BEYAZ BASTON’A VERİLEN DESTEK ARTIRILMALI

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 07-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olması dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

            1929 yılında görme engelli bir fotoğrafçının, eline değnek alıp Londra sokaklarında kimseye ihtiyacı olmadan, tek başına gezmesiyle beyaz baston kullanımının temelinin atıldığını belirten Durmaz, sonrasında ise daha görünür olması amacıyla beyaza boyanan bu değneklerin "beyaz baston" adını aldığını söyledi.

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİ BİREYLER İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR

            Beyaz bastonun görme engelli bireyler için olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Durmaz, “Beyaz bastonu olan bir görme engelli, sosyal hayatta her aktivitesini güvenli bir şekilde gerçekleştirmekte, evine, işine, okuluna, parka, sinemaya, tiyatroya özgür bir biçimde çarpmadan, düşmeden gidebilmektedir” ifadelerini kullandı.

700.000 GÖRME ENGELLİ VAR

            Durmaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir görme engellinin sosyal hayat da entegrasyonunu sağlaması için güvenilir ve fonksiyonel bir beyaz baston 80 ile 350 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Beyaz bastonun kırılma olasılığı yüksek, sık sık kırılıyor. Ülkemiz de 700.000 görme engelli vatandaşımızın ihtiyacı olan beyaz baston hükümet tarafından ''görmezden'' geliniyor.

SADECE 22 LİRASINI DEVLET KARŞILIYOR

            2014 yılında çıkan genelge ile görme engelli vatandaşlarımızın aldıkları bastonun sadece 22 Lirası SGK tarafından karşılanıyor. 22 Lirayı da 2 ay sonra alabiliyorlar. Beyaz bastonların fiyatları artması rağmen 5 yıldır 22 Lira ’da bir atış olmadı.

2019 BÜTÇESİNDE DE BEYAZ BASTON’A YER YOK

            Saray'daki Beyefendi'nin tükettiği 'Ejder meyvesi 'ne ayrılan bütçe görme engelli vatandaşların en büyük ihtiyacı olan ''Beyaz Baston 'a'' 2019 yılı bütçesinde de ayrılmadı.

Görme Engelli vatandaşlarımızın önünde ki en büyük engel sorunlarını görmezden gelen Ak Parti iktidarıdır.

2022 MAAŞI BAĞLANIRKEN KİŞİNİN GELİRİ ESAS ALINMALI

            2022 sayılı kanuna göre Engelli maaşı bağlanabilmesi için “Kişinin gelirine bakılıyordu”, Bu kanun değiştirildi “Ailenin gelirine bakılıyor”. 4 kişilik bir ailede 2 kişi asgari ücretle çalışıyorsa Engelli yurttaşımıza maaş bağlanmıyor. Engelli yurttaşımız kaç yaşına kadar ailesinden para isteyecek.

Görme Engelli vatandaşlarımızın olmazsa olmaz ihtiyacı olan Beyaz Baston’a verilen destek artırılmalıdır. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın bedelsiz olarak alması sağlanmalıdır”

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat