İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ORGAN BAĞIŞI STANDI

"3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası" nedeniyle Tokat Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerince Cumhuriyet Meydanında açılan stantta vatandaşlara organ bağışının önemi anlatılıyor.

            Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Sağlık Bakanlığının öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

            Bu bağlamda, "3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası" nedeniyle Tokat Sağlık İl Müdürlüğü hastanelerde başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik panel, konferans ve toplantılar düzenliyor. Cumhuriyet Meydanında dün stant  kurularak halka bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca camilerde cuma hutbesinde Müftülük kanalıyla organ bağışının dinen önemi anlatılacak ve organ bağışı çağrısı yapılacak.

            İl Sağlık Müdürlüğünden standa ilişkin yapılan açıklamada, "Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Şu an Türkiye genelinde binlerce hasta organ beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin de başına gelebileceğini unutmamalıyız. Bağışçı sayısını artırmak ve diğer illere örnek olmak için tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyoruz." denildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat