Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.312,76 -0,73%
Çeyrek Altın 2.258,00 -1,40%
Yarım Altın 4.502,00 -1,40%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
2022 Tarım Destekleri

2022 Tarım Destekleri

ABONE OL
07 Mayıs 2023, 20:16:15

2022 yılında uygulanacak tarım destekleri, Türkiye’de tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerin ve üreticilerin hayatını kolaylaştıracak nitelikte olacak. Bu destekler, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini daha verimli ve karlı hale getirmelerini sağlayacak, aynı zamanda ülkemizin tarımsal üretim potansiyelini artıracak. Tarım destekleri arasında, tohum, gübre, mazot, sulama, hayvancılık, organik tarım gibi birçok konuda destek sağlanacak. Bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. 2022 tarım destekleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvuru sürecinden faydalanmak için ilgili kurum ve kuruluşların internet sitelerini takip etmek önem arz ediyor.

2022 Tarım Destekleri

Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olan çiftçilere ödenecek olan desteklerle beraber uygulanacak olan sertifikalı doğrun ve gübre destekleri belirlenmiştir. Tarım destekleri 2022 senesinde Tarım ve Orman Bakanı olan Vahit Kirişçi, kendi Twitter hesabı üzerinden tarımsal desteklere yönelik olarak ödemeler konusunda tarih bilgisi sunmuştur. Tarımsal destekleme ödemeleri toplamda 5 milyar 398 bin ve 824 liralık tarımsal destekle beraber ödemelerini yatırmaya başlayacağını açıklamıştı.

Tarım Destekleri Ne Zaman Yatacak?

Tarımsal destek ödemeleri, çiftçilerin hesaplarına aktarılacak olan destek ödemeleri 3 farklı zaman biliminde yapılmaktadır. Tarım destekleri ne zaman ödenecek konusunda genellikle T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ödemeler yapılacaktır. Tarım destekleri ne zaman yatacak konusunda çiftçilere her sene yapılan tarımsal destek ödemeleri yeni sene ile beraber Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yatırılıyor. Tarım destekleri ne zaman ödenecek konusunda tarımsal ve hayvancılık adına 2022 senesi ile yapılacak olan destekleme ödemelerinde tüm tarımsal ve hayvansal ürünlerle alakalı olarak yapılan destekler her sene yatmaktadır.

Tarımsal Destek Ödemeleri Nereden Kontrol Edilir?

Tarımsal destekler bakıldığı zaman Tarım ve Orman Bakanı olan Kirişçi yapılan destek ödemeleri konusunda hesabınız üzerinden veya e-devlet platformu üzerinden kontrol edilebilir. Tarım ve Orman Bakanı ile yatırılan destek ödemelerinde kimlik numarasının son hanesi olan 0, 2, 4 olanlar ile vergi kimlik numarasının son hanesi olan 0, 1, 2, 3, 5, 7, 9 olan kişilerde saat 18:00 itibaren ödemeleri yapılacaktır. Kimlik ve vergi numarasının son hanesi 6 ve 8 olanların hesaplarına ise 22 Nisan saat 18:00’den sonra destekleme ödemeleri yatacaktır.

DİKKAT!  BAŞKAN EROĞLU, 2019 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Tarım Desteği Nedir?

Tarım desteği, her sene yapılacaktır ve bununla beraber 2022 senesinde yapılan desteklerle bitkisel üretim de destekleme yapılacak alanlar şu şekildedir:

  • Mazot ve gübre desteği
  • Yem bitkileri desteği
  • Organik tarım desteği
  • Sertifikalı fidan desteği
  • İyi tarım uygulamaları desteği
  • Bomboş arısı kullanım desteği
  • Küçük aile işletmesi desteği
  • Toprak analizi desteği

Gibi alanlarda, yurt içi sertifikalı tohum üretim desteği uygulamalarında görev alacak olan kurum ve kuruluşların belirlenmesi ve tarımsal olan faaliyetlerde bulunan çiftçilerde toprak analiz laboratuvarlarında yapılacak olan destekleme ödemeleri üzerine usul ve esasları yeni tebliğinde belirlenmiştir ve herkese devletin tarım destekleri sağlanmaktadır.

Devletin Tarım Destekleri

Devletin tarım destekleri

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments