ÖĞRETMENLERE FSMH EĞİTİMİ

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Teknopark ve Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Tokat'ta ve ilçelerinde görev yapan öğretmenlere FSMH (Fikri Sınai Mülkiyet Hakları) eğitimi verildi.

FSMH’LERİN AMACI

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin FSM (Fikri Sınai Mülkiyet) haklarıyla doğru orantılı olduğu günümüzde, “Fikri Sinai Mülkiyet Haklari (Fsmh) Yönetimi Ve Lisanslama Hizmetleri ile FSMH konusunda bilinçlendirme yaratılması ve farkındalığın oluşturulması, yenilikçi ekosistemin oluşturulması ve destek mekanizmasının geliştirilmesi, Fikri Mülkiyet kapsamında değerlendirilebilecek çalışmaların belirlenmesi, akademisyenlerin ileri teknolojilerde daha fazla buluş ve inovatif çalışma ortaya çıkarabilmelerinin sağlanması, patent işlemleri ve patentlerin ticarileştirilmesi sürecinde araştırmacılara gerekli olan bilgi, doküman ve süreç içerisinde gerekli olan diğer hizmetlerin sağlanması, Fikri ve Sınai mülkiyet haklarının tanınması ve lisanslama hizmetleriyle birlikte; araştırma-geliştirmenin özendirilip teknik bilgilerin değerlendirilerek yaygınlaşması, araştırmacıların buluşlarının korunması ve ödüllendirilmesi, genel ekonomik açıdan yaratılan yerli know-how’ların kalkınma sürecine olumlu katkılarda bulunmasıyla birlikte teknoloji transferine imkan sağlanması amaçlanıyor.

İki gün ve iki ayrı grup olarak verilen eğitime Tokat İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Gürbüz, Tokat Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Teknopark Genel Müdür Yardımcısı ve TTO Koordinatörü Doç. Dr. Rüştü Yayar katıldı

Eğitim içeriği olarak FSMH Uzmanı Ali Erdi Candar tarafından patent başvuru süreçleri ve patent ön araştırmaları ele alındı. Ayrıca coğrafi işaretler konusunda Doç. Dr. Cemal Kaya ve Doç. Dr. Mustafa Bayram bilgilendirmelerde bulundu. Eğitim karşılıklı soru cevap kısmıyla son buldu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat