takip et takip et takip et
Gündem

21 Mayıs 2016 - 1029 Okunma

152 yıl önce yaşanan acılar unutulmadı

Abone Ol

152 yıl önce yaşanan fakat etkileri hala devam eden Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü hatırlatmak ve haklı taleplerini dile getirmek istediklerini ifade eden Alma, “152 yıl önce yaşanan acıları unutmayan tüm Çerkesler ve Çerkes dostları, 21 Mayıs insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden birinin anılacağı gündür. 21 Mayıs Çerkes halkına büyük devletlerin ve Çarlık Rusyası’nın kolonyalist politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda uygulanan soykırım ve sürgünün yıldönümüdür ” Dedi.

Alma, “21 Mayıs, Çarlık Rusyasının politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda Kafkasya’yı işgal etmesiyle başlayan ve 101 yıl devam eden Rus-Kafkas Savaşlarının bittiği tarihtir. Yüzyıldan uzun bir süre (1763–1864 yılları arasında) Çerkeslere boyun eğdiremeyen Çarlık Rusyası, Çerkesleri imparatorluğun diğer bölgelerine veya Osmanlı topraklarına sürgün etmeye karar verdi. Çerkes’yanın yerli halklarından temizlenmesi amacıyla uygulanan sistemli politika sonucu, Çerkeslerin büyük bir kısmı (nüfusun yaklaşık yüzde 90’ı) çok kısa bir sürede anayurdundan korkunç koşullarda sürgün edildi, sürgün edilenlerin üçte biri sürgün yollarında açlık ve hastalıktan hayatını kaybetti.

Başta Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere tüm dünyaya sesleniyoruz: Çerkes soykırımı ve sürgünü tanınmalı, tarihsel haksızlıklar giderilmeli, adalet sağlanmalıdır.

Birlikteliğimizden aldığımız gücümüz ve kararlılığımızla haklı taleplerimizin takipçisi olacağımızı, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Berat gecesi yapılan güzel dualarla beraber sürgün ve soykırımda hayatını kaybeden atalarımıza Allah dan dan rahmet diliyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun.” ifadelerini kullandı.


" 152 yıl önce yaşanan acılar unutulmadı konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere 152 yıl önce yaşanan acılar unutulmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda 152 yıl önce yaşanan acılar unutulmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku