TÜRK İŞARET DİLİ BAYRAMI SİVAS’TA KUTLANDI

Sivas’taki kutlama etkinliklerine Tokat’ımızdan işitme engelli yazarımız Turan Yalçın ile işitme engelli hemşehrimiz Satılmış Akın da katıldı. Satılmış Akın’ın açtığı Parmak Alfabesi sergisi beğeni kazandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Milli Mücadelesinin ve Sivas kongresinin toplanması ve aldığı kararların 100'üncü yıl dönümü kutlaması kapsamında, Türk İşaret Dili Bayramının kabulünün 12'nci yıl dönümü Sivas'ta kutlandı. 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramının kabulü etkinliğine farklı illerden 100 İşitme Engelli katıldı. Sivas’taki kutlama etkinliklerine Tokat’ımızdan işitme engelli yazarımız Turan Yalçın ile işitme engelli hemşehrimiz Satılmış Akın da katıldı. Satılmış Akın’ın açtığı işaret dilini resmeden Parmak Alfabesi sergisi beğeni kazandı.

            Tokatlı işitme engelli hemşehrimiz Satılmış Akın, Sivas’taki katıldıkları etkinliklere dair şu bilgilendirmelerde bulundu.

            “Sivas Sağırlar Kulübü Başkanı Mustafa EPİK, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı etkinliğinin Sivas'ta yapılacağını ve bu nedenle önemli bir etkinlik olarak sergi açmamın gerektiğini söyledi.

7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramında Sağır toplumun '' Doğal Bir Bayram Dili ''ni bütün çevrelerin duyması amacıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çok Amaçlı Salonunda Parmak Alfabesi Sergisi açılışı yaptım.

Sergiye Sivas Vali Yrd. Mustafa Yüksel KARADAĞ, Engelli dostu Prof. Dr. Recep TOPARLI, Sivas Sağırlar Kulübü Başkanı Mustafa EPİK, Tercüman Oğuz ARSLAN ve misafirler katıldı.

Sivas Vali Yrd. Mustafa Yüksel KARADAĞ'a Tercüman Oğuz ARSLAN işaret dili yardımıyla “Parmak Alfabesi” hakkında bilgi verdi. Sergi sırasında daha önce parmak alfabesini öğrenen Sivas Vali Yrd. Mustafa Yüksel KARADAĞ kendisinin ismini parmak hareketleri ile kolayca söyleyebildiğini ifade etti ve büyük alkış aldı.

Çok amaçlı salonunda düzenlenen yemekli programında yaptığı konuşmalardan sonra Sivas Vali Yrd. Mustafa Yüksel KARADAĞ, teşekkür belgelerini katılımcılara takdim etti.

Türk Dil Kurumu desteğiyle 7 Haziran'da Sivas'ta yapılan Türk İşaret Dili Bayramı etkinliğini destekleyen kamu kurumlarına 5 tane parmak alfabesi tabloları hediye ettim.

Sivas Sağırlar Kulübü'nün 30'uncu kuruluş yıl dönümü kutlamasından dolayı federasyonlar, dernekler ve katılımcılardan teşekkür plaketleri, yöresel ürünler ve çeşitli hatıra hediyeleri sunuldu. Ayrıca önemli bir etkinlikte sergi açmaya davet eden Sivas Sağırlar Kulübü Başkanı Mustafa EPİK'e özel çizdiğim tablomu hediye ettim, çizim eserim sonsuza kadar hatıra kalsın. Ardından hatıra fotoğraf çekindik. İkinci günde 100 işitme engelli kişi ile Sivas İşitme Engelliler ve İşaret Dili Gönülleri hatıra ormanı alanına 100 adet fidan diktik.”

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat