Kış hazırlıkları devam ediyor

Tokatlı kadınların yaz aylarında başlayan kışlık hazırlıkları Eylül ayının gelmesiyle yoğun bir şekilde devam ediyor.

            Eylül ayı ile birlikte başlayan sonbahar mevsiminde Tokatlı kadınların da kış hazırlığı telaşı başladı. Yaz aylarında başlayan hazırlıklar Eylül ayında yoğunluğunu artırdı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte hazırlıklarına başlayan kadınlar imece usulü her gün bir kişinin kışlık yufka ekmeğini sac  ateşinde pişiriyor; makarna, erişte, çorbalık hamurlarını hazırlıyor. Hamur işlerinin yanı sıra kış mevsiminde tüketmek üzere sebze -meyve kurutma ve salça yapımı da devam ediyor.

            Tokat Merkez Küçükbeybağı Mahallesinde ikamet eden Asiye Yıldırım, hazırlıkların mahalledeki kadınların bir araya gelmesi, imece usulü, neşe içerisinde ve sohbet ortamında her gün bir haneye gidilerek yapıldığını söyleyerek, “Erişte, makarna, çorbalık yapıyoruz kış için. Yılın bu aylarında hazırlıklara başlıyoruz. Komşularla yapıyoruz. İmce olmazsa olmaz, komşular olmazsa bu iş yapılmaz. Komşu komşunun külüne muhtaçtır her zaman." diye konuştu.

            Yıldırım, kış için hamur işlerinin yanı sıra salça, kuşburnu, kurutma sebze ve meyve, tarhana, reçel gibi ürünler de hazırladıklarını belirterek, uyguladıkları teknikle yazın yetişen ürünleri kışın da tüketmenin sofralarına ayrı bir lezzet kattığını ve daha sağlıklı beslendiklerini kaydetti.

            Her komşularına kış hazırlıkları için imece usulü ile yardım ettiklerini söyleyen Yıldırım, yardım için hangi haneye gidilirse o hane sahibi tarafından imeceye katılanların karnının doyurulmasının da adet olduğunu sözlerine ekledi.

            Öte yandan kış hazırlığı için yardıma giden kadınlar, sofra, bıçak, büyük kazan gibi malzemelerini de yapılan hazırlığın türüne göre yanlarında götürdüklerini aktardı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat