MHP İL BAŞKANI ÇALIŞKAN’IN YOLSUZLUK İDDİALARINA YANIT:
MHP İL BAŞKANI ÇALIŞKAN’IN YOLSUZLUK İDDİALARINA YANIT:

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, 10 Ocak Çarşamba günü basın mensuplarının karşısına geçip yaptığı açıklamada suç duyurusunda bulunmuştu. Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki 3 yurtta, kantin işletmesini yürüten firmanın 1 liradan alıp en fazla 1,15 liradan satması gereken gıda ürünlerini, 2 liradan alınıp 2,30 liradan satarak yolsuzluk yaptığını iddia etmişti. Faturaları göstermişti. Konuyla ilgili 4 kişinin de ismini aleni kamuoyuyla paylaşmıştı.

YANIT GELDİ

            Açıklamada ismi zikredilen isimlerden Sinan İşeri dün basın mensuplarının karşısına geçti ve haklarındaki iddialara dair konuştu. Kantin işletmesini üstlenen firmanın Şirket Müdürü olarak açıklamalarda bulunan Sinan İşeri, “kişi kendinden bilirmiş işi veya dervişin fikri neyse zikri de odur misali sizlerin ve kamuoyunun huzurunda mesnetsiz iftiralar atarak firmamıza yönelttiği siyaseten ihale alma naylon fatura alma ve birkaç katı fiyata ürün satma iddialarını adli mercilerin ve kamuoyunun huzurunda ispata davet ediyoruz. Hukukçularımız yasal işlemlere başlamıştır. Arkadaş düşünmeden araştırma yapmadan siyaseten şov ve reklam yapmak için maalesef yanlış yapmıştır. Bedelini de hukuken ödeyecektir. Hukuki haklılığımızla dava sonuçlanınca temsil ettiği makamın ağırlığını taşıyamamanın bedelini de ödeyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

            Şirket Müdürü Sinan İşeri’nin açıklamaları şöyle oldu:

            “Saygı duyduğumuz bir camianın ve siyasi partinin il başkanlığını yapan malum bir şahıs iki gün önce basın toplantısı yapmış ve firmamızla ilgili yersiz asılsız mesnetsiz bir sürü iddia ortaya atmıştır. 1960 yılında kurulmuş halen ve geçmişte de birçok sektörde faaliyet göstermiş bu süreçte hiçbir şaibe ile anılmamış olup defalarca vergi rekortmenleri listesine girmiş saygınlığı tüm Tokat tarafından benimsenmiş bir kuruluştur.

Firmamız KYK yurt kantin işletmeciliğini 90'lı yıllarda da yapmış, kantin ve yemekhane işletmeciliği yapma deneyimine ve birikimine sahiptir. Bahsedildiği gibi torpille değil hakkıyla işi almıştır.

KYK Yurtlarında öğrenciye günlük 11 TL kullanması için hak verilir. Bunun 3,5 TL sini sabah kahvaltıda 7,5 TL sinide akşam yemeğinde kullanabilir. Bu hakkı kullanması için öğrencinin direk parmak izini kullanması gerekmektedir. Parmak izi okutmayan öğrenci için ücret almamız söz konusu değildir. Ayrıca en önemli konu bu haklarını öğrencilerimiz sadece yemek hakkı olarak kullanabilirler. Kantin ihtiyaçlarında kullanmaları söz konusu değildir. Söz konusu faturadaki ürünler öğrencilerin devletin verdiği yemek bedeliyle aldığı ürünler değildir. İsteğe bağlı alabileceği ürünlerdir.

Kantinde satılan ürünlerin fiyat belirlemesi yurt tarafından yapılırken bizim alım faturalarımız üzerinden % 15 kar koyularak ön fiyat çıkartılır. Daha sonra bu işle ilgili memurlar piyasa araştırması yaparak yerel ve ulusal marketlerdeki fiyatlarla kıyaslama yaparlar. Benim iddia edildiği gibi yüksek fatura koyarak ürün fiyatını yükseltmem söz konusu değildir. Malum şahıs basın toplantısı yapmadan, il müdürlüğüyle görüşerek yurtları ziyaret etmek istese, öğrencinin nerede nasıl barındığını incelese yemekhaneyi yemekleri kantini gezse herkese açık etiketlerin resmini çekip sonra araştırma yapıp sizlerle paylaşsa daha inandırıcı olurdu ve gerçeği de kendi gözleriyle görürdü. Kaldı ki öğrencinin dışarıdan veya okul bölgesi kantininden çok rahat temin edebileceği bir ürünü 2 katı fiyata satmamış satışı işlerimizi düşürecek ve ciro kaybına neden olacaktır. Bu da akıllı bir ticaret adamının yapabileceği bir iş değildir.

Ayrıca basın toplantısı yapmadan naylon fatura nedir, vergi usul kanununa göre fatura nasıl düzenlenir bunları araştırsa söylediği şeylerin yanlış olduğunu görürdü. Fatura kesinlikle gerçektir. Altında kaşe imza olmaması usulsüz naylon anlamına gelmez. Ürün alındı ücreti ödendi anlamı taşır. Bahsettiği firma gıda toptancılığı yapmaktadır. Elinde salladığı ve şov yaptığı faturaların ve bizim bir yılda yaptığımız ilgili firma ile toplam alışverişimiz 2,600 tl dir ve ticaretimiz her şeyiyle usule uygundur. Ayrıca kira olmadığını açıklamıştır. Halbuki yine doğru araştırma yapsa her ay 11,500 tl kira bedeli ödediğimizi de görmüş olurdu.

Daha çok kâr edelim anlayışıyla hareket etmiyor, imalathanemizde yemek üretiminde birinci sınıf Türkiye genelinde herkesçe bilinen en üst markalı ürünler kullanmaktayız. Bunu alış faturalarımızda görebilirsiniz. Daha önce dediğim gibi aslına bakarsanız bir il başkanı olarak bacasız fabrikamız Üniversitemizin öğrencilerini düşünüyorsanız KYK il müdürümüzle görüşüp üniversite içerisinde yerinde gerçekten görerek öğrencilerin sorun ve sıkıntılarını dinleye bilirsiniz. İşin aslı bu davranışta olmanız il müdürlüğünce de şahsımca da çok hoş karşılanır ve evet siyasi olarak da öğrencileri düşünen binleri var derdik.

Kişi kendinden bilirmiş işi veya dervişin fikri neyse zikri de odur misali sizlerin ve kamuoyunun huzurunda mesnetsiz iftiralar atarak firmamıza yönelttiği siyaseten ihale alma naylon fatura alma ve birkaç katı fiyata ürün satma iddialarını adli mercilerin ve kamuoyunun huzurunda ispata davet ediyoruz. Hukukçularımız yasal işlemlere başlamıştır. Arkadaş düşünmeden araştırma yapmadan siyaseten şov ve reklam yapmak için maalesef yanlış yapmıştır. Bedelini de hukuken ödeyecektir. Hukuki haklılığımızla dava sonuçlanınca temsil ettiği makamın ağırlığını taşıyamamanın bedelini de ödeyeceğini düşünüyoruz.”

TANIMIYORUM BİLE!

 

            Sinan İşeri, açıklamanın bitiminde basın mensuplarından gelen sorulara da yanıt verirken, MHP İl Başkanı Onur Çalışkan’ın açıklamasında adı geçen diş hekimi C.A.’yı tanımadığını, şirket ortağı olmadığını söyledi. M.K.’nin ise dönem dönem şirket müdürlüğü yaptığını, şirket ortağı olmadığını söyledi.