“YEREL YÖNETİMLERDE GELENEKSEL KENT DOKUSUNDA ZİLE ÖRNEĞİ”
“YEREL YÖNETİMLERDE GELENEKSEL KENT DOKUSUNDA ZİLE ÖRNEĞİ”

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Meslek Yüksek Okulunda, “Yerel Yönetimlerde Geleneksel Kent Dokusunda Zile Örneği” konulu konferans yapıldı.

            Zile Meslek Yüksek Okulu 15 Temmuz Konferans salonunda gerçekleşen sunuma konuşmacı olarak Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Belediye proje ekibi ve müdürler, okul müdürü, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Kent Meydanı ve Yerel Yönetimler proje yarışmasında Türkiye 1.’si olan Amasya Caddesi Sokak Sağlıklaştırma projelerinin video sunumu ile başladı.

            Başkan Vidinel konuşmasına başlarken öğrencilere verdiği önemi belirterek, “Sizler Anadolu bahçesinin güzel çiçeklerisiniz. Farklı iklimlerden ilçemize teşrif ettiniz. Hepimiz birbirimizden kıymetliyiz ve inanıyorum ki bizler Türkiye Cumhuriyetini gözümüz arkada kalmadan sizlere emanet edeceğiz.” diyerek Afrin şehit ve gazilerimizle sözlerine devam etti,             "Ve Şuan da Afrin’de Türk Devletinin ve Türk Milletinin sonsuza kadar varlığı için, bizim için, bu salonda özgürce buluşabilmemiz için canını feda eden Mehmetçiklerimize Allah rahmet eylesin. Gazi olan yararlanan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Ve ben şunu biliyorum ki gel dediklerinde hepimiz ayağa kalkıp koşa koşa ay yıldızlı bayrak için, bayrak inmeyecek ezan dinmeyecek, Anadolu topraklarında sonsuza kadar var olacağız bilinciyle hepimiz koşarak cepheye gideriz.” diyerek konuşmasına 9 yılda yaptıkları çalışmaları, nasıl yola çıktıklarını, başlarken zor olan uzun süreli hedefler belirlediklerini, şehrin vizyonunu belirleyen tarihi kültürel ve dokusunu öne çıkararak ülke turizmine kazandırmak, alt yapı ve yatırımlar ve halkla buluşan sosyal belediyecilik olarak hedefleri belirlediklerini ama öncelikle belediyenin kurumsal kimlik çalışmasıyla başladıklarını, yapılan çalışmaların halkında benimsemesine önem vererek, halkla birlikte yürüdüklerini dile getirerek, yapılan projelerin detayları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

            Öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla devam eden konferans sırasında öğrencilerinin sorun ve istekleri not alan Başkan Vidinel,  öğrencilerin Zile’yi daha iyi tanımaları için gezi ve sosyal etkinliklerin yapılması sözü verdi.