VALİ BALCI, NİKSAR HAKKINDA BİLGİ ALDI

Vali Dr. Ozan Balcı Niksar ilçesinde bir dizi temas ve incelemelerde bulundu.

            Programına Niksar Kaymakamlığı ziyareti ile başlayan Vali Ozan Balcı, Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve ilçe protokolü tarafından karşılandı. İlçe protokolü ile tek tek tanışarak tokalaşan Vali Balcı, akabinde Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan’dan ilçe hakkında brifing aldı.

            Kaymakamlık makamında sunulan brifingde; Şehir nüfus durumu, idari durumu, okuma-yazma oranları ve açılan kurslar, ilkokul ortaokul sayıları, 2018-2019 eğitim öğretim öğrenci sayıları, taşımalı eğitim durumu, pansiyonlu eğitim durumu, yıllara göre ilçede yapılan eğitim yatırımları, ilçede bulunan okul ve derslik ihtiyacı, gençlik ve spor hizmetleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca yürütülen hizmetler, İlçede yürütülen sağlık hizmetleri, sağlık kuruluşları, Niksar Ayvaz Suyu, İlçe Sanayisi, Niksar Organize Sanayi Bölgesi ve OSB’de faaliyet gösteren kuruluşlar, Niksar İlçesi arazisinin cinslerine göre dağılımı, Tarımsal arazinin kullanım şekline göre dağılımı, Niksar cevizi, Niksar’da domates tarımı ve meyvecilik, hayvancılık, İlçenin tarihi ve turistik yerleri, Çamiçi yaylası, Ulaştırma ve altyapı durumu, Asayiş ve güvenlik durumu, 2000 yılından bu güne kadar yapılan yatırımlar ve projeler, Köylere Hizmet Götürme Birliği (KÖYDES)  çalışmaları,  devam eden yatırımlar ve projeler, Niksar ovası arazi toplulaştırma çalışmaları, DSİ yatırımları, GÖL-SU projeleri, İl Özel İdaresi yatırımları, OKA projeleri, 2019 ve sonrası yıllarda yapılacak olan yatırımlar hakkında Vali Dr. Ozan Balcı’ya Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan tarafından detaylı bir şekilde aktarıldı.

            Sunumu için Niksar Kaymakam Vekili Dr. Mehmet Gödekmerdan’a teşekkür eden Vali Balcı, Kaymakam Vekili Gödekmerdan’a çalışmalarında başarılar diledi.

Vali Dr. Ozan Balcı Niksar Belediyesini Ziyaret Etti

            Akabinde Niksar Belediyesini ziyaret eden Vali Ozan Balcı, Belediye çalışanları tek tek tokalaşarak tanışmasının ardından Belediye içerisinde oluşturulan kütüphaneyi inceleyerek bura bulunan çocuklarla bir süre sohbet etti. Ziyarette Vali Balcı’ya Belediyenin çalışmaları ve yürüttüğü projeler hakkında Belediye Başkanı Özdilek Özcan tarafından bilgiler verildi.

Vali Dr. Ozan Balcı Tarihi Arasta Çarşısındaki Esnafları Ziyaret Etti

            Müteakiben Tarihi Arasta Çarşısı esnaflarını ziyaret eden Vali Dr. Ozan Balcı esnaflarla tanışarak, bir süre sohbet edip hayırlı işler diledi. Vali Ozan Balcı, esnaf ziyaretleri sırasında karşılaştığı vatandaşlarımıza selam verip sohbet etti.

Niksar Ticaret ve Sanayi Odasını ziyareti

            Programları kapsamında Niksar Ticaret ve Sanayi Odası'nı da ziyaret eden Vali Ozan Balcı,  Oda Başkanı Mahmut Bülent Aybak ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette Oda Başkanı Mahmut Bülent Aybak ve yönetim kurulu ile sohbet eden Vali Balcı, "Hepimizin amacı koordineli bir biçimde çalışarak İlimizde ve ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın hayat kalitesini daha da artırmak, vatandaşlarımıza istihdam sağlamak, İlimizin ekonomisini daha da ileriye taşımaktır. Bu amaçla yaptığınız çalışmalarınızda ve yürüttüğünüz projelerinizde sizleri destekliyor ve başarılar diliyorum." dedi.

            Vali Balcı daha sonra Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve Anadolu’nun ilk Büyük camilerinden olan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Trabzon seferi sırasında Ramazan ayını geçirdiği Niksar Ulu Cami’de incelemelerde bulundu.

            Ziyaret sırasında Vali Ozan Balcı’ya verilen bilgide; Melik Gazi Camii adıyla da anılan Niksar Ulu Camii, kitâbesiz olmasına rağmen sözlü geleneğin verilerine göre 540 (1145) yılına tarihlendirildiği, Nizâmeddin Yağıbasan’ın saltanatı sırasında (1143-1164) ve bizzat onun tarafından yaptırılmış olması gereken camiyi, Çepnizâde Hasan Bey adında bir kişinin inşa ettirdiği yolunda mahallî bir rivayet olduğu ifade edildi. Verilen bilgide, Niksar Ulu Camii, Anadolu Türk mimarisinde çok destekli, ahşap çatılı eski tip cami tasarımının gelişmesi sonucunda ortaya çıkan ve XIV. yüzyılın sonlarında Bursa Ulu Camii ile en parlak örneğini veren, bağımsız örtü unsurları ile donatılmış çok mekânla cami tasarımının en erken uygulamalarından birini teşkil ettiği söylendi.

Melikgazi Türbesi Ziyareti

            Müteakiben Melikgazi Türbesini ziyaret ederek dua eden Vali Ozan Balcı, türbe hakkında Belediye Başkanı Özdilek Özcan’dan bilgiler aldı.

            Türbenin Niksar Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazi’ye ait olduğunu ifade eden Özdilek Özcan, Tipik Selçuklu mimarisine göre inşa edildiğini, 1942 yılı depreminde büyük hasar gördüğü ve restore edildiğini belirterek, Türbenin, çevresi mezar taşları ve kitabelerle düzenlenmiş bir Açıkhava müzesi görünümünde olduğunu söyledi. 

Uzman Çavuş Samet Pişkin'in Ailesine Ziyaret

            Akabinde, Bitliste el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Samet Pişkin'in ailesini ziyaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, şehidin annesi Katibe Pişkin ve babası Fikri Pişkin ile yakından ilgilenerek bir süre sohbet etti. Şehitlik mertebesinin kutsallığını belirten Vali Ozan Balcı, Şehit anne ve babasına devletin her zaman yanlarında olduğunu ifade ederek istedikleri zaman kendisini arayıp ziyaret edebileceklerini söyledi.

            Vali Ozan Balcı, son olarak Kaval Yapımcısı ve İcracısı Yaşar Güç’ü atölyesinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

            Kültür ve Turizm Bakanlığının 'Türkiye'nin 2010 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri' arasında yer alan kaval ustası Yaşar Güç Vali Ozan Balcı’ya, evinin altındaki atölyesinde kaval ürettiğini, mesleğe 12 yaşında başladığını, kaval ve mey ustalığını babasından öğrendiğini, bu mesleğin aileleri açısından 74 yıllık bir kültürü temsil ettiğini söyledi.

            Yaşar Güç’ün el emeği göz nuru ürünlerini ilgiyle inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın kültürüne önemli katkılar sağlayan Yaşar Usta’nın, sanatını usta çıkar ilişkisi ile öğrenen, bilgi ve becerisini uygulamadaki üstünlüğünü, kaval yapımı ve icrasında ender bulunan bilgiye sahip olduğunu ve UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazinesi olduğunu vurguladıktan sonra Yaşar Güç’ü tebrik etti. Vali Ozan Balcı, Yaşar Usta’nın Tokat için yaşayan bir değer olduğunu ifade etti.

            Vali Ozan Balcı, programlarının ardından Niksar’dan ayrıldı.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat