CHP'DEN 95'İNCİ YIL MESAJI

Menekşe, yazılı yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulduğunu anımsattı.

            Başlangıçta Halk Fıkrası adını alan partinin 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fıkrası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldığını belirten Menekşe, şöyle devam etti:

            "Türkiye Cumhuriyetinin ilk siyasi partisidir.

Siyasi yelpazenin solunda yer almış bir siyasi kurumdur.

            1923’ten 1950 yılına kadar aralıksız iktidarda kalmıştır. Türkiye de en uzun süre iktidar da bulunmuş siyasi partidir. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik Cumhuriyet Halk Partisinin 4 temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri 6 ya çıkartılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.

CHP'nin tarihi Türkiye Cumhuriyet’inin tarihi ile özdeştir. Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlığını kazandı, Cumhuriyet’i kurdu, Saltanatı kaldırdı, Hilafete son verdi, Ulusal birliği sağladı.

            Hukuk, eğitim ve toplumsal alanda yaptığı reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirdi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında çok partili rejime geçişi sağlayarak öncü misyonunu sürdürdü.

            1970’lerdeCumhuriyet Halk Partisi Devlet partisinden halk partisine düzen partisinden değişim partisine dönüştü. Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimsedi.

            Cumhuriyet Halk Partisinin ilk genel başkanı ve kurucusu Atatürk’tür. Atatürk’ten sonra 1972 yılına kadar İsmet İnönü, daha sonra Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen tekrar Deniz Baykal, daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olmuştur. Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı halen devam etmektedir. Partimizin 95. Kuruluş yıldönümünü tüm partililerimize kutlu olsun."

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat