“BURASI ÖZEL MÜLKİYET!” DEDİLER İÇERİ GİRMEYE İZİN VERMEDİLER

Görüşmelerin ardından öğleden sonra işçilerin içeriye girişlerine izin verildi 

Kayseri Şeker’in Turhal Şeker Fabrikasını devraldıktan sonra, fabrikada çalışan işçilerin kendi özel eşyalarını almasına izin verilmediği, işçilerin nizamiyeden içeri alınmadığı iddia edildi. Tokat Milletvekili Kadim Durmaz bu durumu kınamak için Turhal Şeker Fabrikası önünde basın açıklaması yaptı. Fabrika işçilerine destek verdiğini, sonuna kadar işçilerinin yanlarında olacaklarını belirten Durmaz, 24 Haziran’da seçimi kazandıkları takdirde özelleştirilen Şeker Fabrikalarını tekrar alacaklarını söyledi.

            Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Tokat İl Başkanı Ali Menekşe ve CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hadiye Ardahanlı, özel eşyalarını almak için fabrikaya girmelerine izin verilmeyen işçilere destek olmak amacıyla Turhal’a gitti. Kendilerini yolda karşılayan bir grup işçi ile Turhal Şeker Fabrikası’na kadar yürüyen Kadim Durmaz, Şeker-İş yeleğini giyerek fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

TURHAL’DA KAYSERİ ŞEKER YAZIYOR

            Turhal Şeker Fabrikasının önünde yer alan LED ekranda fabrikanın isminin belirli aralıklarla ‘Kayseri Şeker’ olarak değiştirilmesini de eleştiren Durmaz yaptığı açıklamada, “Bu emekçilerin bu ülkenin onurlu birer yurttaşı olduğu gözünüzden kaçmasın. Bunlar sadece çalıştıkları emek verdikleri alın teri akıttıkları fabrikadan özel eşyalarını alacaklar. Onlar sizin nereden kazanıldığı paranıza da, yemeğinize de, aşınıza da muhtaç değil. İki gün de yemek vermediniz işçilere” dedi.

ŞEKER FABRİKALARINI GERİ ALACAĞIZ

            İşçilerin içeri alınmamasını kınadığını belirten Durmaz, “Bu günlerde acımız büyük. Üzüntülüyüz ama acılarında sevinçlerinde en büyük özelliği paylaşıldıkça hafifleyip, arttığıdır. Turhallının yüzü gülmüyor, Turhal’daki emekçinin, işçinin yüzü gülmediği zaman buradaki esnafın da yüzü gülmeyecektir. Bu fabrikayı alanlara sesleniyoruz. Yıllardır yaklaşık iki binin üzerinde emeklisi ile halen bu fabrikada üretim yaparak, gecesini gündüzüne bürüyüp alın terini akıtan kıymetli işçilerin, siz devraldıktan sonra özel eşyalarının dahi alınmasına izin verilmeyişini, şu nizamiyeden girilmeyişini şiddetle ayıplıyorum, kınıyorum. Bu fabrikayı alanlar ve bu satışa onay verenler size sesleniyorum. Bu emekçiler 848 bin ton pancar işlemiş. Bu emekçiler 113 bin 26 ton şeker üretmiş. 33 bin 900 ton melas, 205 bin ton küspe üretmiş ve bunları iktidar paraya çevirmiş. Toplam bedeli 420 milyon olmuş ama iktidar bu fabrikayı kaça satmış 569 milyon liraya. Bunun içerisinde 613 dönüm arazi, Turhal’ın göbeğinde. Bu fabrika arazisinin yaklaşık olarak değeri 200 milyon civarında. Yine aynı iktidar 2011 yılında yaptığı çarpık özelleştirme ile aynı fabrikayı dolar üzerinden günümüze getirdiğimiz zaman bu fabrikayı 900 milyon liraya satmış. Türkiye’nin en çok kâr eden dört fabrikasından biri, hani gerekçe gösteriliyor ya, zarar ediyoruz diye. Muammer Tuksavul Şeker Fabrikası dün de zarar etmedi, bu gün de etmedi, yarın da etmeyecek. Kârlılıktan başka, paradan başka bir şey düşünmeyen özel sektör, zarar etse bu fabrikayı alır mıydı? Bu günler geçecek. Önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinden sonra bu aziz millet tamam diyecek ve bu fabrikayı alanlara ve bunun dışındaki fabrikaları alanlar sesleniyorum, geldikleri gibi gidecekler” şeklinde konuştu.

BU SİYASİ BİR MÜCADELE DEĞİL

            Şeker-İş emekçilerinin yanlarında olduklarını belirten Durmaz, “Önümüzdeki günler ve seçim alın teri ve emekle bu ülkenin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan yurttaşlarla sermayeye peşkeş çeken iktidarın arasında bir seçim olacak. Kenetleneceğiz, sahip çıkacağız, ekmeğimiz için bu ülkenin milli değeri milli fabrikalarımız için mücadele edecek 25 Haziran sabahı bu ülkeye bir nefes aldırıp, o arkadaşların parasına puluna da zarar vermeden geldikleri gibi göndereceğiz. Bu siyasi bir mücadele değil, bu emek, ekmek, alın teri kavgası. Bu Tokat’taki 78 bin pancar çiftçisinin o ahırları boş kalmış besicilerin geleceğini göremeyen nakliyatçıların, Zile, Kazova, Pazar, Artova, Sulusaray, Yeşilyurt, Çamlıbel, Almus, Niksar’ın emeği bu fabrika. Ben sonuna kadar tüm teşkilatlarımızla emek mücadelesi veren Şeker İş emekçilerinin sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bildiriyorum” ifadelerini kullandı.

Fabrikada çalışan işçilerin işlerine son verilip verilmediğinin henüz belli olmadığını söyleyen Durmaz, “Bu işin kuralı yok. Canlarının istediğini ve istedikleri kadarını alacaklar. Kalanı 4B’li ve nereye gideceği meçhul, savrulacaklar ama nereye savrulacakları belli değil” dedi.

Geçici işçilerin hiçbir garantisinin olmadığını söyleyen fabrikanın geçici işçisi Yılmaz Yılmaz, emekliliği gelen işçilerin de zorla işten çıkarıldığını belirterek, “Tazminat ile alakalı bir garantimiz yok, şu anda hiçbir güvencemiz yok, bu işçiler dışarda trafik kazası geçirse ne olacak. Hiçbir garantimiz yok. Şu anda köylerden gelen arkadaşlarımız var, onları komple çıkartıyorlar. Bu adamların burada evleri yok” dedi.

“BURASI ÖZEL MÜLKİYET” DEDİLER,

GİRİŞE İZİN VERMEDİLER

            Durmaz basın açıklamasının ardından fabrikadan özel eşyalarını alamayan işçilerin eşyalarını almak için fabrikaya girmek istedi. Fabrika nizamiyesinde muhatap olan güvenlik görevlisi “sayın Vekilim buyurun içerde konuşalım.” deyince, Vekil Durmaz “içerdesi miçerdesi yok. Sendika başkanımız nerede? Eşyası olan arkadaşlara müsaade edeceksiniz.” dedi. Güvenlik görevlisi de ‘saat 14.00’da her zaman gelebilirsiniz” diye karşılık verdi. İşçiler saat 14.00’dan önce girmekte ısrarcı oldular. Fabrika görevlisi, yine saat 14.00’dan sonra gelip, herkesin eşyasını alabileceğini vurguladı. İşçiler de ‘niye 14.00’den önce alamayalım, ben yola çıkacaksam ne yapacağım, saatim uymuyorsa ne yapacağım? Bugüne kadar biz zarar mı verdik bu fabrikaya?” dediler. Güvenlik görevlileri “burası özel mülk” dediler. Vekil Durmaz “burası özel mülk de olsa buradaki insanların hiç birisi ekmek ve aş yediği yere zarar vermez. Milli ve manevi değerlerine bağlı, edepli, ahlaklı insanlar. Toplu iğnesine zarar vermeden kişisel eşyasını alacak sorumlulukta insanlar. İşte onların temsilcileri buradalar. Biz bu arkadaşlarla gireceğiz ve eşyalarını alıp çıkacağız.” dedi. Güvenlik görevlisi de “sayın vekilim bu şekilde içeri alamayız. Bu yaptığınız özel mülke tecavüz olur. Bu içeri alamayız.” dediler. Israrla 14.30’dan sonra içeri alınabileceklerini söylediler.

Nizamiye önünde yaşananların ardından Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve partililer fabrika önünden ayrıldılar.

GİRİŞLER SAĞLANDI

            Öğleden sonra telefonla ulaştığımız Turhal Şeker İş Sendikası Başkanı Nurullah Alpat, işçilerin fabrikaya girip giremediklerine dair sorumuzu yanıtladı ve “konuyu düzelttik. İstedikleri zaman gidip eşyalarını dışarı çıkarabiliyorlar. Onu ben görüştüm, düzelttim. İstedikleri zaman eşyalarını alıyorlar. Şuan işten çıkarılmadılar, Türk Şeker’e bağlı işçiyi fabrikanın içine sokmuyorlar. Makine fabrikasına gönderdiler, çalıştırmıyorlar, iş de vermiyorlar, arkadaşlarımızı orada oturtuyorlar. Kartlarını basıp giriyor, basıp çıkıyorlar. Ne kadar bunun böyle süreceğini de bilmiyorum.” diye yanıt verdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat