NİKSAR’IN FİDANLARI ÇAMLICA’DA YANKILANDI

İstanbul Niksarlılar Derneğince geleneksel hale getirilen kahvaltılı hemşehri buluşması 14 Ekim Pazar günü İstanbul’un simgelerinden Çamlıca’da gerçekleştirildi.

            Kurulduğu günden beri, üniversitelerde okuyan Niksarlı öğrencilere burs sağlamakta olan İstanbul Niksarlılar Derneği’nin bu etkinlikleri “hayırlı kahvaltı” olarak da adlandırılıyor. 14 Ekim 2018 Pazar sabahı, İstanbul Büyük Çamlıca Tepesinde, özel bir tesiste gerçekleştirilen kahvaltıya Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile aynı zamanda Niksarlı olan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da katıldı. İstanbul’da yaşan Niksarlıların yoğun bir katılım gösterdiği kahvaltıya ilgi büyüktü. Kahvaltıya katılan Niksarlılar kendi aralarında özlem gidermenin yanında 2018-2019 öğretim yılında üniversitede okuyacak Niksarlı öğrencilere verilecek burslar için de katkıda bulunmanın sevincini yaşadı.

            Niksarlılar Kahvaltısında kısa bir konuşma yapan Dernek Başkanı Şafak Gümen; “Kurulduğu 2011 yılından bugüne kadar istikrarlı bir şekilde Niksarlı öğrencilere burs verebilmenin resmidir buradaki topluluk. Gönlü zengin siz hemşehrilerimiz sayesinde bugüne kadar 400’ü aşkın öğrencimize burs vermişiz. 2011 yılında 25 öğrenci ile başladığımız burs kervanımız 2018'de 82 öğrenciye ulaştı. Her yıl daha da artan burs verdiğimiz öğrenci sayısında bu yıl ki hedefimiz daha da çoğaltmaktır. Tüm çalışmalarımız bir öğrenci daha nasıl artırırız. Bu vesile ile gerek buraya katılan siz gönlü zengin hemşehrilermize, gerekse de bugüne kadar bağışları ile bizlere güvenerek, öğrencilerimize destek olan tüm bağışçılarımıza, ayrıca geçmişten bugüne derneğimizin yönetim kurulunda görev yapan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler.” dedi.

            Kahvaltıya katılan Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da, "Eğitime, gençlerimize yönelik çalışmaları ile takdirle izlediğimiz İstanbul Niksarlılar Derneğinin etkinliğinde, siz güzel insanlarla olmaktan gurur ve mutluluk duymaktayım." dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğer sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin” diyerek eğitim ve bilimin önemini vurgulayan Durmaz, Niksarlılar Derneği’ne Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında kullandığı köstekli saatinden esinlenerek yapılan hatıra saati hediye etti.

            Aynı zamanda Niksarlılar Derneği üyesi olan, Niksarlı İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da ailesi ile katıldığı kahvaltıda hemşehrileri ile birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederken; “Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan memleketimizi seviyoruz, oraları unutmayın, bırakmayın. Ben tüm yoğunluğuma rağmen senede hiç olmazsa bir hafta, on gün köyüme gidiyorum kalıyorum, yaylalarımıza çıkıyorum.” dedi.

            Dernek Başkanı Şafak Gümen tarafından milletvekillerine Niksar’da üretilen Niksar çinisi hatıra olarak verildi.

            Niksarlı sanatçı-yazar Erdem Kaya’da kahvaltıya getirdiği kitapları ile öğrenci burslarına katkıda bulundu. Ayrıca Niksarlı gönlü zengin kadınlardan, Fatma Dallı, Gülzemin Turaçlı’nın el emekleri ile yaptıkları el işleri katılımcılara burs yararına satılırken, Niksar sokak atölyelerinde Ayfer ve Nilüfer Lüleci’nin el emeği ürünleri de katılımcılara burslara katkı amaçlı satıldı.

            Kahvaltıya katılan yöresel sanatçı Rıza Dalga da “Niksarın fidanları” türküsünü katılımcılarla beraber söylediği etkinlik öğle saatlerinde son buldu.

            İstanbul Niksarlılar Derneği’nin kahvaltısına, milletvekillerinin yanı sıra; Niksarlılar Derneği Kurucu Başkanı Yüksel Altuner, Kurucu Üyelerden iş adamı İsmet Özden, Niksar Gökçeli Derneği Başkanı İsmet Serpim, Niksar Gürçeşme Derneği Başkanı Kaya Mankır, Niksar Rumeliler Kapıağzı Köyü Derneği Başkanı Yunus Çakmak, Boğazbaşı Köyü Derneği Başkanı İbrahim Demir, Ara Köyü Dernek Başkanı Hilmi Bakır, Güvenli Köyü Dernek Başkanı Kasım Özdemir, Özalan Sultanbeyli Şubesi başkanı Hayrettin Özdemir, Gülbayır Köyü Dernek Başkan Yardımcısı Ali Baykal da katıldı.

            Kahvaltıda Niksar Ayvaz Suyu’nun İstanbul Bayilerinden Dursun Taşdelen ve Orhan Bölme tarafından katılımcılara Ayvaz Suyu ikramında da bulunuldu.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat