takip et takip et takip et
Almus

24 Eylül 2019 - 348 Okunma

2 MİLYAR 3 YÜZ BİN TL KATKI SAĞLAYACAK

Abone Ol

Tokat’ta buğday üretiminde verim ve kaliteyi arttırarak, buğday üretimini cazip hale getirmek üzere Çamlıbel’de çiftçilere sertifikalı tohum dağıtımı töreni düzenlendi. Sertifikalı buğday tohumları Tokat ve çiftçinin ekonomisine 2 milyar 3 yüz bin TL katkı sağlayacak.

Tokat Valiliği öncülüğünde başlatılan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Tokat ile Koyun Gerisi Oyun kapsamında Artova, Sulusaray, Yeşilyurt, Merkez Çamlıbel bölgesi, Reşadiye, Almus ve Başçiftlik’te 16 bin da. buğday alanında çiftçilere İl Özel İdaresi kaynaklı yüzde 50 hibeli, Tokat ekolojisine uygunluğu tespit edilen ve 2 bin çiftçiye fayda sağlayacak sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Tahıl üretimi ve kalitesinin arttırıldığı, buğday verimi ile 350 kg/da’ın üzerine çıkacak ve çiftçinin bin 800 ton daha fazla ürün elde edeceği, Tokat ve çiftçinin ekonomisine 2 milyar 3 yüz bin TL katkı sağlayacak sertifikalı buğday tohumlarının dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Ok, proje ile ilgili bilgi verdi.

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’ın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olacağını söyledi. Çiftçinin ve üreticinin dostu olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz çiftçinin her zaman yanındayız. Üretim yapan, eli nasırlı, güneşte yanan çiftçimizle gurur duyuyoruz. Bizim işimiz de onlara destek vermek. İnşallah hep beraber Tokat’ı Türk tarımının parlayan yıldızı yapacağız.” dedi.

7 tane ovası, 2 tane nehri ve tamamlanacak barajları, göletleri ile şu andaki üretimin iki katına çıkılacağına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’taki üreticimiz de, çiftçimiz de  daha da zenginleşecek. Bu ve buna benzer destekleri vermekten de büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah bu tohum destekleri de devam edecek. Çiftçimizin başarısı ile mutluluk ve gurur duyuyoruz. Onlarla beraber olmak, onların mutluluklarını paylaşmak bizleri mutlu ediyor. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, dağıtılan tohumların çiftçiye hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, protokol mensupları ile birlikte sertifikalı buğday tohumlarını çiftçilere dağıttı.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Çamlıbel Belediye Başkanı Adem Akgül, tarım teşkilatları temsilcileri ile çiftçiler katıldı.


" 2 MİLYAR 3 YÜZ BİN TL KATKI SAĞLAYACAK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere 2 MİLYAR 3 YÜZ BİN TL KATKI SAĞLAYACAK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda 2 MİLYAR 3 YÜZ BİN TL KATKI SAĞLAYACAK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku