8 EYLÜL DÜNYA OKUMA YAZMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

            Okuryazarlık seferberliği kapsamında,24 Haziran 2018 seçimlerinde imza kullanmayıp, parmak basan vatandaşlar içinde bir kampanya başlatıldı. Bu kapsamda il merkezinde 522, ilçe ve köylerde 817 kişinin seçimlerde imza kullanmadığı tespit edildi. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Erarslan 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde parmak bastığı tespit edilen il genelinde toplam bin 439 kişiyi okuma yazma bilmiyor olarak değerlendirdiklerini belirterek, okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için tekrar kurs açacaklarını söyledi.

            8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü çerçevesinde düzenlenen etkinlikte okuma yazma öğrenmek için kursa gelen kursiyerlere kırtasiye malzemesi dağıtıldı. Programa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Erarslan ve kursiyerler katıldı.

            Kursiyerlerden günlük olarak belli bir zamanı okumak için ayırmalarını isteyen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Gününde, aileden başlamak üzere sınıflarda, okullarda, iş yerlerinde kitap okuyarak okuma farkındalığının artırılabileceğini ifade etti. Özelliklerde ailelerde anne ve babalara kitap okuma noktasında önemli görevler düştüğünü belirten Taştan, evlerde düzenlenecek okuma saatleri vesilesiyle çocukların okumaya teşvik edilebileceğini söyledi. Okuma saatleri ile çocukların teknoloji bağımlılığından da kurtulmuş olacaklarını kaydeden Taştan, kitaplardan uzaklaşan çocukların teknoloji bağımlılığına esir olacağını belirtti.

            Taştan 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Okumak inancımız gereği farzdır. Her Müslümanın mutlaka okuması gerekir. Allah-ü Teâlâ’nın peygamberimize gönderdiği ilk emir Oku emridir. Okuma yazma öğrenmek, Allah’ın bize bir emri.  Sizde belki sebeplerden dolayı okuma yazmayı öğrenemediniz, imkanınız olmadı, belki o günün şartlarında okula gönderilmediniz, bunu kendi kusurunuz olarak yorumlamayın. O günün şartlarında gelişen bir durumdur. Okumayı öğrendiğiniz, okumaya başladığınız için hepinize teşekkür ediyorum. okumak o kadar güzel bir şey ki, insan olmanın gereği. Bir yere gideceksiniz bir otobüs levhasında yazılı olan ifadeyi bir başkasına sorarak gitmek ayrı bir şey, bakıp okuyarak gitmek ayrı bir şey. Okumanın yaşı da yoktur, bizim kutsal dinimiz diyor ki ilim kadın erkek herkese beşikten mezara kadar farzdır diyor. Dolayısıyla okumanın yaşı zamanı yok.  Okuma sayesinde şu güzelliği yaşayacaksınız. Sizi kandırmak isteyip de bir şey imzalatacak kişiler çıkabilir, üstünü okuyacaksınız ki yanlış bilgi dolu imzalamayıp belki hayatınızı kurtaracaksınız. Okumak bu kadar önemli, bir imza bir insanı ipe de götürür, ipten de alır. Okumak, okuma yazma öğrenmek gerçekten önemli hem de çok gerekli hem de olmazsa olmazlarımızdan” dedi.

SEÇİM DE İMZA KULLANMAYIP PARMAK BASAN SEÇMENLER İÇİN OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

            Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mustafa Erarslan ise yaptığı konuşmada,“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Sayın Emine Erdoğan himayelerinde bir okuryazarlık seferberliği başlatılmıştı. Biz bu çerçevede ilimizde okuma yazma bilmeyenlere yönelik tespit çalışması yaptık. İlimizde 4 bin 705 kişinin okuma yazma bilmediği bilgisine ulaştık. Bakanlığımızdan ve TUİK istatistik raporlarına göre böyle bir rakam vardı. Yaptığımız alan taramalarında birebir vatandaşlarımızın evlerine giderek okuma yazma bilmeyenleri tespit ettik. Bunlardan 224 erkek, 2 bin 90 kadın kursiyerimiz kurslarımıza başladı. Toplamda kadın erkek olmak üzere 2 bin 314 kişi açtığımız 200 civarında merkez ve köylerde ki kurslara katıldılar ve belgelerini aldılar” dedi.

            Okuryazarlık seferberliğinin sona ermediğini belirten Taştan, “Bu dönem içinde yeni bir çalışma başlattık. Seferberlik kampanyası başladığı zaman şöyle bir fikir aklımıza gelmişti. Seçim de imza kullanmayan, parmak basan seçmenler vardı. Biz bunu %90 oranında bu kişiler okuma yazma bilmiyor diye değerlendirdik. Bu bilgileri almak üzere il seçim müdürlüğüne gittik ama o bilgiler o zaman bize verilmedi.Fakat daha sonra illerden gelen bu talep Yüksek Seçim kuruluna Bakanlığımız tarafından iletildi. Daha sonra Yüksek Seçim Kurulu il seçim Müdürlüklerine talimat vererek okuma yazma bilmeyen vatandaşların isimlerinin seçmen listeleri üzerinden Halk Eğitim Merkezlerine verilebilir şeklinde bir talimatları oldu. Bizde bu çerçevede Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden müdür yardımcısı başkanlığında bir ekip oluşturduk, onları biz il seçim müdürlüğüne gönderdik. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan son seçimdeki seçmen listeleri üzerinden imza kullanmayan ama parmak basan seçmenlerimizi tespit ettik. Bunlarda şu an bizim tespitlerimize göre 522 il merkezinde, 817 kişide köylerde olmak üzere toplam da 1439 kişinin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde parmak bastığını tespit etti. Dolayısıyla biz bunları büyük ihtimalle okuma yazma bilmediklerini değerlendiriyoruz. Bunların bire bir adreslerini ikametgahlarını da aldık. Bunlarla tekrar iletişime geçerek yeniden bir kampanya başlatıp kurslara dönüştürerek okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızdan bu dönem tekrar açacağımız okuma yazma kurslarına alıp onları da okur yazar hale getirmeyi hedefliyoruz. 8 Eylül 2018 Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı olan UNESCO tarafından 8 Eylül Dünya Okuma yazma günü olarak ilan edilmiştir. Her yıl Eylül ayının 8 i olduğunda okuma yazma günü kutlanmaktadır. Biz de bu vesile ile okuryazarlık seferberliği kampanyasının ikinci aşamasını hem de Dünya okuma yazma günü dolayısıyla bu kursumuzu belediyemizle iş birliği halinde yürüttüğümüz kurs merkezi olarak İbn-i Kemal mahalle konağında bu kursları başlattık bu gün itibari ile. Kursa katılanlara başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat