ARAÇTA ÇOCUK UNUTMAYA SON!

OKUL SERVİSLERİ YENİ DÖNEME HAZIRLANIYOR 

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı öncesi, okul servis sürücülerine yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı. Yeni dönemde servis aracı kullanan sürücüler en az 26, en fazla 66 yaşında olacak. Şoförlerin SRC belgeleri, sürücü belgeleri, ruhsatları, belediyeden alınmış özel izin belgesi, araca ait mali sigorta belgesi araçlarda bulunması zorunlu olacak. Araçlarda üzerine kayıtlı olmayan hiçbir resim, reklam, logo olmayacak. Ayrıca okul servis araçlarında yaşanan ölüm olayları ve kazaları önlemek amacıyla servis araçlarında her öğrenci için “üç nokta emniyet kemeri” ve “oturmaya duyarlı sensör” zorunlu olacak. Araçlar 3 Eylül 2019 tarihine kadar bu sisteme geçmiş olacak.

            Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı öncesi, okul servis sürücülerine yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı.

            Ali Yücel Spor Salonu önünde düzenlenen çalışmada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Yüksel Bozkurt, 2018-2019 eğitim öğretim yılı başlamadan önce genel denetim yapmak ve eksikleri değerlendirmek amacıyla okul servisçileriyle bir araya geldiklerini dile getirdi.

            Yapılan denetimlerdeki amacın cezai işlem uygulamak olmadığını ifade eden Bozkurt, amaçlarının güvenli bir taşıma yapmak olduğunu belirtti. 

410 SÜRÜCÜYE İŞLEM YAPILDI, 10 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

            İlimizde öğrenci taşıma ile yetkili olan S plakalı servis araçlarına yönelik 2017-2018 yılında yapılan denetimlerde, kural ihlalleri ve eksikliklerden dolayı 410 sürücüye işlem yapıldığını kaydeden Bozkurt: “Bunlardan 10 sürücü korsan taşımacılık yaptığından dolayı araçları trafikten men edildi. 2 bin 200 araç da dönem süresince denetlendi.

EKSİKLER 10 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK

            Bu eğitim döneminde de böyle durumlarla karşılaşmamak için servis araçlarımızı denetleyeceğiz. Eksikleri liste halinde oluşturacağız ve 10 gün içerisinde bunların tamamlanmasını sağlayacağız.

SERVİS ŞOFÖRLERİ 26 YAŞINDAN KÜÇÜK, 66 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

            Servis aracı kullanan sürücülerin en az 26 yaşından gün alması ve en fazla 66 yaşından gün almaması gerekiyor. Şoförlerin SRC belgeleri, sürücü belgeleri, ruhsatları, belediyeden alınmış özel izin belgesi, araca ait mali sigorta belgesi araçlarda bulunması gerekiyor.

ARAÇLARDA BULUNMASI GEREKENLER

            Araçlarda üzerine kayıtlı olmayan hiçbir resim, reklam, logo olmayacak. Servis odalarımız ve yönetimle yaptığımız görüşmede ailelerimizin çocuğunun hangi araca bindiğini takip etmesi amacıyla şirketin adının ön kaput üzerine yazılması, yan tarafa da okul adlarının yazılması kararını aldık. Araçlarda okul taşıtı yazısı bulunacak, ışıklı dur levhası mutlaka bulunacak. Bu araçlarla öğrenci servisi haricinde personel servisi de yapılıyor. Işıklı dur levhası, sadece öğrenci indirme bindirme esnasından kullanılacak. Normal servis taşımacılığında kullanılmayacak.

EMNİYET KEMERİ TAKILMADAN ARAÇ HAREKET ETTİRİLMEYECEK

            Araçlarda öğrencilerin güvenli taşınması için emniyet kemeri mutlaka bulunacak. Araç sürücümüz önce kendi emniyet kemerini takacak. Daha sonra öğrencinin emniyet kemerinin takılmasını sağlayacak. Emniyet kemeri takmadan aracını hareket ettirmeyecek.

ARACIN KAPISI SÜRÜCÜ TARAFINDAN AÇILACAK

            Diğer bir önemli konuda araçların kapıları açılır kapanır, sürücü tarafından kontrol edilir şekilde olacak. Yani sürücü tarafından açılacak, sürücü tarafından kapanacak. Manuel açılıp kapanma olmayacak.

            Araçların camları da sabit monteli olacak, öğrenci tarafından açılabilecek şekilde olmayacak. Araç sürücü mevcut koltuk sayısının haricinde öğrenci bindirmeyecek. Bunların denetimine günübirlik devam edilecek. Bu şekilde güvenli bir eğitim-öğretim dönemi geçirmeyi sağlayacağız.

ARAÇTA ÇOCUK UNUTMAYA SON!

            Çocukların araçta unutulmaması için bir sistem geliştirildi. Araçlarda üç nokta emniyet kemeri sitemi olacak. Şoför önündeki ekrandan, hangi koltukta çocuk var ya da yok takip edecek. Yapılan düzenlemede sistemin tüm araçlara monte edilmesi için 2019 yılı Eylül ayının 3'üne kadar süre verildi. Bütün araçlar bu süre içerisinde sistemin monte edilmesini tamamlayacak. Yeni imalat olan araçlarda bu sistem zaten mevcut” dedi.

            Araca ilişkin bilgiler veren Servis Kaptanı Murat Yazıcı ise, “Emniyet kemerlerinin çocukların boylarına göre ayarlama yerleri var. Böylelikle ani fren yapıldığında çocukların kafalarına çarpmayacak şekilde, ayakları ve dizleri ön koltuklara değmeyecek şekilde ayarlanıyor. Okulda çocukları araçlara bindirdiğimizde emniyet kemerlerini teker teker takıyoruz. Aynı zamanda servis ablamız oluyor ve çocukları araçlara bindirdikten sonra hepsini teker teker kontrol ediyor. Ayrıca elimizdeki listelerden de çocukların binip inmediği kontrol ediliyor." diye konuştu.

EMANETE SAHİP ÇIKACAĞIZ

            Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Atasoy ise, "2018-2019 eğitim öğretim sezonu hazırlıklarımızı yaptık, son aşamaya geldik.

            Pazartesi itibariyle birinci sınıf alıştırma dönemi başlıyor.  17'sinde de okullarımız tamamen açılıyor. Bize emanet edilen yavrularımızı sağlıklı, sıhhatli, güvenli bir şekilde evlerine okullarına götürüp getirmek için hazırlıklarımızı yaptık. Tüm servis camiasının kazasız belasız bir eğitim-öğretim yılı geçirmesini temenni ediyorum. Okullar açıldığında bir trafik yoğunluğu olacak. Trafik ekipleriyle istişareli bir şekilde birbirimize yardımcı olacağız." ifadelerini kullandı.

2018-2019 eğitim öğretim yılında, Tokat merkezde 210 servis aracı hizmet verecek.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat