KADIN DEMEK VATAN DEMEKTİR

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Zarife Gündoğdu parti binasında düzenlediği basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

            Kurtuluş savaşını zafere ulaştıran en büyük gücün Türk kadınları olduğunu belirten Başkan Gündoğdu, Kurtuluş savaşının büyük fedakârlıklarla kazanıldığını söyledi.

            Tüm dünya kadınlarının emekçi kadınlar gününü kutladığını ifade eden Gündoğdu yaptığı açıklamada, “Ey kahraman Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklerde yükselmeye layıksın” diyen Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, toplumsal yaşamda yerini alabilmesi için kadına verdiği değeri göstermiştir. Çoğu Avrupa ülkelerinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Kurtuluş savaşını zafere ulaştıran en büyük güç kadındır. Çünkü kadın demek fedakârlık demektir. Kurtuluş savaşı büyük fedakârlık destanları ile kazanılmıştır. Kadın demek vatan demektir.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmede diyemez” demiştir. Türk kadını haklarını bin kere değil, yüz bin kere değil, milyon kere hak etmiştir. Bu günkü zihniyet ise kazanılmış hakları bir bir yok etmekte. Kadın politikaları kadını işsizleştirmekte, her geçen gün akıl almaz söylemlerle kadınları vasıfsızlaştırıp cinsel obje haline getirmek için adeta yarışa girmişlerdir. Erkeklerin işsiz kalmalarının nedeni bile kadınların çalışmalarına bağlanmıştır. Kadınların güçlü ve özgür olmaları için öncelikle eğitimde fırsat eşitliği sağlanması gerekir. 4 milyon okuryazar olmayan kadın. Gelişen hiçbir olumlu uygulama olmazken hele kadının yeri evidir düşüncesi ile kadın erkeğin kölesi gibi görülmektedir. Bizler hala emekçi kadınlar günü adı altında eğlenceler düzenlemekteyiz. Tüm dünya kadınlarının emekçi kadınlar gününü kutluyorum. Selam olsun yürekli mücadeleci kadınlara. Selam olsun onurlu Cumhuriyet kadınlarına diyorum” dedi.

            Gündoğdu’nun konuşmasının ardından yönetim kurulu üyelerine kırmızı karanfiller dağıtıldı.

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat