Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
5664 Hasar Kaydı Sorgulama (Araç)

5664 Hasar Kaydı Sorgulama (Araç)

ABONE OL
09 Mart 2023, 15:03:39

Hasar kaydı sorgulama işlemini araç plakası veya araç kimlik numarası ile yapabilirsiniz. Bu sayede araç hakkında daha önce oluşan hasarların bilgisine ulaşabilirsiniz. Siz de araç almadan önce detaylı bir inceleme yaparak hasar kayıtlarını kontrol etmek isterseniz, 5664 Hasar Kaydı Sorgulama hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Hemen sorgulama yapmak için web sitemizi ziyaret edin ve bilgi edinin.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama:1300 Kelime

Günümüzde ikinci el araç alımlarında en sık yapılan hatalardan biri, aracın hasar kaydı gibi önemli bilgilerinin sorgulanmadan alınmasıdır. Bu durum, aracın gerçek değerinin bilinmemesine, gelecekte ortaya çıkabilecek sorunlara sebebiyet verir. İşte tam da bu nedenle, araç alacak kişilerin, aracın geçmişte karıştığı kazalar ve hasarlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama yöntemleri arasında sms, e-devlet, sahibinden.com gibi çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Bu yazımızda, 5664 plaka sorgulama hattı üzerinden araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır, hangi diğer yöntemler mevcut ve bu hizmetlerin maliyetleri nelerdir, tüm bu konulara dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydı, bir aracın geçmişte karıştığı kaza veya diğer hasarlar hakkında tutulan kayıttır. Bu kayıt, aracın sigorta şirketleri veya diğer kuruluşlar tarafından yapılan hasar tespit ve tamir işlemlerine ilişkin bilgileri içerebilir. Bu bilgiler, aracın hasar geçmişinin belirlenmesinde önemlidir ve araç alım-satım işlemlerinde dikkate alınması gereken bir faktördür. Ayrıca, trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanmalar veya ölümler gibi durumlar da hasar kaydının içerisinde yer alabilir.

5664 Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aracın hasar bilgilerini öğrenmek için, plaka üzerinden üç farklı yöntem mevcuttur. Bunlar;

1. E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama
2. Sms İle Sorgulama (5664)
3. Sahibinden.com İle Sorgulama

Bu yöntemlerden birini seçerek aracın hasar kaydı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sms İle Sorgulama (5664)

5664 SMS hattı üzerinden Türkiye’deki araçların hasar kaydını sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

1. Cep telefonunuzun mesaj gönderme bölümüne girin.
2. “HASAR PLAKA NO” şeklinde bir mesaj yazın. Burada “PLAKA NO” kısmını sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarası ile değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin, “HASAR PLAKA 34ABC123” şeklinde bir mesaj yazabilirsiniz.
3. Mesajı 5664 numaralı telefona gönderin.
4. Kısa bir süre sonra sorguladığınız aracın hasar kaydı hakkında bilgi içeren bir yanıt mesajı alacaksınız.

Ancak bu hizmet ücretlidir ve her sorgulama başına bir ücret alınır. Ayrıca, sorgulama sonucu olarak sadece aracın trafik sigortası hasar kaydı hakkında bilgi alabilirsiniz. Başka tür hasar kayıtlarını öğrenmek için ilgili kurumlara başvurmanız gerekebilir.

Hasar Kaydı Sorgulama Sms Ücreti

SMS yöntemiyle yapabileceğiniz hasar kaydı sorgulama servisi ücretlidir. Farklı sorgulama nedenlerine göre değişen fiyatlar şu şekildedir:

SMS NO | SORGULAMA NEDENİ | İŞLEM ÜCRETİ
———|—————–|———
5664 | Hasar Plaka No | 46 TL
5664 | Hasar Şasi No | 46 TL
5664 | Plaka No | 46 TL

Detaylı 5664 Hasar Kaydı Sorgulama

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone arasından plakadan değişen parça sorgulaması, tutana bilgisi sorgulama, kusur oranları, mağdur bilgisi ve Tramer ihbarı sorgulamak için farklı kısa mesaj servisleri mevcuttur. Plakadan hasar sorgulamanın yanında poliçe bilgileri, parça değişiklikleri hakkında bilgi almak isteyenler “DETAY” yazıp plaka numarasını yazarak 5664’e gönderebilirler. Parça değişimi sorgulamak isteyenler “PARCA” yazarak plaka numarasını 5664’e göndererek bilgi alabilirler. Tutanak bilgisi sorgulaması için ise, KTT (Kaza Tespit Tutanağı) ve plaka no yazınca kazaya karışanların kusur oranları mesaj olarak size bildirilir. Hasarsızlık indirim oranı ve poliçe bitiş tarihi sorgulamak isteyenler ise KASKO veya TRAFİK yazarak, plaka no ile birlikte 5664 numarasına mesaj göndererek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama

E-Devlet uygulaması üzerinden araç hasar kaydını sorgulamak da mümkündür. Adım adım yapmanız gerekenler şu şekildedir:

1. E-Devlet uygulamasına T.C. kimlik ve şifreniz ile giriş yapın.
2. Arama kısmına “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yazın.
3. Gerçek ya da tüzel kişi seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyin.
4. Karşınıza gelen ekrana aracın plaka numarasını girin.

Yukarıdaki adımları sırası ile yapmanız durumunda aracın hasar bilgilerini sorgulamak mümkündür.

Sahibinden.com Üzerinden Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Ülkemizde oldukça yaygın kullanılan araç satış sitesi üzerinden araç hasar kaydı sorgulama yapmak mümkündür. Sahibinden üzerinden hasar kaydı sorgulamak için adımlar şu şekildedir;

1. http://www.sahibinden.com/ adresine giriş yapın.
2. Web sayfasının ortasında yer alan Oto360 bağlantısına tıklayın.
3. Açılan sayfada yer alan “Araç Hasar Sorgulama” menüsünü tıklayın.
4. Araç plakanızı kutuc

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments