takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Temmuz 2013 - 11:45:10 - 48 Okunma

Açıklama ve Özür

Mehmet CAMGÖZOĞLU

Siyaset Uzmanı

 

           

            Sayın okurlarım 10 gündür sizlere, bilgim, araştırmacılığım ve siyasi tecrübeme dayanarak Türkiye’nin 60 yıllık siyasi hayatından ve çalkantılı dönemlerinden 10 gün bilgiler aktardım. Bu yazıyı yazarken inanın tarafsız olmaya ve gerçekleri doğruları yazmaya hoşgörüden Demokrasi kurallarından ayrılmamaya büyük gayret sarfettim ve bu yazılarda hiç bir kaynaktan yararlanmadım 75 yaşından sonra bilgimi ve geçmişi ne kadar hatırlayabiliyorum, diye kendimi denemek istedim. Tabii mutlaka, isimlerde, tarihlerde rakamlarda, başbakanlık yapanların tarihlerinde sıralamalarında eksiğim yanlışım mutlaka olmuştur. Siz sayın okurlarımdan tespit ettiği eksikleri 05425656325  numaralı telefona bizzat kendime bildirirseniz çok memnun olurum.

            Bir yanlışı duyurmak istiyorum. Yazımın 2. sayısında başbakanlardan Ferit Melen ve Naim Talu’nun sıralarında yanlışlık yapmışım. Ferit Melen daha önce başbakanlık yapmış. Naim Talu ise sonra ve 1973 genel milletvekili seçimleri Naim Talu başbakanlığındaki hükümet zamanında yapılmıştır. Sayın okurlarımdan olan eksikler için özür dilerken, 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan’ı şerif aylarını kutluyor. Yüce Allah’tan sağlıklı ramazanlar diliyorum. Yazımın birçok yerinde belirttiğim gibi en güzel idare demokrasidir. Seçimle gelen bütün iktidarlar ve TBMM üyeleri ancak seçimle gelir, seçimle giderler.

            NOT: 2002 seçimlerinden sonraki AKP dönemini kısmet olursa ileri bir tarihte değerlendireceğim sayın okurlarım sizleri de yordum. Bende yoruldum.

            Saygılarımla.

ALİ ŞEVKİ EREK’İN HÜKÜMETLERDE

YAPTIĞI BAKANLIKLAR

            Ali Şevki Erek ilk olarak AP’den 1973 seçimlerinde milletvekili olmuş. Toplam 20 yılı aşkın milletvekilliği ve ayrı hükümetlerde 6 kez bakanlık yapmıştır. Görev yaptığı hükümetleri şöyle bir sıralayalım. Demirel’in kurduğu 39 AP hükümetin de Gençlik ve Spor Bakanlığı, 41 hükümette özelleştirmeden ve parlamentodan Sorumlu Devlet Bakanlığı AP yine aynı 41. hükümette tekrar Gençlik ve Spor Bakanlığı AP’tiden.

            12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra ise Tansu Çiller’in Başbakanlığında kurulan Sodep Erdal İnönü 50. hükümette Özelleşmeden ve Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanlığı, 51 ve 52. hükümetlerde yine kamudan ve özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlıkları yapmıştır. 39-41. hükümetlerdeki bakanlıklarını AP’den, 50,51,52 hükümetlerdeki bakanlıklarını DYP’sinden yapmıştır. Yani 5 ayrı hükümette başarılı 6 defa ayrı bakanlıklarda bulunmuş, hiç parti değiştirmemiş vefalı, değişmeyen Demirel’in en zor, ıstıraplı günlerinde hep yanında, ondan ayrılmamış candan güvenilir  bir dost. Ayrıca DYP’nin genel başkan yardımcılığını yaptı. Tokat’tan hiç kopmayan Tokat’a aşık, hemşerilerine sevdalı.

 

            Milletvekilliği ve bakanlık yaptığı dönemlerde Tokat merkez ve ilçelerimize kalıcı büyük ne Devlet yatırımı yapıldıysa o yatırımla da onun ismi ve imzası vardır. İleri de sayın eski bakanımız Ali Şevki Erek’le karşılıklı bir söyleşi, röportaj yapmaya söz aldım. Kendi ağzından Tokat’a ve ilçelere yaptırdığı yatırımları, eserleri, hizmetleri sayın Tokat halkına duyuracağız. Sayın Erek’i Tokat’lılar seviyor. Ve her zaman takdir ediyor.

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku