Halk Bankasında TOKİ kuyruğu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutlarından ev sahibi olmak isteyen emekliler ve orta gelirli vatandaşlar Halk Bankası önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

            Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu toplam 436 daireden oluşan TOKİ konutları için başvuruların 10-21 Eylül tarihleri arasında olacağını duyurmuştu. Halk Bankasına yapılacak başvuruların ilk gününde ev sahibi olmak isteyen emekliler ve orta gelirli vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Toplam 436 daireden oluşan TOKİ konutlarının 144 adeti 3+1, orta gelirliler için; 292 adeti ise 2+1, emekliler için olacak.

            TOKİ konutlarına başvuru sürecinden sonra 3 Ekimde kura çekimi olacak. Başvuru sayısı eşit veya az olursa kuraya gerek duyulmadan başvuru yapan herkes daire sahibi olabilecek. Emeklilere daire fiyatlarının en düşüğü 105 bin 863 TL, en yükseği ise 162 bin TL. yüzde 12'si peşinat olarak yatırılacak, geri kalan kısmı 180 aya kadar vadeli bir şekilde ödenecek. Böylelikle ortalama ayda 500 TL gibi bir rakamla daire sahibi olunacak.  TOKİ konutlarına başvurmak isteyen emekli vatandaşların üzerine kayıtlı her hangi bir gayri menkul olmayacak. Şehit aileleri ve gaziler kuraya girmeden öncelikli olacak.

            Orta gelire yönelik 3+1, 144 adet daire olacak. Başvuru sayısı fazla olursa bu kategoride de kura çekimine gidilecek. Dairelerde ise en düşük fiyat 225 bin 166 TL, en yüksek fiyat ise 260 bin 193 TL, en fazla vade 120 aya kadar olacak. Daireler peşin olarak da alınabilecek. 3+1 dairelerin metrekaresi 126,42 net, (96) metrekareden oluşuyor, diğer 2+1 daireler ise 85,38 brüt, net (68) metrekareden oluşuyor. TOKİ konutlarına başvuru yapmak isteyenlerin geriye dönük en az bir yıl Tokat’ta ikamet etmeleri gerekiyor.

            TOKİ konutları 2019 yılının Nisan ayında teslim edilecek.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat