takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

6 Ağustos 2020 - 09:38:46 - 498 Okunma

800 GRAM KAVURMA

Belki Üsüğunoğlu’nun ikinci kattaki gaavede hem oyun oynayıp hem de kulpsuz ve ince belli bardaklarla dumanı türüm türüm tüten çayları elleri yanmadan içenleri şaşkınlıkla izlediğim günlerdi.

Belki de Yenidoğan’daki amele kahvesinde “Nerde galdın oğlum, az daha gelmeseydin gasıhlarım patlıyacağdı. On beş guruş ver de helaya yetişeyim!” diye birinin, arkadaşına çıkıştığı günlerdeydi.

Belki de samanlıkta kalan son sömek marka rakıyı Zobu’nun Poslu’ya satıp elimize üç buçuk lira geçtiği günlerdeydi.

Üsüğun oğlu, kahvecilikle beraber, bakkallık ve manavlık da yapardı. Nasıl olduysa yoksul evimize yüz, yüz elli gram kadar kavurma girdi. Hemen bir kazan kavurmalı bulgur pilavı pişirildi. Dört kişilik kardeşler, bir tabakta “Ekmeğinen ye de karnın doysun” kuralı gereğince yiyoruz ama ekmeğini çok, pilavını az alarak. Çünkü kalan pilav ısıtılıp, sabah da yenecekti…

Tadı damağımda kalan kavurmalı pilavı halen unutamıyorum.

Geçen gün bir mesaj aldım: ABB, ihtiyaç sahibi ailelere paketlenmiş kavurma ve kıyma ulaştımak için kampanya başlatmış. 800 gramlık kavurma 65, bir kilo kıyma için 55 lira istiyorlar. Mesajı okuyunca hemen bizim kavurmalı pilav geldi gözümün önüne. Ve de hem eşim, hem de ben, kavurma bedelini derhal postaladık verilen adrese.

Açmaz olaydım, bu sabah gazeteyi açtım ki, içişleri bakanlığı, Ankara valiliği, Çankaya kaymakamlığı, kavurma ve kıyma paralarının peşine düşmüşler, kamuya aktarmak için.

Kanal Istanbul yapmaya kalkan, Avrupalara tıbbi yardımlar gönderen Koskoca kamunun, yoksul için toplanan kavurma paralarına ihtiyaç duyar hale gelmesine hem şaştım hem üzüldüm.

Keşke diyorum, Tokat belediyesine bağışlasaydım. Bin lira, küçük baş, bin yüz lira büyük baş için bağışlıyorsun, ne iç işleri bakanlığı duyuyoor, ne de Tokat Valiliği…

Verdiğin bağış bari yerine ulaşıyor, besbelli. Kamunun ihtiyacı varsa bu kadar, Tokat belediyesini görmüyor mu acaba yetkililer. Bin, bin yüzlira niree, sadece altmış beş lira nire?

Bu yaşa kadar boşa giden hayli paramız oldu ama hiç biri, sekiz yüzer gram kıyma paraları kadar koymadı. Bundan sonra bağış ya da yardım yaparken uzun uzun düşünecğim: Yardım yapıyorum ama yerine ulaşacağının garantisi var mı? diye…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku