TOKATSPOR GENEL KURULU ÜZERİNE NOTLAR (1)

Tokatspor Genel Kurulu 29 Haziran 2018 Cuma günü Uzunburun’daki tesislerde saat 17:00 sularında gerçekleştirildi. Yazıya başlamadan önce Genel Kurul neticesinde seçilen yeni yönetim kurulu ve şirketleşme kararının Tokatsporumuz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Yaklaşık 7-8 yaşından bu yana Tokatspor’u takip eden bir taraftarı olarak bazı düşüncelerimi kamuoyu ile Tokat Gazetesi kanalı ile paylaşmayı uygun gördüm.

Esasen bir süreden beri dedikodu olarak dillendirilen şirketleşme konusu bu kadar gündemdeyken genel kurul üyelerine bir cep telefonu mesajı dahi gönderilememesi ve genel kurul öncesinde kamuoyuna hiç bilgilendirme yapılamaması gördüğümüz eksikliklerdi. Maalesef kulübümüzün bu kadar yıl geçmesine rağmen halen kurumsallaşamaması aslında hepimize ait bir ayıptır. Genel kurula üye sıfatıyla katıldık. Katılım 60-70 civarında üye ile sınırlı kaldı. Oysaki tarihi bir kararın alındığı bu genel kurulun maksimum katılımla yapılması gerekirdi. Genel kurulda İlhan US, Bahri ÇABUK, Vecdi AYÇA, Ümit KİREÇÇİ ve kısmen Sayın Adnan ÇİÇEK’in olayın ve şirketleşme konusunun oldu bittiye getirilmemesi yönündeki, özünde haklı uyarıları genel kurulumuzun gürültüsü içinde kaynadı gitti. Dediğimiz gibi şirketleşme konusu daha öncesinde kamuoyu ile paylaşılmalı ve tartışmaların önemli bölümü daha önce yapılmalıydı.

DENETİMSİZ VE SINIRSIZ YETKİ PAHALIYA PATLAR

Genel kurulda yeni yönetim kuruluna futbol şubesine şirketleştirme konusunda yetki verildi. Ve bu konuda bazı tartışmalar yaşandı. Ancak gördüğümüz kadarıyla şirketleşme kararının yanında dernek tüzüğüne ilişkin olarak bazı tüzük değişiklikleri gündeme gelmeli ve Tokatspor’un bu kararlardan en az zararla çıkması veya fayda görmesi için bazı düzenlemeler yapılmalıydı. Kanaatimce önemli bir şirketleşme kararının verildiği genel kurulumuz istenen verimlilikte geçmedi. Şirketin nasıl denetleneceği ve Tokatspor’un nasıl korunacağı sanki ortada kaldı. Burada Tokatspor yönetiminde görev alan hemşehrilerimizin üzerinde tarihi ve ağır bir yükün olduğunu söylememiz gerekiyor. İşler planlandığı gibi gitmez, Tokatspor treni raydan çıkarsa gelişmeler Tokat kamuoyu ile ivedilikle paylaşılmalıdır.

FUTBOL ARTIK FUTBOL DEĞİLDİR

Ülkemizin en önemli iş adamlarından Sayın Yıldırım DEMİRÖREN’in futbol federasyonu başkanlığını yürüttüğünü, Samsunspor’un bir ay kadar önce Sayın İsmail UYANIK başkanlığında şirketleşme kararı aldığını, Adana Demirsporun başkanlığını Ethem SANCAK’ın yeğeni Murat SANCAK’ın seçilerek eski milli futbolcu Tanju ÇOLAK’ı sportif direktör yaptığını göz önüne aldığımızda futbol sisteminin hem dünyada hem ülkemizde tamamen değiştiğini söyleyebiliriz. Genel kurulda da artık yeni bir anlayışla Tokatsporun devam etmesi gerektiği ifade edildi. 26 Haziran 1969’da Dr. Zeki AKENGİN ve arkadaşları tarafından kurulan ve bugüne kadar bir şekilde devam ettirilen Tokatsporumuzla yeni bir dönemin kapısı açıldı. Konuyla ilgili olarak Sayın Çetin Kamil GENÇ’in değerlendirme yazısı ve Ercan SÜSOY hocamızın Tokat gazetesindeki yazıları da dikkate alınmalıdır. Bu konuda genel kurulda önceki yönetimdeki iş adamlarımız Tokatspor’un tıkandığını, yapacak başka bir şey kalmadığını ısrarla vurguladılar. Sayın Okay KARACAN yaptığı açıklamalarda ciddi bir altyapı düşüncelerinin olduğunu ifade etti.

SON DAKİKA TRANSFERLERİ

Bu yazıyı yazarken Tokatsporun geçen sene İnegöl’ü çalıştıran Murat YOLDAŞ ve ekibiyle anlaştığı bilgisi ulaştı. Yine yeni transfer olarak Berat TOSUN ile geçen sene Tokatsporda oynayan Hasan ERBEY’le anlaşıldığını öğrendik. Kanaatimizce yine geçen seneki oyuncularımızdan Teoman ile Samsun’a dönen Alperen PAK da büyüteç altına alınmalı, ayrıca geçen seneki hocamız Ercüment COŞKUNDERE’nin son maçlarda yer verdiği altyapı oyuncuları da küstürülmemelidir. Genel kurulda Sayın Okay KARACAN hedeflerinin 4 yıl içinde süper lig olduğunu söylemiştir. Tokatspor için 1. Lig

dahi çok önemli bir seviye olup kendi adıma 1. Lige yükselebilirsek büyük başarı olarak değerlendirilebilir. 2018-2019 sezonunda yer alacağımız kırmızı grupta önemli takımlar olup Tokatsporun play off’a kalabilmesi büyük bir başarı olacaktır. Bu mümkün olmuyorsa bu sezon için gerçekleştirilebilir bir hedef olan 2. Lig’te kalıcı olma düşüncesi yitirilmemelidir.

Tokatspor Şehrimizin Önemli Değeridir

Kaçan balık büyük olur. Tokatspor’umuzun marka değeri önemli ve değerlidir. Bugünleri arar hale gelmemek için şirketleşme aşamaları takip edilmeli ve bugünden daha olumsuz bir noktaya kayılması halinde müdahale edilmelidir. Çevre illerin takımlarına baktığımızda Tokatspor yıllardan bu yana belirli bir istikrarla 2. Ligde tutunabilmiştir. Kanaatimizce önemli bir başarıdır. Takımı bugünlere taşıyan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Rahmet-i Rahman’a kavuşanlara Allah’tan rahmet diliyoruz.(Devam Edecek.)

Dr.Mete BAYBURTLU

metebayburtlu1968@gmail.com

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat