110-140 mg/dl arasında ise tıpta gizli şeker olarak bilinir. Açlık kan şekeri düşüklüğü 70 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Açlık Kan Şekeri Düşüklüğü

Açlık kan şekeri testi 70 mg/dl’nin altında netice verdiğinde, açlık kan şekeri düşüklüğünden söz edilir. Bu durum hipoglisemi olarak da bilinir. Hipoglisemi belirtileri; bulanık görme, ağız kuruluğu, sebepsiz kilo verme, çok su tüketme ihtiyacı, sık idrara çıkma, sık sık acıkma yahut iştahsızlık, yorgunluk ve uyku hali, yaraların geç kapanması, ciltte kuruluk ve kaşıntı, cinsel işlev bozuklukları ve sık tekrarlayan enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Ailesinde şeker hastası bulunlar başta olmak üzere, 45-50 yaş üzeri kişiler, hipoglisemi ve hiperglisemi belirtileri yaşayan kişilerin, mutlaka belli aralıklarla açlık kan şekeri değerlerini ölçtürmesi gerekir.

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Kan şekerinin normalin üzerinde olmasına da Hiperglisemi adı verilir. Normal açlık kan şekeri düzeyi 70 ila 100 mg’dl arasındayken, tokluk kan şekeri ise 140 mg’dl’yi aşmamalıdır.

Kan şekeri devamlı yüksek seviyede seyrettiğinde, ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunları gelişebilir.

Yüksek kan şekeri belirtileri olarak; ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, çok su içme, sık acıkma, bazen de iştahsızlık, yorgunluk ve uyku hali, ciltte kuruma ve kaşıntı, vücudun herhangi bir yerinde açılan yaraların geç iyileşmesi, sık enfeksiyon geçirme, puslu görme ve sebepsiz kilo kaybı sayılabilir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments