“ŞEKER VATANDIR VATAN SATILMAZ”

CHP’li VEKİLLER, ŞEKER FABRİKASI ÖNÜNDE TOPLANDILAR

“GÜLÜMÜZÜ SOLDURTMAYACAĞIZ”

“Saadet Partisi burada, İYİ Parti, MHP’li, Ak Parti’ye oy verenler burada, biz CHP olarak yanınızdayız.” 

Turhal’da, 1934 yılında kurulan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamına alınması protesto edildi.

            Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulan Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamına alınması, fabrika önünde yaklaşık bin kişinin katılımı ile protesto edildi.

            Fabrika önünde toplanan grup “şeker vatandır vatan satılmaz”, “Turhal uyuma fabrikana sahip çık” sloganları attı.

            Ellerinde şeker pancarı ile platforma çıkan milletvekilleri Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine tepki gösterdi.

            Turhal Şeker Fabrikası önünde gerçekleştirilen protesto eylemine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokatlı olan İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Afyon Karahisar Milletvekili Burcu Köksal, Isparta Milletvekili İrfan Bakır, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın,  Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Parti Meclis Üyesi Sevda Erdan Kılıç, Parti Meclis Üyesi Yıldırım Kaya, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Burdur Eski Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Çorum Milletvekili Tufan Köse, eski milletvekili şeker konsorsiyumu ortağı Orhan Ziya Diren, parti meclisi üyeleri, il başkanları, STK temsilcileri, Pankobirlik başkan ve yöneticileri, belediye başkanları, şeker fabrikası işçileri ve vatandaşlar katıldı.

FABRİKAYA SAHİP ÇIKACAĞIZ

            Şeker İş Sendikası Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat ve siyasi parti temsilcilerinin konuşması ile başlayan program, CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin’in konuşması ile devam etti. Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesini istemediklerini ve şeker fabrikasına sahip çıkacaklarını belirten Şahin, “Tokat Orta Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisi, Tokat’ta kamunun iki tane yatırımı var. Tokat sigara fabrikası ve Turhal Şeker Fabrikası. 2002 den bu yana Türkiye’de iktidar olanlar, Cumhuriyetin bütün kazanımlarına karşı savaş açmış.Bu bölgede tekelin satılması konusunda, bu fabrika özelleştirilirse mutlaka kapanacak, burada çalışan arkadaşlarımız ve tütün ekicilerimiz perişan olacak demiştik. O gün iktidar partisinin milletvekilleri bu fabrikanın kapanmayacağı konusunda namus şeref sözü vermişlerdi. Turhal şeker fabrikasının özelleştirilmesi Tokat sorunu, kanun hükmünde kararname ile şeker üst kurulunu kapatan bir Cumhurbaşkanı var bu ülkede. Bu fabrikaya mutlaka sahip çıkacağız. Dün özelleştirmeye nasıl karşıysak nasıl mücadele ettiysek Turhal’da da bütün siyasi partilerle iktidar partisi hariç kol kola bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz” dedi.

TURHAL ŞEKER FABRİKASINI YAŞATACAĞIZ

            Tokat sigara fabrikasının kapanması ile birlikte Tokat’ın 300 bin nüfusunu kaybettiğini kaydeden Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyetin kazanımı olan Turhal Şeker Fabrikasının kapanmaması için mücadele edeceklerini söyledi. Nişasta bazlı şekeri sofralara sokmayacaklarını ifade eden Durmaz, “Bu ülkede bir mücadele veriliyor, bu mücadele hak, hukuk, adalet ve alın teri ve emeğin karşılığını bulması. Bu anlamda Cumhuriyetin 1934’te kurduğu bu fabrika, nahiye olan Turhal’ı 100 bin nüfuslu bir ilçe yaptı ama ecdadın kurduğu fabrikayı bugün yok pahasına kaç lira olduğu bilinmeyecek bir bedelle satılıyor. İhale şart namesine baktım bedel yok, kaç lira olduğu belli değil ve sonunda şunu diyor, satıcı özelleştirme kurulu dilediğine verip vermemekte serbesttir.

Diyoruz ki; emekçilerin dediği gibi o sloganı Yozgat’ta şeker emekçileri buldu, “Şeker vatandır, onu satılmaz değil, sattırmayız” diyor. Taşerona kadro verildi ama şeker işçileri bu kapsamın dışında bırakıldı. Şekeri biz doğal yolla almak istiyoruz, Amerikan şirketlerinin yabancı şirketlerin o sentetik şeker dedikleri o zehri evimize soframıza sokmayacağız.

            Şeker vatandır sattırmayacağız diyoruz. Bizim başka seçeneğimiz yok, bu topraklarda yaşamak zorundayız, Tokat’ın iki tane gonca gülü vardı birini soldurdular demiyorum o birini kuruttular. İkinci gülümüz Turhal Şeker Fabrikasını soldurtmayacağız, yaşatacağız.

Tokat sigara fabrikasının kapanmasıyla 300 bin nüfusunu kaybetti. Turhal köy olmaya doğru gidiyor, Cumhuriyetin kazanımı Turhal Şeker Fabrikası mücadele ise mücadele, kapısına da yatacaksak şeker emekçileri ile pancar üreticileri ile varız” şeklinde konuştu.

TEK SLOGANIMIZ VAR, “ŞEKER

VATANDIR, VATAN SATILMAZ”

            Konuşmasına, “Turhal uyuma fabrikana sahip çık” sloganını söyleyerek başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Turhal da şeker fabrikasının kapatılması halinde şekerin de ithal edileceğini belirterek, duyarlı vatandaşları şeker fabrikasına sahip çıkmaya davet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği talimatla şeker fabrikalarına sahip çıkmak için mücadele verdiklerini belirten Ağbaba, “Turhal da şeker fabrikasının kapısına kilit vurulması sadece şeker fabrikasının kapısına kilit vurulması değildir, bilin ki Turhal’ın kapısına kilit vurulmasıdır. Esnaflara, tüccarlara sesleniyorum, sanmayın ki şeker fabrikası kapanırsa sana dokunmayacaklar, bu gün burası yarın senin kapına kilit vurulacak. Eğer ekmeğini düşünüyorsan, çoluğunu çocuğunu düşünüyorsan şeker fabrikası işçisinden fazla gel fabrikana sahip çık. Genel başkanımızın verdiği talimatla şeker fabrikalarına sahip çıkmak için uğraşıyoruz tek sloganımız var, “şeker vatandır, vatan satılmaz” başka sloganımız yok” dedi.

ŞEKER FABRİKASINI SAVUNMAK VATANI SAVUNMAKTIR

            Toplumun birçok kesiminin katılımı ile şeker ittifakının kurulduğunu belirten Ağbaba, “Bir taraftan şeker fabrikaları satılırken, bir taraftan da bazıları kendi koltuklarını garanti altına almak için ittifak çalışmaları yapıyorlar. İsmini de Cumhur ittifakı koymuşlar. Onların kurmuş olduğu ittifak koltuk ittifakı, bu gün burada, dün Burdur’da, geçtiğimiz günlerde Alpullu’da, bir ittifakı insanlar vatandaşlar kurdu şeker işçileri şeker dostları kurdu. MHP’si, CHP’si Sadet Partisi, İYİ Parti bütün herkes burada şeker ittifakını kurmuş durumda. Bu ittifak çıkar ittifakı değil, ekmek ittifakı. Bu ittifak vatan ittifakı. Şeker fabrikasını savunmak vatanı savunmaktır. Milli duruş diyorlar, Afrin’de sağcı solcu herkes ittifak kurdumu, eğer samimi isen, milli isen yerli isen gel şeker fabrikalarının önünde bir ittifak kur, adı yerli olsun milli olsun. Eğer bu ittifakın içerisinde yoksan kusura bakma milli de değilsin yerli de değilsin” ifadelerini kullandı.

BU SATIŞI KİM İSTEDİ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuşmasını şöyle sürdürdü;

            “Bu satışı kim istedi? Bu satışı şeker işçisi istedi mi, pancar üreticisi istedi mi, Turhallı istedi mi, kim istedi, ben size söyleyeyim. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanıyla ABD Dış işleri Bakanı, bir görüşme yaptı. O görüşmede tercüman yok, yeminli tercüman yok, kim var, tercüman Dış İşleri Bakanı, burada iddiayla söylüyorum, o görüşmede ne Afrin konuşuldu, ne PYD konuşuldu ne de Suriye konuşuldu, konuşulan şey çok uluslu firmaların istemiş olduğu şey Şeker Fabrikalarının satışıydı. Bunu herkes bilsin. Bu satış iki açıdan zararlı. Geçmişte diğer özelleştirmeler ne olduysa, Turhal Şeker Fabrikası özelleştirilirse aynı şey olacak. Ne dediler Tokat Sigara Fabrikası kapatılmayacak çalışacak dediler, namus şeref sözü verdiler, ne oldu? Et balık Kurumu satıldı, et ithal ediliyor, sigara fabrikası satıldı sigara ithal, yem fabrikası satıldı saman ithal, eğer şeker fabrikası da satılırsa şeker de ithal edilecek. O nedenle şeker fabrikalarına sahip çıkmak sadece şeker fabrikalarına sahip çıkmak değildir, şeker fabrikaları gelinlik kızın çeyiz parasıdır, okula giden çocuğun kalem parasıdır. Bu fabrikalar milletin malı”

SAHİPSİZ TOKAT

            Şeker Fabrikalarının kapatılmaması için CHP olarak her türlü mücadeleyi vereceklerini kaydeden Ağbaba, “Ekmeğinize sahip çıkarsanız kimse burayı kapatamaz. Bazı şeker fabrikaları illerinde bakan var diye satışı ertelendi. Tokat iktidar partisine her halde oy vermiyor(!) Kaç vekil var? Ben şimdi desem ki suçun büyüğü sende kardeşim desem haksız mıyım? Bakan olan illerin şeker fabrikalarını kapsam dışı bırakmışlar, Turhal şekeri kapsama almışlar.  Sahipsiz Tokat. Şekere sizin seçtiğiniz vekil Kadim Durmaz sahip çıkıyor. Siz de korkmayın yanınızda biz varız. Saadet Partisi burada, İYİ Parti, MHP’li, Ak Parti’ye oy verenler burada, biz CHP olarak yanınızdayız. Bunu bir siyasi malzeme olarak da görmüyoruz. Sesinizi yükseltin bu fabrikaların kapatılmasını önleyin. Vatanseverlik millilik öyle olmaz, vatanseverlik millilik böyle olur, CHP olarak sizinle beraber olacağımıza söz veriyoruz. Bu bizim için vatan meselesi, namus şeref meselesi” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat