takip et takip et takip et
Gündem

17 Temmuz 2020 - 271 Okunma

15 TEMMUZ MİLLİ İRADE SERGİSİ AÇILDI

Abone Ol

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümünde 15 Temmuz Milli İrade Sergisi’ni açtı. Tokat Olgunlaşma Enstitüsü’nün de katılım sağladığı sergide, enstitü tarafından 15 Temmuz anısına hazırlanan eserler sergilendi. Sergide, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı hayat boyu öğrenme kurumlarınca hazırlanan 60 eser yer aldı.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu yaptığı açıklamada, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü̈ Anma Etkinlikleri kapsamında 4. Yılında 15 Temmuz Milli İrade Sergisine OlgunlaşmaEnstitüleri ve Halk Eğitim Merkezlerinin Eserleri, Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız hemşehrimiz Mahmut Özer, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Yusuf Büyük, Daire Başkanımız Meral Altınkaya  ve kıymetli katılımcılar eşliğinde Bakanlık fuaye alanında açılmıştır. Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak katıldığımız sergide Cumhurbaşkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı mensuplarına 15Temmuz anısına yapılan eserlerimiz sergilendi. Serginiz cumaya kadar  Bakanlık da sergilenip daha sonra metro sergi alanında beş gün sergilenecektir” İfadelerini kullandı. 

SERGİDE 60 ESER YER ALDI

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümünde, şehit öğretmen Yusuf Elitaş’ın eşi Serpil Elitaş ve 15 Temmuz gazisi tarih öğretmeni Muhammet Fatih Zengin ile birlikte “4. Yılında 15 Temmuz Milli İrade Sergisi”ni açtı.Serginin açılışında konuşan Selçuk, Bakanlık olarak okullarda gerek ders içi gerek ders dışı faaliyetlerle 15 Temmuz’un anlaşılmasını, unutulmamasını ve en önemlisi ders çıkarılmasını sağlamak için büyük bir çaba sarf ettiklerini ifade ederek “Milletimizin genç fertlerinin, her daim birlik içinde olması ve ulusal bilincini kaybetmemesi için çalışıyoruz. Çabamızın karşılığı olaraksa çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasinin, ulusal bilincin ve millet iradesinin önemini kavramasını ve bu şekilde hareket etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

            Sergide, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı hayat boyu öğrenme kurumlarınca hazırlanan 60 eser yer aldı. Etkinliğe katılanlar, 15 Temmuz anısına özel tasarlanmış maskeler taktı.

            Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük, Bakan Selçuk’a günün anısına el işlemeli Türk Bayrağı hediye etti.

15 TEMMUZ GAZİSİ ÖĞRETMEN YAŞADIKLARINI ANLATTI

Serginin açılışında 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan tarih öğretmeni Muhammet Fatih Zengin, “O gece vazifemiz belliydi. Bizler, bu ülkenin topraklarında yaşarken, yeri geldiğinde kahraman Mehmetçiklerimiz, kahraman polislerimiz gibi gerektiğinde kanımızı dökme ile ilgili vazifemiz var.” dedi.

            15 Temmuz gecesi darbenin beyin takımına karşı durmak için Genelkurmay Başkanlığı önünde, halkla birlikte toplandıklarını aktaran Zengin, şöyle konuştu: “Bu esnada üzerimize ateş açıldı. Ben de ayağımdan yaralandım ve çok şükür, Allah bize gazilik nasip etti. Bu süreçte iki ameliyat geçirdim. Şu anda çok iyiyim. Allah, bu millete o kötü günleri bir daha yaşatmasın. Tarih öğretmeni olarak, genç nesillere 15 Temmuz’u anlatmayı bir vazife olarak görüyorum. Ben bu milletin tarihindeki sadece tek bir gaziyim. Allah’ın lütfuna mazhar olan şehitlerin makamına ulaşmak için dua ediyorum.”

            Eserler ayrıca 20 Temmuz-24 Temmuz’da Kızılay Metro Çarşısı sergi alanında, 24 Temmuz’dan sonra ise Ulucanlar Cezaevi Müzesi fuaye salonunda sergilenecek.


" 15 TEMMUZ MİLLİ İRADE SERGİSİ AÇILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere 15 TEMMUZ MİLLİ İRADE SERGİSİ AÇILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda 15 TEMMUZ MİLLİ İRADE SERGİSİ AÇILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku